Gerdab.IR | گرداب

Pingdom گزارش می دهد؛

اطلاعات نیمی از جمعیت جهان در فیس‌بوک

تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۳۹۰

بر اساس آماری که سایت"Pingdom" منتشر کرده، فیس‌بوک به حدی فراگیر شده است که بیش از نیمی از جمعیت برخی کشورها در آن عضو هستند.

به گزارش گرداب، نمودارهای ارائه شده از سوی "Pingdom" نشان می دهد "فیس‌بوک" در حال حاضر بسیار پرجمعیت شده تا حدی که بیش از نیمی از جمعیت برخی از کشورها از خدمات این شبکه اجتماعی استفاده می کنند. سه کشوری که جلوتر از سایرین قرار دارند عبارتند از قبرس (در مقام اول با میزان 69 درصد جمعیتش)، هنگ کنگ (53 درصد)، شیلی (52 درصد)، و به دنبال این‌ها کشورهای سنگاپور، نروژ و دانمارک هر کدام با مقدار 51 در صد جمعیت قرارگرفته اند.

تحلیلگران Pingdom آمار کاربران فیس‌بوک در کشورهای مختلف جهان را که از "Socialbaker" بدست آورده‌اند با مقدار کاربران اینترنت و همچنین جمعیت کل این کشورها (بر اساس داده‌های بانک جهانی و ویکی پدیا) مقایسه کردند. نمودارهای بدست آمده لزوما خیلی دقیق نیستند زیرا اصولا راهی وجود ندارد تا بتوان آمار خیلی دقیق و به روزی در اینگونه موارد تهیه کرد اما با این حال نتایج بدست آمده تعجب برانگیز است. Pingdom هفت کشور را پیدا کرده که بیش از نصف جمعیتشان از فیس‌بوک استفاده می‌کنند و جالب اینجاست که ایالات متحده به سختی توانست رده هفتم را به خود اختصاص دهد.

البته خطاهایی هم در نمودار دیده می شود مثلا در مورد کشور شیلی عدد 117 درصد کاربران اینترنت که از فیس‌بوک استفاده می‌کنند تا حدودی غیر ممکن است. 22 کشور دیگر را هم با این آمار عجیب و غریب پیدا کرده است. یک احتمال این است که شاید برخی کاربران به خاطر کار یا سازمان‌های دیگری که در آن فعالیت دارند 2 یا چند اکانتی باشند . البته خیلی از کاربران فیس‌بوک اینگونه هستند یعنی در کنار اکانت شخصی خود یک اکانت کاری دارند و یا حتی ممکن است با اسم مستعار برای بازی کردن و یا سوءاستفاده برای خود اکانت درست کنند. در کنار این‌ها با توجه به اینکه داده‌های اخیر بانک جهانی در مورد کاربران اینترت در کشورها از سال 2010 بدست آمده و ویکی پدیا هم داده‌های خود را از منابع زیادی جمع آوری می کند که برخی از آن‌ها منابع رسمی است نمی توان مطمئن بود که این نمودارها خیلی واقعی و بر اساس اطلاعات مستقلانه باشند.

Pingdom با اینکه خودش هم اذعان دارد که این آمارها کمی مورد دارد به خصوص در مورد شیلی و 21 کشور مشابه آن ، اما ترجیج می دهد آن را اینگونه تفسیر کند که شیلیایی‌ها دیوانه فیس‌بوک اند!

در مورد قبرس هم با توجه به اینکه بر اساس تخمین‌های خودشان در ماه گذشته کلا 59 درصد کاربران اینترنت در این کشور در شبکه‌های اجتماعی مجازی از هر نوعی عضویت دارند ، پذیرفتن ادعای Pingdom که کل جزیره عملا در فیس‌بوک هستند، خیلی سخت است.

با این حال آمار Pingdom نشان دهنده میزان رو به رشد کاربران فیس‌بوک در جهان است. همانطور که Pingdom اشاره کرده هند و چین دو کشور پرجمعیت جهان می توانند فرصت بزرگی برای رشد بیشتر کاربران فیس‌بوک باشند البته اگر چین این سایت را از فیلترینگ خود خارج کند.
 
این آمار در حالی منتشر می‌شود که به سرقت رفتن اطلاعات حساب کاربری اعضای شبکه‌های اجتماعی یکی از مهمترین تهدیدهای امنیتی سال 2012 میلاد پیش‌بینی شده است و شبکه‌اجتماعی فیس‌بوک در حفاظت از حریم خصوصی کاربرانش چندان خوشنام نیست.
 
منبع: خبرآنلاین