Gerdab.IR | گرداب

با خرید موتورولا؛

گوگل وارد بازار موبایل شد

تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۳۹۰

شرکت گوگل 63 درصد از شرکت تلفن همراه موتورولا را به ارزش 12.5 میلیارد دلار خرید و به این ترتیب گوگل علاوه بر ارائه نرم افزار اندروید، امکان تولید تلفنهای همراه خود را هم به دست می آورد.

به گزارش گرداب، گوگل بیش از نیمی از شرکت Motorola mobility تولیدکننده تلفن‌های همراه با مارک "موتورولا" را خرید و رسماً وارد بازار موبایل شد.

گوگل با پرداخت 40 دلار برای هر سهم و در مجموع 12.5 میلیارد دلار، 63 درصد از موتورولا را خرید.

موتورولا امروز تلفنهای همراه هوشمندی را برپایه سیستم عامل اندروید گوگل تولید می کند. اکنون با ادغام این دو شرکت، گوگل برای اولین بار علاوه بر ارائه نرم افزار، امکان تولید تلفنهای همراه خود را هم به دست می آورد.

به اعتقاد گوگل، موتورولا به عنوان یک شرکت مستقل به کار خود ادامه داد. "لری پیج"، رئیس هئیت مدیره گوگل در این خصوص گفت: «استفاده موتورولا از اندروید از مدتها میان شرکتهای ما یک ترکیب طبیعی ایجاد کرده است.»

خرید بخش Motorola Solutions، شاخه ای از موتورولا که تلفنهای همراه هوشمند، تلفنهای همراه و تبلت تولید می کند به گوگل اجازه خواهد داد که به یک رقیب مهم برای تمام تولیدکنندگان دستگاههای موبایل از جمله اپل تبدیل شود و از این شرکت در برابر تهدید رقبایی چون اپل و مایکروسافت دفاع کند.

اين خريد بزرگترين خريد گوگل از ابتداي تاسيس اين شركت محسوب شده و نشان مي دهد گوگل قصد ندارد تنها يك شركت اينترنتي باقي بماند و در حال تلاش است تا به طور جدي در دنياي محصولات همراه حضور پيدا كند.

در گزارش گوگل آمده است: خرید موتورولا که شریک اندروید بوده است به گوگل اجازه خواهد داد که با تمام قوا اکوسیستم اندروید را توسعه دهد که به هرحال همچنان به عنوان یک سیستم منابع باز قابل استفاده برای همه باقی خواهد ماند و شرکت موتورولا نیز در داخل گروه مانتین ویوو به عنوان یک شاخه تجاری مجزا خواهد بود.

"سنجای جا"، رئیس هیئت مدیره موتورولا در این خصوص اظهار داشت: «این عملیات، فرصتهای محرک جدیدی به سهامداران، مشتریان و شرکای ما در تمام دنیا عرضه خواهد کرد. ما برای بهبود سکوی اندروید شراکت خود را با گوگل آغاز کردیم و اکنون با این اتحاد خواهیم توانست راه حلهای موبایل ویژه تری را ارائه کنیم.»

با توجه به سابقه گوگل در جاسوسی و نقض مکرر حریم خصوصی کاربران، ورود به دنیای سخت افزار و افزایش فعالیت در حوزه تلفن همراه، بر دامنه این دست اقدامات شرکت گوگل که با حمایت سازمان های جاسوسی صورت می گیرد، افزوده خواهد شد.

منبع: مهر