اگرچه دلايل متعددی درباره صهيونيستي بودن شرکت نستله و حرام بودن خريد و مصرف محصولات آن به فتواي همه مراجع حکايت دارد، اما تعلل دولت در برخورد با واردات و توليدات اين شرکت، خريداران داخلي را به ترديد واداشته است.
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۰
کد خبر: ۶۸۸۹
به گزارش گرداب، بسياري از هموطنان ايراني که به علت تعلل دولت در برخورد با واردات و توليد محصولات شرکت نستله، از صهيونيستي بودن آن ناآگاهند، نبود دلايل متقن براي صهيونيستي بودن اين شرکت را دليل خريد محصولات آن ذکر مي کنند که در اين ميان و به‌ويژه در فصل تابستان آب معدني آن و در فصل زمستان، نسکافه و کافي ميت اين کمپاني، خريدار بيشتري در ايران دارد.

گفته مي شود اين شرکت قصد دارد با توجه به افشاگري هاي اخير درباره صهيونيستي بودن آن، اقدام به تغيير نام تجاري خود در کشورمان کند تا از حساسيت برانگيز شدن و تحريم خريد محصولاتش، ممانعت نمايد.

متأسفانه بايد گفت آب معدني توليدي شرکت صهيونيستي نستله و نيز آب معدني "دماوند" که نستله، سرمايه گذار آن است پرفروش ترين نوع آب معدني در داخل کشور به‌ويژه در فصل گرما و ماه مبارک رمضان به شمار مي آيد.

"شهريار بشارت"، مدیرعامل شركت آب های معدنی دماوند چندي پيش ار سرمایه گذاری نستله به عنوان بزرگترین شركت صادركننده آب معدنی جهان در اين شرکت خبر داده بود.

وی با اشاره به اینكه ۴۰ درصد سهام شرکت دماوند متعلق به فرانسوی هاست، گفت: شركت نستله، تولید كننده مواد غذایی و لبنیات بوده و در عین حال مشهورترین آب جهان یعنی "اویان" را در اختیار دارد.مديرعامل آب معدني دماوند در ادامه با افتخار اعلام کرده بود: آب معدنی این شركت، بازارهای منطقه را اشباع كرده و متعلق به شركت نستله، بزرگترین شركت مواد غذایی دنیاست که بیش از 100 سال سابقه فعالیت دارد.

وي همچنين از تصمیم بزرگترین كارخانه مواد غذایی دنیا يعني "نستله" برای خرید یك شركت آب معدنی در ایران خبر داد و گفت: آنها به رشد بازار آب معدنی در ایران كمك كرده و رقابت ایجاد خواهند كرد.

چرا نستله صهیونیستی است؟
در ادامه، برخي از دلايل صهيونيستي بودن اين شرکت را که عامل حرام بودن مصرف محصولات آن است، با هم مرور مي کنيم: ( تمامي اين مستندات، از منابع رسمي اين شركت يا طرف‌هاي قرارداد آنها از اسرائيل تهيه شده است:
 
-    نستله يك كمپاني تغذيه بين‌المللي است كه در سال 1866 ميلادي در سوئيس از سوی "هانري نستله" تأسيس شد و اكنون در 100 كشور جهان، 350 شعبه دارد.
 
-    محصولات غذايي نسكافه، سرلاك، مگي، كافي ميت، آب معدني و ... از جمله توليدات اين شركت در سطح جهاني است.
 
-    نستله در سال 1998 ميلادي، جايزه "جوبيلي" (Jubilee Award) را از دست "بنيامين نتانياهو"، نخست وزير رژيم صهيونيستي، دريافت كرد. قابل توجه اينکه جايزه جوبيلي، جايزه‌اي است که رژيم اشغالگر قدس به اشخاص يا سازمان‌هايي که به منظور توسعه اقتصادي اين رژيم در خاک فلسطين اشغالي سرمايه‌گذاري مي‌کنند، می‌دهد که سهم نستله از اين جايزه 24 درصد از 5/6 ميليون دلار کمک‌هاي اسرائيل به شرکت‌هاي حامي اقتصادي اين رژيم در سال است.
 
