Gerdab.IR | گرداب

افشاگری بزرگ دو سازمان مردمی آمریکایی:

رشوه ۴۱ میلیون دلاری سرمایه‌داران وال‌استریت به ۱۲ نماینده کنگره آمریکا

تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۱۳۹۰

12 عضو کنگره آمریکا در دوران مسئولیت خود بالغ بر 41 میلیون دلار از سرمایه‌داران وال‌استریت رشوه دریافت کرده‌اند.

به گزارش گرداب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی "شوداون این امریکا"، اعضای کمیته مشترک "کاهش کسری بودجه" در کنگره آمریکا در دوره عضویت خود در کنگره مبلغی معادل 41 میلیون دلار از سرمایه‌داران وال‌استریت رشوه دریافت کرده‌اند.

این گزارش را سازمان‌های مردمی موسوم به "کمپین عمومی" و "اقدام ملی مردم آمریکا" منتشر کرده‌اند که بر اساس آن دست‌کم 27 نفر از دست‌یاران کمیته مزبور در لابی‌های شرکت‌های مالی فعالیت داشته‌اند.

"نیک نایهارت"، مدیر کمپین عمومی آمریکا در این خصوص اظهار داشت: «سرمایه‌داران وال‌استریت منجر به بی‌نظمی‌هایی شدند که در نهایت واژگونی اقتصاد آمریکا را در پی داشت و هزینه آن را عموم مردم آمریکا پرداخت کردند. کمیته مشترک کاهش کسری بودجه آمریکا نباید به‌خاطر توان مالی کمپین‌های مرتبط با سرمایه‌داران وال‌استریت به آنها اجازه دهد که بار دیگر سوار اقتصاد آمریکا شوند.»

بنابراین گزارش، اصلاحات مالیاتی که منجر به اخذ مالیات بیشتر از سرمایه‌داران می‌شود می‌تواند در حدود یک تریلیون دلار درآمد به همراه داشته باشد که هزینه مسکن، اشتغال و بازسازی شبکه آسیب‌دیده تامین اجتماعی آمریکا شود.

"جورج ژوئل"، مدیر اجرایی اقدام ملی آمریکا نیز تصریح کرد: «وال‌استریت و بانک‌های بزرگ در حال تلاش برای آن هستند که از زیر بار پرداخت سهم عادلانه خود فرار کنند. ما می‌دانیم پولی که برای بازسازی اقتصادمان لازم است، کجاست. این پول در جیب بچه‌مدرسه‌ای‌ها یا مستمری مادربزرگان نیست بلکه باید آن را در وال‌استریت جستجو کرد.»

در این گزارش جزئیاتی نیز از نحوه عملکرد هر یک از اعضای کمیته یافت می‌شود. بر این اساس 12 تن از اعضای این کمیته مبلغی معادل 41 میلیون دلار از بخش‌های مالی و بیمه‌ای آمریکا دریافت کرده‌اند،  این در حالی است که این افراد در کنگره مشغول به خدمت بوده‌اند.

بانک‌های مشهور "جی‌پی مورگان"، "بانک آمریکا" و "ولز فارگو" در میان رشوه‌پردازان هستند و 900هزار دلار پرداخت کرده‌اند.

همچنین بخش مالی آمریکا از سال 2000 به بعد تاکنون 4 میلیارد دلار صرف لابی‌های خود کرده است. حدود 30 نفر از همکاران این 12 نماینده نیز همکار لابی‌های بخش مالی آمریکا بوده‌اند.
تصمیماتی که این کمیته در ماه‌های آینده اتخاذ خواهد کرد، بیان‌گر میزان تاثیر سرمایه‌داران وال‌استریت بر آن خواهد بود.

مردم آمریکا بیش از یک ماه است که در تظاهراتی در شهرهای مختلف علیه نظام سرمایه‌داری این کشور گرد آمده‌اند. پلیس آمریکا در جریان این تظاهرات تاکنون بیش از هزار نفر را دستگیر کرده است.

منبع: فارس