Gerdab.IR | گرداب

گورباچف:

قیام وال‌استریت شبیه تحولات شوروی پیش از فروپاشی است

تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۳۹۰

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی با اشاره به قیام اشغال وال‌استریت در آمریکا گفت که آنچه اکنون در حال وقوع است، شبیه به چیزی است که وی پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دیده است.

به گزارش گرداب به نقل از شبکه خبری "ریانوستی"، "میخائیل گورباچف" با به رسمیت شناختن جنبش "اشغال وال‌استریت" گفت که قیام مردم آمریکا شبیه به چیزی است که وی پیش از این در آستانه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دیده است.

بر اساس این گزارش، وی که در کالج "لافایت" در پنسیلوانیا سخنرانی می‌کرد، ناآرامی‌های اخیر در ایالات متحده  آمریکا را به آنچه وی پیش از فروپاشی اتحادجماهیر شوروی دیده بود، تشبیه کرد و گفت که راهکار این بحران را ایجاد نظامی جدید در جهان می‌داند.

وی گفت: «ما اکنون شاهد نتیجه راهبردی هستیم که در آن همکاری و مشارکت سازنده برای رسیدن به شرایط تازه‌ای در جهان لحاظ نشده است و مردم می‌پرسند که چرا سران ما می‌خواهند هر تصمیمی را به بهای (فشار بر) ما بگیرند؟»

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق در ادامه گفت: «برخی افراد در ایالات متحده تلاش می‌کردند که ایده تبدیل آمریکا را به امپراتور جهان محقق کنند که چنین چیزی از روز نخست نیز اشتباه بود. مردم در آمریکا به آینده کشورشان فکر می‌کنند. به بانک‌ها و شرکت‌های تجاری بزرگ که همچنان پاداش‌های فراوانی به رؤسای خود پرداخت می‌کنند و اینکه آیا این روند می‌تواند به بحران همیشگی برای آنها تبدیل شود؟»

این سیاستمدار 80 ساله روس در ادامه گفت: «ما وقتی که می‌بینیم که این اعتراض‌ها به کشورهای دیگر کشیده می‌شوند، نمی‌توانیم بگذاریم که مسائل همانطور که در گذشته بودند، ادامه یابد. هم اکنون همه کشورهای جهان شاهد برگزاری چنین تظاهرات‌هایی هستند که در آن مردم خواستار تغییر هستند. در واقع اگر ما بخواهیم که به چالش‌های به وجود آمده واکنش نشان دهیم، باید بدانیم که مشکلات به‌دنبال این اعتراضات بیشتر خواهند شد و باید راهمان را به سوی نظام جدیدی در جهان پیدا کنیم.»

گورباچف افزود: «ما نیازمند جهانی هستیم که انسانیت در مرکز آن قرار داشته باشد. در حال حاضر مغزهای زیادی در خدمت صنایع نظامی قرار گرفته‌اند و باید آن را در جهت اهداف دیگر تغییر دهیم. تاریخ از پیش مقدر نشده است و ما می‌توانیم در صورتی که به مسائل مهم توجه کنیم، در تغییر آن موثر باشیم.»

منبع: فارس