Gerdab.IR | گرداب

شبکه‌های اجتماعی مرکز 90 درصد حمله‌های آن‌لاین

تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۰

نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد 90 درصد عملیات‌های تروریستی سازماندهی‌شده در اینترنت، در رسانه‌های اجتماعی رخ می‌دهد.

به گزارش گرداب، "جروزالم پست" در گزارشی با اشاره با کاربردهای دوگانه شبکه‌های اجتماعی می‌نویسد: نتایج حاصل از یک پژوهش نشان می‌دهد اکثر عملیات‌های تروریستی آنلاین، که در اینترنت سازماندهی شده‌اند، در پایگاه‌های رسانه‌های اجتماعی به وقوع می‌پیوندند.

پایگاه‌های اینترنتی: ابزاری برای جذب نیرو در سازمان‌های تروریستی
پرفسور "گابریل وایمن"، استاد دانشگاه هایفا در دپارتمان ارتباطات، با انجام پژوهشی اعلام کرد: «با استفاده از این ابزارها، سازمان‌های تروریستی قادرند بدون محدودیت‌های جغرافیایی به صورت فعال نیروهای جدیدی برای خود استخدام کنند.»

بررسی پایگاه‌های عمومی در پژوهش اخیر
وایمن که کتابی را در خصوص عملیات تروریستی مبتنی بر اینترنت به چاپ رسانده، در دهه‌های اخیر سایت‌های عمومی و سایت‌هایی را که ورود به آن‌ها مستلزم واردکردن رمز عبور است، مورد بررسی قرار داده است. یافته‌های وی حاکی از آن است که سایت‌هایی چون "فیس‌بوک"، اتاق‌های گفتگو یا همان چت‌روم‌ها، "یوتیوب" و سایت‌های دیگر که کلید تکامل اینترنت بوده‌اند، به وسیله سازمان‌های افراطی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سازمان‌های تروریستی برای جذب نیرو پیشنهادات دوستی ارسال می‌کنند
وایمن می‌افزاید: «رسانه اجتماعی، سازمان‌های تروریستی را قادر می‌کند با ارسال پیشنهادهای دوستی و بارگذاری کلیپ‌های ویدئویی ابتکارات جدیدی را به کار برند و دیگر مجبور نباشند در ابزارهای موجود در پایگاه‌های رایج اینترنتی تغییراتی را ایجاد کنند.»

فیس‌بوک: محلی ارزشمند برای کسب اطلاعات جاسوسی و جذب نیرو
نتایج بررسی وایمن نشان می‌دهد سازمان‌های تروریستی به صورت دوجانبه از فیس‌بوک بهره‌برداری می‌کنند به این صورت که هم اعضای جدیدی را استخدام می‌کنند و هم همایش‌های جاسوسی برگزار می‌کنند.

آمریکا، کانادا و انگلیس به افرادی از نیروی ارتش خود آموزش داده‌اند تمامی اطلاعات شخصی را از صفحات فیس‌بوک پاک کنند تا القاعده به اطلاعات اساسی دست پیدا نکند.

وایمن معتقد است: فیس‌بوک به محل ارزشمندی برای به دست آوردن اطلاعات جاسوسی تبدیل شده است. بسیاری از کاربران حتی اهمیت نمی‌دهند پیشنهاد دوستی چه کسی را تأیید می‌کنند یا به چه کسی اجازه دسترسی به اطلاعات کاملاً شخصی زندگی‌شان را می‌دهند. تروریست‌ها نیز به نوبه خود قادرند پروفایل‌های دروغین را ایجاد کرده و با استفاده از آن‌ها وارد گروه‌های قابل ملاحظه بسیاری شوند.

بسیاری از انجمن‌های قدیمی اینترنتی همچنان برای به دست آوردن اطلاعات در زمینه بمب‌سازی و ترتیب‌دادن حملات تروریستی به کار می‌روند.

منبع: فارس