-    نستله در سال 2000 ميلادي، مبلغ 6/14 ميليون دلار به صندوق غرامت هلوكاست واريز كرده است. بيانيه رسمي اين پرداخت در پايگاه اينترنتي اين شركت موجود است.
 
-    اكنون نستله بيش از چهار هزار پرسنل در بيش از 10 شعبه اصلي در سرزمين‌هاي اشغالي دارد كه يكي از مهمترين شعب آن، در شهرك صهيونيستي "سديروت" (واقع در مناطق اشغالي نوار غزه) به مساحت 700 متر مربع مي‌باشد.
 
-    شركت نستله، مالك بيش از نيمي از سهام شركت اسرائيلي "Osem" (از بزرگترين شركت‌هاي غذايي اسرائيل) است.
 
-    مديرعامل شرکت نستله از ميهمانان ويژه محفل سالانه سران فراماسونري و صهيونيسم بين الملل است و امسال نيز "پيتر برابک لتما" مديرعامل اين شرکت در سوئيس نيز در گردهمايي بيلدربرگ که از 9 تا 12 ژوئن (پنجشنبه 19 تا يکشنبه 22 خرداد 90) در هتل "سورتا هاوس" در "سنت موريتز" سوئيس برگزار شد، به علت خدماتي که به رژيم اسرائيل ارائه کرده است به عنوان ميهمان ويژه حضور يافت.


 
-    آمريكا سالانه 24 ميليون دلار را به ازاي سرمايه‌گذاري در اسرائيل به اين شركت اعطا مي‌كند.
 
-    نام شركت نستله به دليل ارتباط وثيق اقتصادي با رژيم صهيونيستي، در ليست معتبر‌ترين نهادهاي بين‌المللي تحريم اسرائيل موجود است و تاكنون در نقاط مختلف جهان اين شركت به وسیله گروه‌هاي مختلف مسلمان و غيرمسلمان به دليل كمك به رژيم صهيونيستي تحريم شده است.
 
-    از جمله نهادهاي معتبر جهاني كه اين شركت را در محكوميت جنايات رژيم صهيونيستي تحريم كرده‌اند، يكي از بزرگترين اتحاديه‌هاي تجاري اروپا (UNSOIN) و يك نهاد مسيحي عمده به نام "Christian Aid" هستند كه هر دو غير مسلمان هستند.

-    گروه‌ها و نهادهاي اسلامي مختلف نيز از چند سال پيش (پس از آغاز انتفاضه دوم) نستله را در ليست تحريم خود قرار داده‌اند. ده‌ها گروه اسلامي در اروپا و آمريكا به منظور تحريم شركت‌هاي صهيونيستي، سايت اختصاصي اينترنتي تاسيس كرده‌اند كه در ليست اكثر آنها نام شركت نستله موجود است.

-    از جمله نهادهاي بين‌المللي تحريم كننده نستله، اتحاديه عربي تحريم اسرائيل است كه پس از تحريم اين شركت با واكنش شديد مديرعامل نستله مواجه شد.

-    در سال گذشته، جمعي از دانشجويان لبناني، با حضور فعالان بين‌المللي بايكوت اسرائيل از كشورهاي اروپايي، تجمعي در برابر دانشگاه بيروت به منظور اعلام تحريم اين شركت داشتند.

-    نستله در ايران عملاً فعاليت‌هاي خود را از سال 2001 با خريد امكانات توليدي موجود از يك شركت داخلي (در محمديه قزوين) با توليد نسكافه، كافي ميت، مگي و ... آغاز كرد.

-    نستله فعاليت‌هاي تبليغي خود را طي مدت تأسيس خود به تدريج افزايش داده است؛ از خودروهاي ويژه‌ تبليغاتي توزيع محصولات تا عرضه‌ رايگان برخي محصولات در برخي محافل و مجالس فرهنگي مانند جشنواره فيلم فجر، آگهي‌هاي روزنامه‌ها، بيلبوردها، دانشگاه‌ها، اتوبوس‌ها و...

