Gerdab.IR | گرداب

پس از شکار جانور قندهار صورت گرفت؛

دستیابی ایران به دوربین های 80 مگاپیکسلی + فیلم

تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۳۹۰

دوربین های الکترواپتیکال با کمک کامپیوترهای موجود توانایی ثبت تصاویری با وضوح 80 مگاپیکسل و دوربین های حرارتی این پهپاد نیز توانایی تهیه تصاویری با کیفیت 32 مگاپیکسل در هر ثانیه را دارد.

به گزارش گرداب به نقل از مشرق، پهپاد آمریکایی RQ-170 که تا چند هفته پیش یکی از بزرگترین رازهای جهان هوانوردی بود و بسیاری نیز حتی نام آن را نمی دانستند، بعد از به زیر کشیده شدن به وسیله نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به یکی از معروفترین نامها در جهان بدل شد؛ پرنده ای که به غیر از چند تصویر و چند خط توضیح مبهم درباره آن مطلبی در فضای مجازی وجود نداشت، امروز به سوژه اول بسیاری از مجلات و پایگاه های اینترنتی تبدیل شده است.
 
 هفته نامه Aviation Week & Space Technology در شماره منتشره در 12 دسامبر  2011  (21 آذر) خود به زوایای پنهانی از قابلیتهای این میهمان ناخوانده آسمان منطقه در چند سال اخیر پرداخته است.

 بر اساس اطلاعات منتشره در این مجله، این پرنده بدون سرنشین دارای مجموعه تصویربرداری پیشرفته ای با عنوان Full Motion Video است که به صورت همزمان با استفاده همزمان از چندین دوربین توانایی جستجوی منطقه ای به مساحت تقریبی 40 کیلومتر مربع را داراست.

 بر اساس اطلاعاتی که قبلا منتشر شده است این پرنده در عملیاتی که منتهی به مرگ اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده شد حضور داشته است.

جدیدترین اطلاعات منتشره این مسئله را نیز روشن کرده است که پناهگاه رهبر شبکه القاعده از مدتها پیش از سوی سنتینال تحت مراقبت بوده و با شناسایی هویت افراد مهمی که به این خانه رفت و آمد می کردند (به وسیله دوربین های پیشرفته RQ-170) آمریکایی ها یقین حاصل کردند که ساکن اصلی این خانه کسی جز رهبر شبکه القاعده، اسامه بن لادن نیست.

 این پهپاد در اصل برای ماموریتهای ISR یعنی جمع آوری اطلاعات، انجام شناسایی و دیدبانی طراحی و ساخته شده است.

 این مجله  در مصاحبه با یک کارشناس روس در امور صنایع هوایی از قول این کارشناس ابراز امیدواری کرده است که اطلاعاتی از این پرنده به دست روسها برسد. این کارشناس اعلام کرده است که روسها به بخش هایی از لاشه هواپیمای پنهان کار F-117 که در یوگوسلاوی سابق به سال 1999 ساقط شد دست پیدا کردند و علی رغم به دست آوردن بخش های کمی که قابلیت مطالعه داشت، توانستند نتایج خوبی را برای مقابله با پنهانکارها به دست آورند.
 
تصویری از لاشه هواپیمای پنهانکار F-117
 
 این مجله مشهور هوانوردی در جهان همچنین در ادامه به توضیح درباره دوربین های حمل شده از سوی این پهپاد پرداخته است. بر این اساس، این پهپاد دارای 8 دوربین الکترواپتیکال و 4 دوربین حرارتی است که می تواند برای امور مختلفی خصوصا رصد فعالیتهای موشکی به کار رود.
 
دوربین های الکترواپتیکال با کمک کامپیوترهای موجود توانایی ثبت تصاویری با وضوح 80 مگاپیکسل و دوربین های حرارتی این پهپاد نیز توانایی تهیه تصاویری با کیفیت 32 مگاپیکسل در هر ثانیه را دارا هستند. از این پهپاد برای رصد فعالیتهای موشکی دو کشور ایران و پاکستان نیز استفاده می شده است.

با توجه به این که این گزارش به نوعی یکی از اولین مطالب منتشر شده درباره توانایی های این پهپاد آمریکایی است که در رسانه های غربی منتشر شده است، بایستی منتظر بود تا بخش هایی دیگر نیز از توانایی این پرنده به دست خود غربی ها آشکار شود.
 
اما با همین اطلاعات موجود نیز مشخص می شود که هم اکنون نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به دوربین هایی با کیفیت 80 مگاپیکسل دست یافته اند که می تواند تجهیزات مناسبی برای اطلاع از سطح تکنولوژی های دفاعی دشمن و نیز انجام مهندسی های معکوس بر روی آن باشد.

در زیر گوشه ای از مستند" Secrets of Navy Seal Team Six "به نمایش درآمده که بخشی از توانمندهای جانور قندهار را به نمایش گذاشته است.