Gerdab.IR | گرداب

در میزگرد دویچه وله بررسی شد؛

مرگ جنبش سبز، تقصیر الله اکبر است!

تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۳۹۰

در پی عدم استقبال هواداران فتنه سبز از فراخوان شعاردهی در شب روز قدس، در میزگرد سایت دویچه وله علت اصلی این مطلب شعار الله اکبر عنوان شد.

به گزارش گرداب به نقل از جام نیوز، سکوت محض هواداران فتنه در شب روز قدس به رغم بیانیه های مکرر شورای هماهنگی راه سبز امید، اپوزیسیون را بیش از پیش وحشت زده کرد.

بنابر این گزارش به نقل از سایت ایران گلوبال (27 آگوست - 5 شهریور)، در همین زمینه دویچه وله در میزگردی به بررسی این مسئله پرداخت.

رادیو آلمان با طرح این سوال که "آن‌طور که پیداست از فراخوان تکبیرگویی به مناسبت روز قدس همچون ماه‌های ابتدایی پس از انتخابات استقبال نشد. دلیل چیست؟" از میهمانان خود خواست تا نظر خود را بیان کنند.

"رسول نفیسی" که این سایت وی را جامعه شناس معرفی می کرد، گناه مرگ جنبش سبز را متوجه شعار الله اکبر دانست و گفت: «گفتن الله اکبر در یک تظاهرات دولتی، معنایی نداشت. چون راهی کهنه و متعلق به رژیم گذشته بود.»

وی با اشاره به لائیک و سکولار بودن حامیان فتنه سبز، طرح شعارهای مذهبی از سوی شورای هماهنگی راه سبز امید و رهبران فتنه را موجب ایجاد اختلاف عنوان کرد و گفت: «به نظر این تناقض تا به جایی برسد، با این مشکلات روبه‌رو خواهیم بود. نباید گروه خاصی را سرزنش بکنیم ولی از گفته‌های آقای امیرارجمند لااقل برای من این موضوع مشخص شد که بین خواسته‌های رادیکال و ریشه‌ای مردم و آن خواست‌ها و آن پروژه‌ای که رهبران جنبش سبز و شورای هماهنگی دارند، شاید توافق چندانی وجود نداشته باشد.»

نفیسی، علت دیگر عدم تحرک حامیان فتنه را خستگی و بی حالی آنها در انجام اقدامات تند دانست و تصریح کرد: «مردم ایران از جریانات خشونت‌آمیز انقلاب دل زده هستند و به انقلاب رو نمی‌کنند. بلکه علاقه‌مند هستند از راه مسالمت‌آمیز امور را تا حدی حل و فصل بکنند. تضادی که در جریان جنبش سبز وجود دارد ناشی از همین مسئله است.»

"مسیح علی نژاد" میهمان دیگر این میزگرد، با تاکید بر اینکه برخی‌ها نقد می‌کنند که شعار "الله اکبر"، شعار خوبی نبوده و موجب شکست فتنه سبز شده است، این مطلب را رد کرد و تمام تقصیرها را به گردن شورای هماهنگی راه سبز امید انداخت و گفت: «دلیل اصلی‌ این است که در تمام این مدت، از این شورا هیچ حرکتی که در راستای هماهنگ‌سازی گروه‌های معترض باشد دیده نشد.»

رادیو آلمان که به نظر می رسید تلاش داشت تا علت اصلی عدم استقبال حامیان فتنه از فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید را شعارالله اکبر قلمداد کند، از علی نژاد پرسید: «خانم علی‌نژاد، به چه دلیل فکر می‌کنید انتخاب شعار "الله اکبر"، انتخاب مناسبی بوده است؟»

این روزنامه نگار اصلاح طلب نیز برای رفع اتهام از خود اظهار داشت: «نه، تأکید می‌کنم که الزاما من با این شعار در این شرایط موافق نبودم. تاکید من این بود که اتفاقا اگر مردم بدانند اندیشه‌ای پشت این اعتراض خواهد بود، برنامه‌ منسجمی خواهد بود.»

"روح‌الله شهسوار"، عضو شاخه دانشجویان حزب مشارکت که میهمان دیگر بود نیز با رد مقصر بودن شورای هماهنگی ، دلیل اساسی را چنین عنوان کرد: «به دلایل مختلف در حال حاضر، فضای عمومی جامعه ‌ایران کشش و پتانسیل چنین حرکت‌هایی را ندارد

اقدامات ضدانقلابی و ضداسلامی حامیان فتنه در اغتشاشات پس از انتخابات چهره واقعی این فتنه را برای مردم مسلمان ایران برملا کرد و همین مسئله موجب در انزوا قرار گرفتن فتنه گران و بی خاصیت شدن برنامه های آنها شد.