-    امور مشتريان شركت نستله ايران از چند ماه قبل، اقدام به برگزاري كلاس‌هاي ويژه آشپزي خانم‌ها در فرهنگسراهاي تهران و ديگر شهرستان‌ها نموده است. طبق اعلام پايگاه اينترنتي نستله ايران، تاكنون به 5000 خانم ايراني آموزش داده است.

-    شركت نستله در اسفند سال 1384، اقدام به برگزاري يك جشن و مسابقه بزرگ سراسري در ايران نموده است و برندگان اين مسابقه به تور كشور سوئيس فرستاده است.

-    رئيس نستله ايران يك غيرايراني است و کارکنان آموزش ديده اين شركت 180 نفر هستند.
 
به اعتراف اتاق بازرگاني سوئيس، يکي از مهمترين شيوه‌هاي موفقيت که از جانب نستله ارائه شده، اين است که مانند بسياري ديگر از شرکت ها، مصلحتش در اين است که به تجارت و بهره‌برداري در اسرائيل بپردازد. تلاش‌هاي اين شرکت و صادرات محصولات توليدي آن در سرزمين‌هاي اقتصادي در اوج زمان انتفاضه، رژيم جنايتکار صهيونيستي را از محاصره اقتصادي نجات داد. علاوه بر اين اين شرکت با انجام اقدامات خيريه براي شهرک‌نشينان اشغالگر يهودي، باعث ايجاد حس زندگي بهتر براي آنان گرديده است؛ لذا آنان را به ماندن در سرزمين‌هاي اشغالي اميدوار کرده است.

ماهيت و پيشينه
در سال 1866 ميلادي، داروسازي به نام هانري نستله در شهر "ويوي" سوئیس، با استفاده از ترکيب شير گاو، آرد و شکر، غذاي جايگزيني را براي نوزاداني که از شير مادر محروم بودند، فراهم کرد. او توليد اين محصول جديد را با نام «لاکتوز فارينا نستله» در سال 1867 شروع کرد.

امروزه نستله، شرکتي چند مليتي و از بزرگ‌ترين توليدکنندگان مواد غذايي و آشاميدني در جهان است و دفتر مرکزي شرکت نستله در ويوي سوئیس قرار دارد.

نستله ايران به اذعان سايت اين شرکت، در تاريخ 9 اسفند 73 (28 فوريه 1995) نزد اداره ثبت شرکتها و مؤسسات غير تجاري به ثبت رسيد و در تاريخ 9/9/2001 ميلادي، موفق به اخذ مجوز هيئت وزيران شد و سرمايه گذاري 000/500/42 دلاري آن در دو مرحله زير انجام پذيرفت.

شاخه هاي مختلف نستله
1.خريد امکانات توليدي موجود از يک شرکت داخلي

2. توليد شير خشک مخصوص شيرخواران به عنوان يک پروژه جديد

شرکت نستله ايران نماينده فروش انحصاري نستله سوئيس (اس – آ) و ادارات فروش و توزيع محصولات نستله را نيز بر عهده دارد. نستله سوئيس مالک اعظم سهام نستله ايران بوده و مديريت اين شرکت را نيز برعهده داشته و همچنين تعيين کننده بازارهاي هدف و ميزان صادرات براي نستله ايران است. تيم نستله ايران متشکل از 180 نفر پرسنل حرفه‌‌اي آموزش ديده است. محصولات شرکت نستله درايران نسکافه،‌کافي ميت، ‌شير خشک بچه‌، سرلاک و مگي است که دراين ميان مگي به سفارش نستله ايران در شرکت نستله ترکيه توليد مي شود.

طبق اعلام پايگاه اينترنتي نستله ايران، امور مشتريان نستله با 5000 نفر از خانم هاي ايراني ارتباط نزديک داشته و به آن‌ها آموزش مي‌دهد.
همچنين اين شرکت از 10 خودروي تبليغاتي براي توزيع و تبليغ محصولات خود استفاده مي‌کند.


