Gerdab.IR | گرداب

عضو شورای سیاست‌گذاری شبکه اجتماعی"افسران"

ایده‌های نو برای فضای مجازی در راه است

تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۰

در آینده نزدیک باید منتظر به ثمر نشستن تلاش‌های جوانان در عرصه فضای مجازی و ایده‌های نو برای این عرصه باشیم.

گرداب- یکی از تعبیرهایی که رهبری در عرصه جنگ نرم به‌کار بردند، تعبیر "افسران جوان جنگ نرم" برای جوانان، به‌ویژه دانشجویان بود. عنوانی که تقریبا ۲سال بعد نامی شد برای سایتی تازه تأسیس که اتفاقا موسسین آن هم دانشجویان جوان دانشگاه‌های مختلف بودند. سایت "افسران جوان جنگ نرم" شبکه‌ای خبری-اجتماعی برای بازنشر اخبار از سوی هر کاربر و انتخاب آن از سوی سایر کاربران است که افتتاح آن با استقبال گسترده فعالان فضای مجازی همراه شد و اکنون نیز یکی از پایگاه‌های تجمع سایبری‌های حامی انقلاب است. برای تکمیل آگاهی‌مان به گفت‌وگو با "قاسم صفایی‌نژاد"، عضو شورای سیاست‌گذاری این سایت نشستیم.

اندیشه تاسیس سایت افسران از کجا به ذهن شما رسید؟
ایده اولیه افسران در ابتدا به دلیل ایجاد بستری برای تولید و بازنشر محتواهای مردمی در فضای مجازی به ذهن ما رسید. یعنی ما پس از بررسی متوجه شدیم که محتواهای مردمی در فضای مجازی، اغلب محتواهای پاکی هستند که بقیه مردم هم می‌توانند از آن استفاده کنند، اما متاسفانه فعالان فضای مجازی به خصوص وبلاگ‌نویسان با مشکل دیده نشدن مطالب خود روبرو هستند. تصمیم گرفتیم بستری ایجاد کنیم که علاوه بر هم فکری و بیان دیدگاه‌های فعالان فضای مجازی، شبکه‌ای برای توزیع محتواها به منظور بیشتر دیده شدن محتواهای تولیدی باشد.

پس از تحقیق و بررسی راجع به ابزارهای اینترنت، شبکه‌های خبری-اجتماعی (social news) را متناسب‌ترین ابزار برای این امر یافتیم؛ این شبکه‌ها به افراد اجازه می‌دهد تا محتوا، ایده و یا خبر خود را سریع منتشر کنند و به رای مردم بگذارند.

پیش زمینه تمام موضوعات مورد بحث ما هم این بود که از این بستر برای توانمندسازی افسران جوان جنگ نرم، برای مقابله با جنگ نرم دشمن استفاده کنیم. بنابراین نیاز داشتیم تا در فرم اصلی شبکه‌های خبری-اجتماعی، متناسب با فرهنگ اسلامی-ایرانی نوآوری‌هایی لحاظ کنیم که احتمالا در سوالات بعدی عرض خواهم کرد.

چند نفر هیات موسس بودید؟
ما جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی شریف، علامه طباطبایی، خواجه نصیرالدین طوسی و تربیت مدرس بودیم که هسته اصلی‌مان حدود ۵ نفر بود. البته در زمان اجرا دوستان دیگری به ما اضافه شدند.

اگر بخواهید بدون تعارف بگویید، آیا کمک مالی خاصی از نهادهای دولتی و حاکمیتی هم دریافت کرده‌اید؟
بعد از اینکه طرح "شبکه خبری اجتماعی افسران" تکمیل شد، این طرح مورد توجه گروه‌های زیادی قرار گرفت؛ منتهی در نهایت کار برای حمایت مالی با "مجتمع رسانه ای اطلس" به توافق رسیدیم که البته این مجتمع به لحاظ حقوقی کاملا خصوصی است. البته هیئت مدیره و مدیرعامل این مجتمع از علاقه‌مندان به جمهوری اسلامی هستند که دغدغه جنگ نرم دارند و خوشبختانه اشراف خوبی هم به فضای مجازی دارند.

