Gerdab.IR | گرداب

افشای خرابکاری عمدی گوگل برای توقف پروژه‌های رقیب

تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۰

تعدادی از مدیران عالی رتبه پروژه "اوپن استریت مپ" که رقیبی برای خدمات نمای خیابانی گوگل محسوب می شود از خرابکاری های گوگل برای به سرانجام نرسیدن طرح خود پرده برداشتند.

به گزارش گرداب به نقل از وایرد، پروژه "openstreetmap" یک پروژه متن باز است که به رقابت با سرویس‌های نقشه گوگل و همین طور سرویس نمای خیابانی پرداخته و ظاهرا این مسئله به مذاق مدیران گوگل خوش نیامده است.

گوگل برای متوقف کردن این طرح و خرابکاری در راه اجرای آن از طریق تعدادی از حساب‌های کاربری متصل به خدمات مختلف گوگل تلاش کرده به اطلاعات و داده‌هایی که از سوی کاربران این طرح جمع آوری شده دسترسی پیدا کند و از جزئیات آنها مطلع شود.

به دنبال افشای این مسئله گوگل مدعی شده این افراد خرابکار و جاسوس تنها دو نفر بوده‌اند که از امکانات شبکه گوگل استفاده می‌کردند اما اقداماتی که آنها انجام داده اند به ابتکار شخصی خودشان انجام شده و گوگل مسئول اقدامات آنها نیست.

در حالی که این دو نفر قبلا از پیمانکاران گوگل بوده اند، سخنگوی این شرکت می‌گوید افراد یاد شده دیگر با گوگل هیچ همکاری ندارند.

مدیران طرح openstreetmap می‌گویند قبلا هم تعدادی از پیمانکاران گوگل از طریق چند آدرس IP در هند تلاش کرده بودند؛ اطلاعات تجاری مربوط به یک کنیایی به نام Mocality را سرقت کرده و از آنها سواستفاده کردند. گوگل هفته پیش به دنبال رسوایی حاصل از افشای این اقدام غیراخلاقی مجبور به عذرخواهی شد.

حال خرابکاری در سرویس رقیب نقشه گوگل هم از طریق همان آدرس های IP قبلی در حال انجام است و همین مسئله باعث شده گمانه زنی در مورد دخالت خود گوگل در این رویدادها برای ضربه زدن به اعتبار رقبا تقویت شود.

منبع: فارس