تبليغات شرکت نستله در تهران به زبان رسمي و رنگ پرچم رژيم صهيونيستي

همچنين عرضه رايگان برخي محصولات در برخي محافل و مجالس فرهنگي مانند جشنواره فيلم فجر (سال 85) آگهي‌هاي روزنامه‌ها، بيلبوردها، دانشگاه‌ها، اتوبوس‌ها، متروي شهري و... از جمله فعاليت‌هاي ديگر تبليغاتي اين شرکت به شمار مي‌آيد.

همچنين شرکت نستله در اسفند 1384، اقدام به برگزاري يک جشن و مسابقه بزرگ سراسري در ايران نموده است و برندگان اين مسابقه را به تور کشور سوئيس فرستاده است.

به ادعاي "پتير برابک" (Peter Brabeck)، رئيس شرکت نستله که در مصاحبه‌اي با نشريه "اشپيگل" در هفتم مه 2001 ميلادي عنوان کرده‌اند: «ما به عنوان بزرگترين توليد کننده مواد غذايي و انواع نوشيدني در جهان، تقريباً بر زندگي تمام مصرف‌کنندگان در سراسر جهان تأثير مي‌گذاريم.» تأثير محصولات این شرکت بر زندگي مصرف‌کنندگان در جهان انکار ناپذير است.

شايد پذيرش اين واقعيت در وهله اول کمي مشکل بنمايد ولي بايد پذيرفت که اين شرکت واقعاً بر زندگي بسياري از مصرف‌کنندگان جهان تأثير مي‌گذارد اما در مورد نوع تأثيرگذاري، بايد ببينيم که سهامداران و صاحبان اين شرکت به چه ميزان به ارزش‌هاي انساني وفادارند.

پيتر برابک در سال 1998 ميلادي، جايزه جوبيلي (Jubilee award) را از دست بنيامين نتانياهو در جشن پنجاهمين سالگرد تأسيس اين غده سرطاني دريافت کرد. نام وي در ليست منتشرشده از سوی وب سایت "Virtual Israel" در 14 اکتبر 1998 ميلادي در بخش صنايع غذايي ديده مي‌شود که صحت اين ليست به وسیله کميسيون حقوق بشر اسلامي (Islamic Human Rights Commision) به تأييد رسيده است.

اين شرکت سرمايه‌گذاري در فلسطين اشغالي را در سال 1995 ميلادي با خريد 10 درصد سهام شرکت توليد محصولات غذايي Osem در اسرائيل  آغاز کرد. دو سال بعد سهام خود را با هزينه 140 ميليون دلار از 10درصد به 50.1درصد افزايش داد. در سال 2002 ميلادي طي قراردادي، مشمول معافيت مالياتي رژيم غاصب صهيونيستي شد. همچنين اين شرکت در سال 2000 ميلادي مليون‌ها دلار براي توسعه مراکز تحقيقات (R&D) خود در اسرائيل سرمايه‌گذاري کرد. شرکت Osem در سال 2001 ميلادي حدود 460 ميليون دلار فروش داشته است که 15 درصد آن از صادرات بوده است.

شرکت اصلي نستله اکنون در سرزمين‌هاي اشغالي در شهرک سديروت است. شهرکي که در شمال غزه ساخته شده است. نيمي از يهوديان اين شهرک ظرف 10 سال اخير به اين منطقه مهاجرت کرده اند. نستله در شهرک سديروت شرکتي به مساحت 700 مترمربع احداث کرده و قرار است مرکز تحقيقاتي با زيربناي هزار و 700 مترمربع در همانجا تأسيس نمايد. به طور کلي اين شرکت در مناطق اشغالي چهار هزار کارمند داشته و در مناطق مختلف اسرائيل 11 شعبه دارد که همگي در مناطق اشغال شده قرار دارد.