یک انتقادی که نسبت به بسیاری از سایت‌های ارزشی ما وجود دارد این است که نوآوری در آن‌ها کمتر دیده می‌شود، به عنوان مثال همین سایت شما را الگوبرداری شده از یکی سایت ضدانقلاب می‌دانند، نظر شما چیست؟
سوال خوبی پرسیدید. چون این انتقاد را ما از چند نفر دیگر هم شنیدیم، منتهی اگر به مسئله درست نگاه کنیم، می‌بینیم که این انتقاد لااقل به افسران وارد نیست.

اولا نوآوری تعریف خاص خود را دارد. گاهی اوقات ابزاری ساخته می‌شود ولی تکمیل آن ابزار و یا حتی تغییراتی که در آن ایجاد می‌شود، نوآوری محسوب می‌شود.

دوم این‌که سایت ضدانقلاب مدنظر شما، یک چیز جدید در فضای مجازی نبود. شبکه‌های خبری-اجتماعی قبل از آن سایت در فضای مجازی دنیا فعال بودند و طرفداران خاص خود را داشتند؛ یعنی همان‌طور که شبکه اجتماعی (social network) وجود دارد، شبکه خبری-اجتماعی (social news) هم وجود دارد. منظورم این است که آن سایت ضدانقلاب، خود یک نمونه‌ای از شبکه‌های خبری-اجتماعی بود و ایده جدیدی به دنیا عرضه نکرده که حالا ما بخواهیم از آن الگوبرداری کنیم.

سوم هم این‌که درست است که ما از ایده شبکه‌های خبری-اجتماعی روز دنیا که مثال‌های فراوانی از آن وجود دارد، استفاده کردیم، اما تیم افسران، نوآوری‌های فراوانی را به آن افزوده است. به طور مثال "سرویس مهمان افسران" که چند هفته قبل از آن رونمایی شد، تا به حال در فضای مجازی فارسی اجرا نشده بود.

تا آن جایی که ما جستجو کردیم حتی در دنیا تا به حال مصاحبه‌ای وجود نداشته که کاربران به صورت آنلاین در پخش زنده ویدئویی سوال بپرسند و به سوالات دیگر رای بدهند و سوالی که بیشتری رای را آورد از سوی مهمان پاسخ داده شود. خب این نوآوری مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفت و کاربران زیادی از ما تشکر کردند.

ان شاءالله اگر کمی صبر داشته باشید، سرویس‌های جدید و جذاب دیگری به افسران افزوده خواهد شد.

انتقاد دیگری که نسبت به سایت‌های مدافع نظام و از جمله سایت افسران وارد می‌شود، این است که در این‌گونه پایگاه‌ها، فقط کسانی که وفادار به نظام هستند حضور دارند و به همین دلیل تاثیرگذاری خاصی بر افرادی که مخالف نظام و یا اقشار خاکستری هستند، گذاشته نمی‌شود. نظر شما چیست؟

بنده در مقامی نیستم که بخواهم راجع به مابقی سایت‌ها صحبت کنم، اما راجع به افسران باید بگویم که یکی از اهداف اصلی افسران، توانمندسازی افسران جوان جنگ نرم است. بنابراین طبق این هدف، ما باید تمرکز بیشتری روی نیروهای وفادار به نظام داشته باشیم.

البته مخاطب هدف ما فقط نیروهای ارزشی نیستند و عامه مردم به‌خصوص کسانی که در فضای مجازی، تولید محتوا می‌کنند، می‌توانند بیشترین بهره را از افسران ببرند. هر کس که بخواهد می‌تواند با درخواست عضویت به افسران بپیوندد، منتهی هر سازمان و هر سایتی قوانینی دارد.

شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار دنیا که از طرف کشورهای غربی حمایت می‌شوند و با شعار آزادی و دموکراسی فعالیت می‌کنند، برای سایت‌ها و شبکه‌های خود قوانینی دارند. طبیعی است که ما هم در افسران قوانینی داشته باشیم که در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی و هدف گذاری‌های افسران باشد. منتهی سعی کرده‌ایم که کمترین اعمال نظر از سوی تیم مدیریت سایت در نظر گرفته شود. ما برای اعمال قوانین، بخش‌هایی مانند گزارش تخلف در نظر گرفته‌ایم تا عموم کاربران سایت، تصمیم بگیرند که آن محتوا نمایش داده شود و یا نمایش آن خلاف قوانین است.

در هر صورت هر مجموعه‌ای باید در مسیر هدف خود فعالیت کند و هدف‌گذاری افسران در چارچوب نظام تعریف شده است. قطعا مجموعه‌های دیگری در آینده برای تاثیرگذاری بر قشرهایی که شما نام بردید، ایجاد خواهند شد.

چرا کارهای نوین و بکر در جبهه خودی کمتر دیده می‌شود؟
ببینید برای ایده پردازی کارهای نوین و بکر در هر کاری نیازمند اطلاعات فراوان و همچنین تجربه کافی در آن زمینه و از جمله در موضوع مورد بحث ما یعنی فضای مجازی هستیم. متاسفانه برخی از بزرگان جبهه خودی، دغدغه جوانان مومن را در فضای مجازی درک نمی‌کردند و به دلیل همه‌گیر نبودن فضای مجازی برای مردم فکر نمی‌کردند که اهمیت زیادی داشته باشد و ترجیح می‌دادند در محیط واقعی به مردم خدمت رسانی کنند.

اما خوشبختانه پس از انتخابات سال ۸۸ و فتنه‌ای که درگیر آن شدیم، بزرگان جبهه خودی به اهمیت فضای مجازی بیش از پیش پی بردند و از جوانان حمایت کردند تا رسیدن به ایده‌های نوین و بکر سهل‌الوصول شود. به این ترتیب جوانان بیشتری هم وارد فضای مجازی شدند و تجربه و اطلاعات لازم را بدست آوردند. به نظر من باید کم کم منتظر میوه و محصول این تلاش‌ها باشیم و قطعا ایده‌های نو در راه هستند.

به نظر شما وضعیت ما در جنگ نرم چگونه است؟ قبول دارید که دشمن تا حد زیادی توانسته است تاثیر مورد نظر خود را بر جامعه هدفش در داخل مرزهای سیاسی و عقیدتی کشور ما بگذارد؟
در پاسخ به این سوال باید بگویم که مقام معظم رهبری از همان ابتدای زعامتشان لزوم مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن را گوشزد کردند ولی متاسفانه در ابتدا برخی آن را انکار کردند و یا بهتر بگوییم خودشان را به خواب زدند.

این تهاجم به تعبیر رهبر معظم انقلاب تبدیل به شبیخون فرهنگی و قتل عام فرهنگی شد، اما پس از آن عموم مسئولین و مردم به آرایش نظامی فرهنگی دشمن پی بردند و سعی کردند تا دچار غفلت نشوند. در نتیجه این‌که دشمن تاثیر گذاشته است، قابل انکار نیست اما این‌که چه‌قدر دشمن در جنگ نرم پیروز بوده است و چقدر ما پیروز بوده‌ایم، قابل بحث است.

شما ببینید با وجود تهاجم فرهنگی دشمن، حماسه ۹ دی شکل می‌گیرد اما گفتمان انقلاب اسلامی آن‌قدر زنده و پویاست که موج بیداری اسلامی تا قلب اروپا پیش می‌رود.

من فکر می‌کنم که اگر بخواهیم خودمان را دچار حواشی کنیم، دچار خواب آلودگی شویم و فراموش کنیم که جنگ نرم – که پیچیده‌تر از جنگ سخت است – نیاز به آماده سازی فکری و معنوی دارد، آن وقت احساس نگرانی خواهیم کرد، اما اگر خودمان را به سلاح‌های الکترونیکی روز مجهز کنیم و بصیرت و هوشیاری خود را حفظ کنیم، آینده روشنی در انتظار ایران اسلامی است. پایبندی به ارزش‌های اسلامی و انقلابی قطعا ما را در این راه بیمه خواهد کرد.

منبع: جوان