Gerdab.IR | گرداب

کاربران رایانه این توصیه‌ را بخوانند

تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۰

در این مطلب، چند توصیه مهم برای کسانی که ساعات طولانی از رایانه استفاده می‌کنند، ارائه می شود.

به گزارش گرداب، اگر بیش از دو ساعت در روز از رایانه استفاده می کنید، احتمال دارد که به "سندرم بینایی رایانه ای" مبتلا باشید.

دکتر "جنیفر آشتون"، پژوهشگر و متخصص کانادایی در این باره گفت: «سندرم بینایی رایانه‌ای یا"CVS" شامل علائمی است که در پی استفاده طولانی مدت از رایانه و ابزار الکترونیکی دستی در طول روز و به طور مکرر بروز می کنند.»

مهمترین علائم این سندرم عبارت از خستگی چشم، خشکی و تحریک پذیری چشم، خستگی عمومی بدن و سردردهای مکرر هستند.

در این مقاله، دکتر آشتون چند راه کار مفید برای بهبود و کاهش خستگی چشمی در مبتلایان به این سندرم ارائه کرده است.

توصیه اول:
کسانی که ساعات طولانی جلوی رایانه می نشینند باید پلک بزنند با این کار اشکها در چشم جریان پیدا می کنند و نه تنها از خشکی چشم جلوگیری می کند، بلکه اشکها به طور طبیعی خاصیت درمانی دارند.

توصیه دوم:
استفاده از قانون 20/20/20 است. به این معنی که هر 20 دقیقه استفاده از رایانه، 20 ثانیه به نقطه ای در مسافت 20 فوتی خیره شوید تا چشمهایتان استراحت کنند.

توصیه سوم:
اطمینان از وجود نور مناسب در محیط است. بهتر است نور مناسب از بالای سر و در محدوده میز کار بتابد و نباید به خود فرد بتابد. همچنین باید صفحه مانیتور را طوری قرار دهید که نور پنجره یا چراغ از آن منعکس نشود.

در پایان نیز تاکید می شود که موقعیت مناسب قرار دادن مانتیور، 15 تا 20 درجه پایین تر از سطح چشمهاست که 20 تا 28 اینچ هم باید از چشم ها فاصله داشته باشد.

منبع : ایسنا