همچنين شرکت نستله در سال 2000 ميلادي مبلغ 6/14 ميليون دلار به صندوق غرامت هولوکاست واريز کرده است. لازم به يادآوري نيست که اين صندوق که مبتني بر افسانه‌اي دروغين است يکي از منابع تأمين مالي رژيم صهيونيستي براي ادامه حيات خود است.

به اعلام اتاق بازرگاني سوئيس، يکي از مهمترين شيوه‌هاي موفقيت که به وسیله نستله ارائه شده اين است که مصلحت هر شرکتي در دنيا در اين است که به تجارت و بهره‌برداري در اسرائيل بپردازد. تلاش‌هاي اين شرکت و صادرات محصولات توليدي آن در سرزمين‌هاي اقتصادي در اوج زمان انتفاضه، رژيم جنايتکار صهيونيستي را از محاصره اقتصادي نجات داد. همچنین اين شرکت با انجام اقدامات خيريه براي شهرک‌نشينان اشغالگر يهودي، باعث ايجاد حس زندگي بهتر براي آنان شده است. لذا آنان را به ماندن در سرزمين‌هاي اشغالي اميدوار کرده است.

تاثیر مثبت یا منفی؟! مسئله این است
با استناد به صحبت‌هاي پيتر برابک اين شرکت بر زندگي بسياري تأثيرگذار است ولي چگونه مي‌تواند ادعاي تأثيرگذاري مثبت بر زندگي انسان‌ها داشته باشد و حال آن‌که به دليل حمايتش از ظلم اسرائيل، مورد تحريم گروه‌هاي آزاده بسياري در سراسر جهان واقع شده است.

البته اين سواي شايعات و حقايقي است که سخن از تأثيرات منفي اين شرکت از بعد فني و توليدات مي‌گويند؛ در سال 1977 بود که نستله به خاطر توزيع گمراه کننده شير خشک به جاي شير مادر، در معرض تحريم جهاني قرار گرفت؛ دليل آن واضح بود. شير خشک موجب بيماري شيرخوار مي‌شد چراکه مواد مختلف طبيعي را که در شير مادر يافت مي‌شود دارا نبود و نيز به خاطر قيمت بالاي آن، مادران ناگزير آن را با آب بيش از اندازه مخلوط مي‌کردند که اين امر سبب سوءتغذيه  طفل شيرخوار مي‌شد.  علاوه بر اين، آبي که جهت مخلوط کردن آن استفاده مي‌شود، در بسياري از نقاط جهان آب غير مناسب براي نوشيدن است. ضمن اینکه اگر مادر دائماً به طفل خود شير خشک بدهد، شير او خشک خواهد شد و اين در حالي بود که نستله، مقدار زيادي از اين شير خشک‌ها را- با رويکردي تبليغاتي- در بيمارستان‌ها به طور رايگان توزيع کرده بود و در نتيجه بسياري از کودکان از لذت خوردن شیر مادر محروم و دچار سوء تغذيه شده بودند.

پس از چنين ماجرايي در سال 1984 ميلادي گروه‌هاي خواهان تحريم نستله، اين شرکت را مجبور کردند تا تحت نظارت سازمان بهداشت جهاني از تبليغات فريب آميز (چون افزودن نوشته شير مادر بر جعبه شير خشک) براي توليد شير خشک بپرهيزد. اما در 1988 ميلادي دوباره وضع به حالت قبل بازگست.

وزارت بهداشت و درمان ايران نيز، بيش از حدود 20 سال پيش هيچ‌گونه مجوزي براي واردات محصولات شير خشک توليدي نستله صادر نکرده است و محصول اين شرکت به شکل غير قانوني وارد کشور مي‌شده است.

بر اساس گزارشي که نشريه "فوربس" در ارديبهشت 1383 به نقل از سازمان جهاني کار منتشر کرد، نستله براي توليد شکلات از کارگران خردسال استفاده مي کند. در بررسي هاي بعدي مشخص شد بيش از 250 هزار کودک آفريقايي در مزارع اين شرکت در غرب آفريقا کار مي کنند.

