Gerdab.IR | گرداب

جزئیاتی بیشتر از شبکه سرّی تلفن و اینترنت چمدانی

تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۳۹۰

طبق گزارش نیویورک تایمز، وزارت امور خارجه آمریکا هم اکنون در حال برنامه ریزی برای اختصاص بودجه به ایجاد شبکه وایرلس اینترنت یا همان اینترنت چمدانی در سه کشور ایران، سوریه و لیبی است.

به گزارش گرداب، شبکه خبری راشاتودی، با انتشار گزارشی با عنوان نقش آمریکا در ایجاد شبکه های ارتباطی در سایه برای مخالفان، به نقل گزارش منتشر شده در نشریه نیویورک تایمز پیرامون شبکه های سرّی تلفن همراه و اینترنت چمدانی پرداخت.

این گزارش ناظر به ماهیت این پروژه ها و طرح اصلی آمریکا در استفاده از آنها برای توطئه در برخی کشورهای جهان است.

متن کامل گزارش راشاتودی را در ادامه می خوانید: دولت اوباما به طور فزآینده ای در حال ایجاد شبکه های سایه وار سایبری و گسترش شبکه های مخفی ارتباطات تلفن همراه در کشورهای مختلف جهان است تا مخالفان دولت در این کشورها به راحتی و خارج از نفوذ حکومت بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

طبق گزارش نیویورک تایمز، دولت آمریکا از پروژه ای که هدف آن، ساخت شبکه های سرّی تلفن همراه در برخی کشورهاست حمایت می‌کند. البته این حمایت شامل پروژه "اینترنت چمدانی" نیز می شود که به کاربران اجازه می دهد به صورت وایرلس به شبکه اینترنت وصل شوند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در حمایت های سخاوتمندانه آمریکا از این پروژه ها نقش کلیدی دارد. در همین زمینه وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون، تنها در یکی از کشورهای منطقه خاورمیانه، بیش از ۵۰ میلیون دلار را صرف ایجاد یک شبکه تلفن همراه موازی کرده اند.
 
این شبکه های مستقل تلفن همراه به مشترکان اجازه می دهد در مواقعی که شبکه اصلی تلفن یک کشور از سوی دولت قطع می شود، به وسیله این شبکه مستقل سرّی بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

پروژه اینترنت چمدانی نیز از سوی آمریکا با اختصاص ۲ میلیون دلار در حال پیگیری و برنامه ریزی است. این پروژه ضمن ارائه امکان وصل شدن به اینترنت در هر نقطه ای، احتمالاً از رهگیری مصون است و قادر به ارسال سیگنال های وایرلس (بدون سیم) در یک فضای بزرگ است.

طبق گزارش نیویورک تایمز، وزارت امور خارجه آمریکا هم اکنون در حال برنامه ریزی برای اختصاص بودجه به ایجاد شبکه وایرلس اینترنت یا همان اینترنت چمدانی در سه کشور ایران، سوریه و لیبی است.
 
شبکه ای که به اپوزسیون اجازه می دهد تا در خارج از نظارت دولت مرکزی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. واشنگتن همچنین برنامه های دیگری را نیز برای تسهیل ارتباطات مخالفان در برخی کشورهای دنیا در دستور کار دارد. ایالات متحده در طرح های جدید خود، در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک نرم افزار مخصوص است که به کاربران اینترنتی امکان مخفی ماندن را می دهد. طبق گزارش نیویورک تایمز، آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۱، بیش از ۷۰ میلیون دلار در قبال این پروژه ها خرج خواهد کرد.

منبع: جهان