Gerdab.IR | گرداب

دانشمند روسی:

چت بوت ها، می‌توانند ذهن مردم را دستکاری کنند

چت بوت ها، می‌توانند ذهن مردم را دستکاری کنند
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳

استاد آکادمی علوم روسیه پیرامون دنیای هوش مصنوعی اعلام کرد که تکنولوژی بسیار سریع می‌تواند ذهن شخص را در مورد هر چیزی، حتی تغییر دهد و یا متقاعد کند و موقعیت سیاسی فرد را نیز تغییر دهد.

به گزارش گرداب، ورونتسوف، استاد آکادمی علوم روسیه گفت: سرعت توسعه هوش مصنوعی آنقدر‌ها که به نظر ما می‌رسد سریع نیست، زیرا هوش مصنوعی بصری طی ۱۲ سال گذشته، تنها ۱۰ درصد بهبود یافته است و همچنین حجم انباشته ویدئو اطلاعات در اینترنت، به منابع مطالعه تبدیل شده است و به طرز متناقضی، اسپانسر این اطلاعات، گیمر‌هایی بودند که آماده خرید با کیفیت کارت‌های ویدئویی بودند. اما این کارت‌ها و چت بوت‌ها باید دوبار بررسی شود، زیرا اقدامات هوش مصنوعی بر اساس الگوریتم‌های خاصی است.

به عنوان مثال حقایق متن می‌تواند به شکلی بسیار عجیب تحریف و مخلوط شود. اما این دستگاه اطلاعات را از اینترنت به عنوان پایه می‌گیرد که دروغ‌ها و تحریف‌های زیادی در این اطلاعات وجود دارد. با استفاده از استدلال به ظاهر منطقی و حقایق در گفتار، دستگاه به سرعت قادر است شخص را در مورد هر چیزی متقاعد کند، حتی موقعیت سیاسی او را تغییر دهد. اما دستگاه‌های چت بوت هنوز پیوند‌هایی به منابع اولیه خود ارائه نمی‌دهد که نمی‌تواند قابلیت اطمینان آن‌ها را تحلیل کند. "

ورونتسوف همچنین پیش بینی خود را در خصوص آینده چنین ابراز می‌دارد: "ما باید در دنیایی از مانکن‌های روشنفکر زندگی کنیم که نه تنها از نظر ظاهری، بلکه از نظر ارتباطی نیز انسان نما هستند.

توانایی‌هایی دارند و فقط شهود و تفکر خلاق

برای مدتی، هنوز بین انسان و ماشین تفاوت وجود خواهد داشت. مرحله بعدی فناوری، اینکه این علم چه کسی را از بین می‌برد و یا به نفع ما است، تنها به تغییر فرهنگ و نگرش ما نسبت به یکدیگر بستگی دارد.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: باید خودمان را برای تغییر مجدد برنامه ریزی کنیم، یعنی باید دوباره آموزش ببینیم، آنگاه فناوری‌هایی که ایجاد می‌کنیم به نفع ما خواهد بود و نه به ضرر ما.

منبع: سیتنا