همچنين برخي نشريات خبري را منتشر کردند که: هزاران کودک چيني بر اثر مصرف شير خشک "نستله" بيمار شده‌اند. مقامات بهداشتي چين، اعلام کرده‌اند که بر اساس استانداردهاي بهداشتي اين کشور، ميزان مجاز يد موجود در هر 100 گرم شير خشک براي شيرخواران، 20 تا 150 ميکروگرم است در حالي‌ که در شير خشک‌هاي شرکت مذکور بيش از 150 ميکروگرم يد موجود است که مصرف آن منجر به ورم غده‌ي تيروئيد خواهد شد. بر همين اساس، شرکت نستله، از دولت و مردم چين عذرخواهي کرده است!

نستله کودکان را مي‌کشد!
اين شعاري بود که 30 سال پيش سوئيس را تکان داد و از خواب بيدار کرد. خجالت‌آور بود که نهايتاً نستله فقط عليه پديد آورندگان اين شعار شکايت کرد و سعي نمود که صداي مخالفان را در گلو خفه کند. دنيا واکنش بزرگي به اين محاکمه نشان داد و خطرات سودجويي از طريق غذاي مصنوعي نوزادان، جواب خود را با بحث و جنجال مردم گرفت.

عواقب عمده‌فروشي شير خشک نوزادان و خطر بيماري ناشي از آن اولين بار 70 سال پيش به آگاهي عموم مردم رسيد. "The Baby Killer" خبري را منتشر کرد که بر اساس حقايقي از تحقيقات در آفريقا استوار بود و با کمک مثال‌ها و عکس‌هايي متأثر کننده عواقب منفي احتمالي اين محصولات را ارائه کرده بود. اين خبر مکرراً به چاپ رسيد و به زبان‌هاي مختلف ترجمه شد.

در همان سال گروهي کاري از سوئيس به نام "Dritte Welt Bern" به ترجمه آلماني اين مقاله همت گمارد و آن را با تيتري نو و تحريک کننده – نستله کودکان را مي‌کشد!- به چاپ رساند. اين گروه در مقدمه متذکر شده بود که عليرغم واکنش غير اخلاقي نستله، خود را ملزم مي‌داند که توجه عموم مردم سوئيس- سرزمين مادري نستله- را به نتايج اين تحقيقات معطوف کند.

از جمله سياست هاي مهم ديگر اين شرکت براي توسعه سودآوري خود، تلاش بارز جهت تغيير الگوي مصرف در مصرف کنندگان است.

فعاليت شرکت نستله و سياست توسعه فروش شير خشک براي اطفال، يکي از مشهورترين نمونه‌هاي نفوذ خارجي در الگوهاي مصرف خصوصاً در کشورهاي جهان سوم، است. اين شرکت براي ترويج فرآوردهاي غذايي خود و جايگزين کردن آنها به جاي شير مادر سياست فعالي را به مرحله اجرا درآورد. براي اين منظور روشهاي متفاوتي به کار گرفته شده است :

1ـ توزيع مجاني و غالباً خانه به خانه بطريهاي شير و محصولات لبني (لاکتوژن)

2ـ اجراي برنامه‌هاي تبليغاتي در بيمارستانها و زايشگاهها. اين برنامه‌ها به وسیله مأموران خاصي موسوم به "پرستاران شير" صورت مي‌گرفت، اين پرستاران يونيفورم سفيد مي‌پوشيدند و در نتیجه به راحتي مي‌شد آنها را با کارکنان بيمارستان اشتباه گرفت.

3ـ توزيع مجاني کارتهاي مربوط به وزن نوزادان با تبليغ لاکتوژن. جمله‌اي با اين مضمون هم در اين کارتها نوشته شده بود که مادران تاحد امکان بايد کودکان را با شير خود تغذيه کنند. اما عملاً چند درصد مادران قادر به خواندن اين نوشته بودند؟

4ـ تبليغات تلفيقي در بيمارستانها و راديو. در اينجا گفته مي‌شد که مصرف اين فرآورده‌ها، نيرو و قدرت به کودکان مي‌بخشد. در جامائيکا تبليغ به اين شکل بود: "لاکتوژن باعث نيرومندي و سلامتي است" يا "انرژي و قدرت مي بخشد"

