Gerdab.IR | گرداب

تحلیل گران اطلاعاتی خبر دادند:

آخرین یافته‌های اطلاعاتی درباره هسته‌های ترور موساد

تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۰

تردیدی نیست که رئیس موساد شخصا مسئولیت عملیات ویژه اطلاعاتی علیه ایران را بر عهده دارد. این گمانه وجود دارد که ایستگاه‌های اطلاعاتی موساد در "مالزی"، "باکو" و "استانبول" مدیریت عملیات ترور "احمدی روشن" را پیگیر بوده‌اند.

به گزارش گرداب، تحلیلگران اطلاعاتی می گویند متهم ردیف اول پرونده ترور شهید مهندس "مصطفی احمدی روشن"، "تامیر پرادو" رئیس "موساد" است.

پس از شهادت مهندس احمدی روشن در روز چهارشنبه 21 دی 1390 که طی یک عملیات تروریستی و با استفاده از بمب های چسبان مغناطیسی صورت گرفت، جمع بندی های صورت گرفته نشان می دهد طراحی اجرای این عملیات با مشارکت چند سرویس اطلاعاتی انجام گرفتته است ولی اجرای آن بر عهده موساد بوده است.

تحلیلگران در تهران می گویند احتمالا گروهک "منافقین" و همچنین بقایای گروهک "پژاک" در این ترور نقش مستقیم‌تری داشته اند، به‌ویژه اینکه هر دو گروه اخیرا ضربات مهلکی از ایران دریافت کرده و در کردستان عراق نشست های مشترکی با موساد داشته اند؛ همچنین این گمانه وجود دارد که ایستگاه های اطلاعاتی موساد در "مالزی"، "باکو" و "استانبول" مدیریت این عملیات را به عهده داشته اند.

موساد اخیرا و پس از دریافت ضربات متعدد از ایران، از جمله کشف یک شبکه اطلاعاتی، ایستگاه های اطلاعاتی خود را از در سراسر آسیا به‌ویژه در کشورهای همسایه ایران پخش کرده است.

تحلیلگران اطلاعاتی می گویند در این باره تردیدی نیست که تامیر پاردو رئیس موساد شخصا مسئولیت عملیات ویژه اطلاعاتی علیه ایران را بر عهده دارد.

پاردو که جایگزین "مئیر داگان" شده، معاون عملیات ویژه داگان بوده است. همان ایام که داگان رئیس موساد بود، بسیاری می گفتند او در واقع رئیس یک سازمان اطلاعاتی نیست، بلکه "پیمانکار عملیات ویژه" است.

تامیر پاردو، رییس جدید سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) کار خود را از روز 13 دی 1389 به طور رسمی آغاز کرد.

پایگاه خبری "الرساله نت" در آن تاریخ گزارش داد تعیین پاردو به جای داگان دلیلی بر اعتماد کابینه "نتانیاهو" به اوست.

دفتر نتانیاهو با صدور بیانیه ای انتصاب پاردو به ریاست موساد را برای پیگیری مقابله با ایران بسیار حائز اهمیت دانست و اعلام کرد، سوابق پاردو در موساد سبب می شود تا دراین زمینه تجربه خوبی داشته باشد. 

مهم‌ترین و تنها اظهارنظر پاردو درباره برنامه هسته‌ای ایران روز 28 دسامبر 2011 و در جمع حدود یکصد نفر از سفرای رژیم غاصب صهیونیستی از سراسر جهان که به مناسبت پایان سال میلادی در قدس اشغالی گرد آمده بودند بیان شده است.

پاردو در آن سخنرانی می گوید: «اسرائیل برای مقابله با برنامه هسته ای ایران از ابزارهای مختلفی استفاده می کند و به این کار ادامه خواهد داد.» وی در عین حال تاکید می کند این موضوع را قبول ندارد که یک ایران هسته ای تهدیدی موجودیتی برای اسرائیل است.

همچنین این گمانه در تهران وجود دارد که یکی از اهداف اصلی تلاش سرویس های اطلاعاتی اروپایی از ایجاد پیوند میان گروه های ضد انقلاب، ایجاد قابلیت های بیشتر برای انجام عملیات اطلاعاتی در داخل ایران بوده است؛ بنابراین بعید نیست که برخی جریان های داخلی ناخواسته در تدارک این ترور دخبل بوده باشند.

این سرویس ها تا کنون یک نشست میان گروه های ضد انقلاب و با هدف تقسیم کار میان آنها در پاریس برگزار کرده اند و نشست دیگری هم در بهمن ماه برگزار خواهد شد. یک نشست هم برای 27 آذر در لندن تدارک شده بود که از بیم گرفتار شدن در تور اطلاعاتی ایران لغو شد. این نشست ها هم به ابتکار پاردو در حال برگزاری است.

منابع مطلع می‌گویند شیوه مورد علاقه داگان که پاردو هم آن را به ارث برده استفاده از روش های سلولی برای انجام عملیات ویژه است؛ به گونه ای که شبکه های مختلف دخیل در عملیات، از ماموریت و حتی وجود یکدیگر اطلاع ندارند.

یک مقام امنیتی ایرانی در این‌باره گفت: «ماجرای ترور شهید "علی محمدی" کاملا این نکته را روشن کرد که موساد از روش شبکه سازی موازی و سلولی برای انجام عملیات های خود استفاده می کند.»

وی ادامه داد: «اما نقطه ضعف روش مورد علاقه پاردو این است که بیش از اندازه بر ایستگاه‌های منطقه ای خود به عنوان کانون انجام عملیات تکیه می کند و به این ترتیب با اشراف بر ایستگاه های منطقه ای موساد می توان پروژه را از ابتدا تحت اشراف داشت.»

این منبع نتیجه گرفت: «بنابراین بهترین روش خنثی کردن عمالیت های موساد همانطور که کیس "جمالی فشی" نشان داد اشراف روی کانون فرماندهی عملیات به جای متمرکز شدن روی هسته های عملیاتی است.»

کارشناسان عقیده دارند ایران قادر خواهد بود ظرف مدت کوتاهی پروژه به تعطیلی کشاندن ایستگاه های موساد در منطقه را به موازات پروژه مقابله به مثل فعال کرده و به نتیجه برساند.
 
منبع: ایران هسته‌ای