Gerdab.IR | گرداب

بازار‌های نوظهور چگونه برای انقلاب هوش مصنوعی آماده شوند؟

بازار‌های نوظهور چگونه برای انقلاب هوش مصنوعی آماده شوند؟
تاریخ انتشار : ۰۵ فروردين ۱۴۰۳

ماهیت کلی هوش مصنوعی و کاربرد‌های بی شمار آن، باعث ایجاد عدم قطعیت‌های متعدد برای پیش بینی آینده آن می‌شود. این موضوع تنها به توسعه این فناوری مربوط نبوده و توسعه محیط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن را نیز شامل می‌شود.

به گزارش گرداب هوش مصنوعی به عنوان یکی از پرشتاب‌ترین فناوری‌های در حال تکوین، پتانسیل ایجاد تحول‌های انقلابی زیادی را در جنبه‌های مختلف زندگی بشر دارد و یکی از فناوری‌های کلیدی است که می‌تواند به پردازش‌های صنعتی و حل مسائل مختلف جامعه کمک فراوانی کند.

کارشناسان معتقدند تغییرات هوش مصنوعی در پنج سال آینده احتمالا سرعت خواهد گرفت و بیشترین تاثیرات آن بر آموزش خواهد بود. البته باید توجه داشت که استفاده ازهوش مصنوعی نیازمند دسترسی به اینترنت، تکنولوژی‌های دیجیتال و داشتن سواد دیجیتال است که در برخی از مناطق در حال توسعه ممکن است دیرتر محقق شود.

پهنای باند برای هوش مصنوعی مولد ضروری است، زیرا امکان انتقال سریع و قابل اطمینان حجم زیادی از داده‌ها را فراهم می‌کند و برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مولد مورد نیاز است. بدون پهنای باند، توسعه و استقرار این مدل‌ها  دشوار یا ناممکن خواهد بود.

همه فرصت بهره‌مندی از هوش مصنوعی را دارند؟

با سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت‌ها، توسعه فناوری‌های جدید و ترویج سواد و آموزش دیجیتال، می‌توان اطمینان حاصل کرد که همه فرصت بهره‌مندی از هوش مصنوعی مولد را دارند.

با وجود گستردگی این فناوری، اما همچنان تصورات نادرستی از هوش مصنوعی وجود دارد که می‌توان به جایگزینی مشاغل انسانی توسط هوش مصنوعی اشاره کرد، اما جالب است بدانید این فناوری به احتمال زیاد مشاغل انسان را افزایش می‌دهد. برای مثال، هوش مصنوعی می‌تواند برای کمک به نویسندگان در ارائه ایده‌های جدید یا کمک به طراحان در ایجاد طرح‌های محصول جدید استفاده شود.

هوش مصنوعی می‌تواند خطرناک باشد؟

همچنین گفته می‌شود هوش مصنوعی می‌تواند خطرناک باشد. از هوش مصنوعی می‌توان برای تولید محتوای مضر مانند اخبار جعلی یا سخنان نفرت آمیز استفاده کرد، اما با این حال تعدادی از اقدامات حفاظتی وجود دارد که می‌تواند برای کاهش این خطرات اعمال شود. برای مثال مدل‌های هوش مصنوعی مولد را می‌توان بر روی داده‌هایی که محتوای مضرشان فیلتر شده است، آموزش داد.

رقم خیره کننده ۴۰۷ میلیارد دلاری بازار هوش مصنوعی

پیش بینی می‌شود که بازار هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۷ به رقم خیره کننده ۴۰۷ میلیارد دلار برسد. همچنین انتظار می‌رود هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰، منجر به ۲۱ درصد افزایش تولید ناخالص داخلی در آمریکا شود که نشان دهنده تأثیر آن بر رشد اقتصادی است.

همانطور که در نظرسنجی فوربس نشان داده شد، ۶۴ درصد از مشاغل معتقدند که هوش مصنوعی به افزایش بهره وری کلی آن‌ها کمک می‌کند که این نشان دهنده اعتماد فزاینده به پتانسیل هوش مصنوعی برای تغییر عملیات تجاری است.

تاثیر هوش مصنوعی بر ۱۵ درصد از نیروی کار جهانی

گزارش مک کینزی پیش بینی می‌کند که بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۳۰، پیشرفت‌های مرتبط با هوش مصنوعی ممکن است بر حدود ۱۵ درصد از نیروی کار جهانی تأثیر بگذارد. علاوه بر موارد گفته شده ۶۵ درصد از مصرف کنندگان می‌گویند که همچنان به کسب و کار‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند اعتماد دارند.

طبق بررسی‌های انجام شده و اعلام کارشناسان متخصص داده پردازی، مهندسی نرم افزار، مهندسی بصری سازی کامپیوتر، مهندسی رباتیک، طراحان هوش مصنوعی و برنامه نویسی هوش مصنوعی برخی از مهم‌ترین شغل‌های پر طرفدار در حوزه هوش مصنوعی است.

اگرچه هوش مصنوعی می‌تواند در بسیاری از حوزه مورد استفاده قرار بگیرد، اما چالش‌هایی هم پیش‌روی آن مانند کلیشه سازی، تبعیض جنسیتی، حریم خصوصی، نبود شفافیت و حذف برخی از شغل‌ها وجود دارد. البته در کنار چالش‌ها، فرصت‌هایی هم برای هوش مصنوعی وجود دارد مانند ایجاد مشاغل جدید، خدمات شخصی شده و حمل‌‌و‌نقل هوشمند.