دکتر "تي. ان ملت نليما" در باب آگهي تبليغاتي که در سال 1974 ميلادي به مدت دو سال در راديوي کشور "سيرالئون" پخش مي‌شد، مي‌نويسد: در آگهي، مادر از کودکش مي‌پرسيد که آيا لاکتوژن را دوست دارد؟ کودک با خنده شديدي پاسخ مي‌داد: اوهوم، ‌اوهوم... مادراني که اين آگهي را مي‌شنيدند معتقد مي‌شدند که لاکتوژن براي کودکان بهتر از شير مادر است. اينان نمي دانستند که در اين آگهي در واقع يک مونتاژ صداست.

يعني در آغاز، سؤال مادر از کودک ضبط شده و سپس صداي قهقهه و خنده کودک، که علت آن قطعاً چيز ديگري و احتمالاً همان شير مادر بود، به آن افزوده شده است.  در حال حاضر شير خشک در بسياري از کشورهاي جهان سوم مصرف بسيار وسيعي دارد.

خبرگزاري برنا نيز در 10 آبان 1387 در خبري اعلام کرد: در زمستان سال 1383، صدها پرنده، دام و حيوان خانگي در ونزوئلا مردند. کارشناسان علت مرگ را بيماري کبدي ناشي از مواد غذايي آلوده تشخيص دادند. اين مواد غذايي به وسیله نمايندگي نستله در اين کشور توزيع شده بود. مجلس ملي ونزوئلا نستله را مقصر شناخت و آن را به پرداخت غرامت محکوم کرد.

اينها همه بيان‌گر گوشه‌اي از عدم تعهد اين شرکت در قبال زندگي و ارزش‌هاي انساني است و نشان مي‌دهد ادعاي  برابک مبني بر تأثير مثبت اين شرکت بر زندگي بشر عوام‌فريبي و تبليغات پوچي بيش نيست.
 
حاميان صهيونيسم! ما تنها نيستيم
 نام شرکت نستله به دليل اين ارتباط وثيق اقتصادي با رژيم صهيونيستي در ليست معتبرترين نهادهاي بين‌المللي تحريم اسرائيل موجود است و تاکنون در نقاط مختلف جهان، اين شرکت از سوی گروه‌هاي مختلف مسلمان و غير مسلمان، به دليل کمک به رژيم صهيونيستي تحريم شده است.

از جمله این نهادهاي معتبر جهاني که اين شرکت را در محکوميت جنايات رژيم صهيونيستي تحريم کرده‌اند و در بالا نیز ذکر شد  يکي از بزرگترين اتحاديه‌هاي تجاري اروپا (UNSION) و يک نهاد مسيحي عمده به نام "Christian Aid" هستند که هر دو غير مسلمانند.

گروه‌ها و نهادهاي اسلامي مختلف نيز از چند سال پيش (پس از آغاز انتفاضه دوم) نستله را در ليست تحريم خود قرار داده‌اند. ده‌ها گروه اسلامي در اروپا و آمريکا به منظور تحريم شرکت‌هاي صهيونيستي، سايت تخصصي اينترنتي تأسيس کرده‌اند که در ليست اکثر آن‌ها نام شرکت نستله موجود است.

از جمله نهادهاي بين‌المللي ديگر تحريم‌کننده نستله، اتحاديه عربي تحريم اسرائيل است که پس از تحريم، اين شرکت، ‌با واکنش شديد مدير عامل نستله مواجه شد. پاسخ رسمي شرکت نستله به تهديد تحريم اتحاديه عرب در تير ماه 85 اين بود که: قصد تسليم در برابر تحريم کشورهاي عربي را نداريم.

سازمان‌هاي مدافع اعراب در بريتانيا، از جمله سازماني که "دوستان الاقصي" ناميده مي‌شود براي تحريم محصولات نستله به دليل فعاليت آن در اسرائيل، فراخوان داده بوده‌اند. اما هيچ کمپاني از جمله کمپاني نستله و "اورئال پاريس"، فعاليت‌هايشان را نه به خاطر فراخوان‌هاي قبلي و نه فراخوان اخير متوقف نکردند.

