Gerdab.IR | گرداب

بانک‌ شماره‌های تلفن‌همراه فروخته شد

تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۰

فروش بانک اطلاعاتی مشترکان تلفن همراه،‌ در حالی خبر ساز شد که همیشه تبلیغات فروش بانک اطلاعاتی تلفن همراه در اینترنت به چشم می‌خورد.

به گزارش گرداب، چندی پیش خبری با عنوان فروش اطلاعات شخصی مشترکان اپراتورهای تلفن همراه و دسترسی شرکت‌های ارسال کننده پیامک های تبلیغی به بانک اطلاعات مشخصات مشترکان منتشر شد.

انتشار این خبر، واکنش‌های مختلفی را در برداشت و برخی موضوعات که تا همین چند روز پیش عادی و کم اهمیت بودند، را زیر ذره‌بین برد.

انتشار فروش بانک اطلاعاتی مشترکان تلفن همراه،‌ در حالی خبر ساز شد که همیشه تبلیغات فروش بانک اطلاعاتی تلفن همراه در اینترنت به چشم می‌خورد و با جست‌و‌جویی در اینترنت، به تعداد زیادی از تبلیغات این چنینی مواجه خواهید شد.
 
بانک اطلاعاتی شماره‌، دارای نام نیست
یکی از نتایج این جست‌وجو،‌ آگهی فروش بانک اطلاعاتی تلفن‌های همراه شهر تهران و دیگر استان‌ها به تفکیک منطقه‌بندی شهرداری و یا به تفکیک کد پستی ( شامل مناطق کوچک، خیابان ها ، کوچه ها) است.

در این آگهی ذکر شده که این اطلاعات بر اساس قبض‌های ارسالی به در منازل و اصناف تهیه شده  و آخرین به روز رسانی هر شش ماه به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

شماره تلفن آگهی دهنده در این آگهی درج شده است. آقایی که پشت خط  قرار دارد، در خصوص آگهی این طور توضیح داد: «بانک اطلاعاتی مناطق، منطبق بر کد پستی، تنها حاوی شماره تلفن‌ها است و برای هر منطقه حدود 300 هزار شماره دارد.»

وی ادامه داد: «اما یک بانک اطلاعاتی مدیران کارخانه‌های سراسر کشور به همراه نام، نام کارخانه و آدرس، نیز داریم که در یک بسته با 55 هزار شماره‌ای، 28 هزار تومان قیمت دارد.»
 
نام صاحبان شماره‌ها را نداریم
آگهی دیگری نیز، فروش کامل‌ترین و ناب‌ترین بانک شماره موبایل مدیران کارخانجات، پزشکان، وکلا، اصناف، پیمانکاران ساختمانی و بانک موبایل مناطق تهران و کل کشور را تبلیغ کرده است.

شخص پاسخ‌گو در این آگهی نیز گفت که بانک اطلاعاتی آنها، تنها حاوی شماره تلفن است و نامی از دارندگان شماره ندارد.
 
تهیه بانک اطلاعاتی از آگهی‌های اینترنتی
یک آگهی دیگر نیز، بانک شماره‌های تلفن همراه مناطق و مشاغل کشور را برای فروش ارائه کرده است.

در این آگهی در توضیح روش جمع‌آوری بانک اطلاعاتی گفته شده که این بانک شامل شماره موبایل اشخاصی است که در سایت‌های اینترنتی نیازمندی و آگهی از جمله سایت‌های ایستگاه، ایران تجارت، نیاز روز و پیام سرا، شماره تلفن همراه خود را نوشته‌اند و این شماره‌ها بر اساس صنف، شغل و مدیران دسته بندی شده است.

این آگهی همچنین در پاسخ به سوال احتمالی مخاطبان در خصوص اینکه "شماره موبایل های یک محدوده خاص چگونه تهیه شده است،" این طور توضیح داده که: برای بدست آوردن شماره تلفن های همراه هر منطقه و محله ای از شهر تهران و دیگر استان ها، کافی است شماره کد پستی آن محدوده داده شود تا تمامی شماره های موبایل آن منطقه در قالب یک فایل متنی برای مشتری تهیه شود تا مشتری با استفاده از آنها، تبلیغات خود را در محله مورد نظر هدفمند کند.
 
توضیح ضرب‌الاجلی یک فروشنده
یکی دیگر از فروشندگان بانک شماره‌‌های موبایل نیز، در جنجال خبری اخیر، توضیحی را روی آگهی خود اضافه کرده است.

این شرکت فروشنده اعلام کرده که: به دلیل حساسیت موضوع لازم دانسته تا در مورد فروش بانک های طبقه‌بندی شده شماره تلفن همراه توضیحی ارائه کند مبنی بر اینکه فروشنده هیچ نوع بانک اطلاعاتی طبقه‌بندی شده بر اساس جنسیت، شغل، تحصیلات و ... از شماره‌های مشترکین اپراتورهای تلفن همراه کشور  نیست و تنها امکان ارسال پیامک به شماره‌های تلفن همراه استان و شهرستان‌های کشور را با تفکیک اعتباری و دائمی دارد.

این سایت در ادامه بانک به روز رسانی شده سال 1390 شماره تلفن همراه مناطق سراسر کشور به تفکیک استان، شهرستان، اعتباری و دایمی را به صورت رایگان، روی پنل ارسال پیامک سامانه پیام کوتاه خود قرار داده است.
 
فروش هر شماره موبایل به قیمت 5 ریال
آگهی دیگری که بانک شماره‌های تلفن همراه شهر تهران را به تفکیک کدپستی ارائه داده است، گفته که این بانک بر اساس کدپستی محل تحویل قبض دسته‌بندی شده است.

این بانک شامل تمامی مناطق تهران است. قیمت هر شماره 5 ریال، قیمت هر منطقه به صورت جدا 25 هزار تومان و قیمت بانک به صورت کلی 200 هزار تومان است.

پاسخگوی این تبلیغ در تماس تلفنی در پاسخ به این سوال که این بانک شماره همراه با کدپستی از کجا تهیه شده، گفت: «ما از همراه اول نمایندگی فروش شماره داریم و به صورت مستقیم شماره‌ها را از همراه اول می‌گیریم و شماره‌ها بر اساس کد پستی 5 رقمی است.»
 
شماره‌ها را از اپراتورها می‌گیریم
وی در پاسخ به این سوال که آیا در این کدپستی‌ها آدرس‌های دارندگان سیم‌‌کارت نیز مشخص است، گفت: «خیر؛ آدرس‌‌ها مشخص نیست. زیرا کد پستی 5 رقمی است در گذشته کد پستی‌های 10 رقمی بود که دیگر اجازه فروش آن را نداریم.»

وی ادامه داد: «کد پستی 5 رقمی تا محدوده شهرداری را مشخص می‌کند.»

این فروشنده شماره‌‌های تلفن همراه افزود: «در حال حاضر شرکت‌ها شماره‌ها را از خود اپراتورها می‌گیرند. ما نیز شماره‌ها را به شرکت‌های تبلیغاتی ثبت شده که پنل ارسال پیامک دارند، می‌فروشیم.»

وی ادامه داد: «این شرکت‌ها نیز ثبت قانونی دارند و نمی توانند برای کسی مزاحمت ایجاد کنند.»

منبع: فارس