Gerdab.IR | گرداب

ناگفته‌هایی درباره جاسوس آمریکایی

تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۰

"امیر حکمتی" برای وزارت دفاع انگلستان ازمارس تا آگوست 2010 کار می کرده که توسط "برایان روهکاسه" سخنگوی BAE فاش شد که وزارت دفاع به‌مدت 3 ماه به امیر حکمتی تعلیم داده تا اطلاعاتی که می خواهد را به‌دست آورد.

به گزارش گرداب، پدر "امیر حکمتی" که خود یک متخصص میکروبیولوژی در موته کاهینویتی کالج در شهر فیلینت آمریکا است می‌گوید که پسر 28 ساله اش به‌خاطر دیدار با مادربزرگش 4 ماه پیش به تهران سفر کرده است!

در حالی‌که روزانه ده ها ایرانی، آمریکایی از مرزهای ایران وارد کشور می شوند، اما "علی حکمتی" پدر امیر حکمتی ادعا می کند که ایرانی ها نسبت به آمریکایی‌ها مظنون هستند و هر آمریکایی که به عنوان توریست و یا ملاقات به ایران می آید توسط ایران دستگیر می‌شود.

علی حکمتی پدر امیر حکمتی ادعا می کند که پسرش به‌عنوان مترجم زبان عربی! برای نیروی دریایی آمریکا فعالیت می‌کرده‌است و همچنین قبل از این‌که وارد ایران شود در کشور قطر به‌عنوان پیمانکار برای یک شرکت خصوصی کار می‌کرده‌است که پدر حکمتی از ذکر نام این شرکت امتناع ورزیده است.

او می گوید که همسرش با پسرش در تماس تلفنی بوده و در هفته اول ورود او به تهران با پسرش صحبت کرده و در هفته دوم اقامت امیر در تهران نیز هیچگونه حادثه‌ای پیش نیامد. اما در هفته سوم اقامت در ایران چند نفر به دیدن امیر آمدند و او را با خود بردند و هیچکس در مورد امیر در طی 3 ماه گذشته خبری نداشته است، علی حکمتی می‌گوید که با وکلای خانواده خود در ایران در تماس است تا بتواند پسرش را آزاد نماید.

امیر حکمتی در شهر فلاگ استاف ایالت آریزونا به‌دنیا آمده و در دبیرستان مرکزی فیلینت درس خوانده و سپس به نیروی دریایی آمریکا ملحق شده است. علی حکمتی پدر امیر در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده که پسرش پیشرفت خوبی در موضوعات کاری‌اش داشته است.

امیر حکمتی برای تشکیلات وزارت دفاع انگلستان از ماه مارس تا ماه آگوست سال 2010 کار می‌کرده و اطلاعات این همکاری، از سوی "برایان روهکاسه" سخنگوی BAE سیستم انگلستان اعلام‌شده که اکنون فاش شده‌است. در این اطلاعات آمده‌است که وزارت دفاع انگلستان به‌مدت 3 ماه به امیر حکمتی تعلیم داده‌است و از او برای اهداف ویژه‌ای که در ایران در نظر داشته استفاده‌ کرده تا اطلاعاتی که می خواهد را به‌دست آورد.

نکته حائز اهمیت در رابطه با سخنان و فعالیت علی حکمتی که پرفسور کالج آمریکایی می باشد این است که چگونه در مدت 3 ماه بازداشت فرزندش در ایران هیچگونه اقدامی انجام نداده و یا حداقل به خبرگزاری‌هایی که اکنون با آن‌ها مصاحبه انجام می‌دهد خبر نداده‌است و چرا تاکنون در مورد مفقود شدن فرزندش مطلبی بیان نکرده است؟

به نظر می رسد که رفتار علی حکمتی متناسب با خواست و انتظار سرویس‌های جاسوسی غرب بوده‌است و آن‌ها اجازه پیگیری اخبار و اظهارنظر در مورد مفقود شدن یا حضور فرزندش در ایران را نداده‌اند اما بعد از آن که اعلام شده امیر حکمتی به اتهام جاسوسی دستگیر شده و.... به مصاحبه با خبرگزاری ها، و اظهار نظر در مورد فرزندش و دلایل مسافرت و.... پرداخته است.

اما سوال این است که سفر امیر حکمتی به پایگاه آمریکایی بگرام، و سپس به حاشیه خلیج فارس و بعد از آن به قصد دیدار با مادربزرگش در ایران و آن هم برای چند هفته و.... با چه هدفی دنبال شده است؟

منبع: بولتن