"گاد پروپر"، مدير عامل Osem در اين باره مي‌گويد: «نستله تسليم تحريم نمي‌شود. اين که کسي در سوريه تصميم به تحريم نستله گرفته باشد به معناي آن نيست که تأثيري بر شرکت داشته باشد. من مطمئنم که شرکت تسليم نخواهد شد. اين موضوع از پاسخ رسمي شرکت به تحريم‌ها، هويدا است.»

وظيفه ما؟
حال سؤال اين است که وظيفه ما در مقابل اين غول اقتصادي حامي ظلم چيست و چگونه مي‌توانيم با آن مقابله کنيم؟ چگونه و چه زماني مي توانيم قانون حمايت از انقلاب اسلامي مردم فلسطين را به طور کامل اجرايي و عملي نماييم؟

قانون اساسی، ماده 8:
هر نوع برقراري رابطه اقتصادي و تجاري و فرهنگي با کمپاني ها و مؤسسات و شرکت هاي وابسته به صهيونيستها در سطح جهان ممنوع است.

تبصره: وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران موظف است ظرف مدت يک سال، در حد امکان ليست کامل شرکت ها و مؤسسات و کمپاني هاي صهيونيست را در سطح جهان شناسايي و به مجلس شوراي اسلامي و هيأت دولت ارائه دهد. (این قانون در جلسه علني روز چهارشنبه نوزدهم ارديبهشت 1369 مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ19/2/1369 به تأييد شوراي نگهبان رسيده است.)

همچنين در تاريخ 29 شهريور 1371 در يک قانون جامع و صريح، مجلس شوراي اسلامي قانوني با عنوان "قانون واحده اسلامي" به تصويب مي‌رساند که جاي هيچ‌گونه توجيه و سهل‌انگاري باقي نمي‌گذارد:

ماده 1- عقد هر گونه قرارداد -چه مستقيم و چه از طريق واسطه با شرکتها يا اشخاص مقيم اسرائيل يا با افراد تبعه اسرائيل يا افرادي که براي اسرائيل يا به نفع آن کشور کار مي‌کنند صرف نظر از محل اقامت آنان، براي کليه افراد حقيقي يا حقوقي ممنوع است و به‌ويژه زماني که اين گونه قراردادها در‌ارتباط با معاملات بازرگاني، عمليات بازرگاني يا هر گونه مبادله‌اي بدون توجه به ماهيت آن منعقد مي‌شود. شرکتها و مؤسسات ملي و خارجي که در ‌اسرائيل داراي منافع، شعب يا نمايندگي هستند نيز بايد از انجام هر گونه معامله با شرکتها و اشخاص فوق‌الذکر خودداري کنند.


حجت موجه ما

امام خميني رحمت الله علیه: «مسلمين بايد از استعمال کالاهاي اسرائيلي خودداري کنند و رابطه با اسرائيل و عمال آن، چه رابطه تجاري، چه رابطه سياسي حرام و مخالفت با اسلام است.»

منبع: مشرق


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
حنیف
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۹
فکر می کنم سه سال پیش بود که بچه های بسیج دانشگاه تهران در یک حرکت انقلابی, بعد از بارها تذکر کتبی به مدیران مترو و اهمیت ندادن به تذکر آن ها تمام تبلیغات این شرکت صهیونیستی رو با اسپری, سیاه کردند. بعد هم اطلاعیه توضیحی این حرکتشون تو روزنامه کیهان صفحه نسل سوم چاپ شد.
برای اینکه بعضی ها به خودشون بیان باید حرکت های انفلابی کرد ... وممنون که در این عرصه روشنگری می کنید.
سيد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۳
بسيج دانسگاه امام حسين هم بايد فعاليتي در اين زمينه بكنه واعتراض خودش رو نشون بده
ممنون از اين روشنگري شما
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد