Gerdab.IR | گرداب

سانسور گزارش خبرنگار انگلیسی از نقش سیا و MI6 در تشکیل داعش

سانسور گزارش خبرنگار انگلیسی از نقش سیا و MI6 در تشکیل داعش
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳

فیسبوک به شکل سیستمی پیوند این گزارش را حذف می‌کند.

به گزارش گرداب، این شبکه اجتماعی یک خبرنگار تحقیقی به نام کیت کلارنبرگ (Kit Klarenberg) را در فهرست «افراد خطرناک» قرار داده و پیوند‌ها به گزارش او را حذف می‌کند.

به نوشته پایگاه خبری Grayzone پس از انتشار تحقیقات کلارنبرگ درباره نقش سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس در شکل‌گیری گروه تروریستی داعش، چندین نفر از کاربران گزارش کردند که پس از به اشتراک گذاشتن پیوند این مقاله در صفحه فیسبوک خود ناگهان حساب کاربری‌شان قفل و پست‌هایشان نیز حذف شده است.

اکثر محدودیت‌های اعمال شده به دلیل اشتراک‌گذاری نوشته‌های کلارنبرگ برداشته نشده و ممکن است هرگز لغو نشوند. مدیر یک صفحه فیسبوک با ۴۴ هزار دنبال‌کننده می‌گوید از تغییر نام صفحه، دعوت از افراد برای پیوستن به صفحه یا ایجاد گروه‌های جدید فیسبوک منع شده است.

وی گفت: «با توجه به اینکه فیسبوک قبلاً میزان نمایش صفحه من را به دلیل پوچ دیگری کاهش داده بود، تصور می‌کنم پست‌های من نامرئی خواهند شد. این یعنی یک صفحه فیسبوک با ۴۴۰۰۰ کاربر به دلیل سانسور‌های دولتی که به شرکت‌های بزرگ فناوری برون‌سپاری شده است، بی‌استفاده شده. جامعه آزاد این‌گونه عمل نمی‌کند».

فیسبوک به کاربران خود می‌گوید که علت محدودیت‌های اعمال شده این است که آن‌ها مقاله‌ای از یک «فرد خطرناک» را بازنشر کرده‌اند. این تنها مورد از اقدامات علیه این روزنامه‌نگار تحقیقی نیست. حساب کاربری کیت کلارنبرگ پیش از این در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) مسدود شده بود.

پایگاه Grayzone همچنین با اشاره به تحقیقات قبلی خود نوشت که اعمال چنین محدودیت‌هایی از سوی فیسبوک عجیب نیست، زیرا بخش پایش تهدیدات جهانی در این پلتفرم تعدادی از مأموران اطلاعاتی سابق آمریکا از CIA، پنتاگون و آژانس امنیت ملی را در بین کارکنان خود دارد.