فضای رسانه‌ای این ایام و تکرار پیاپی عبارت حمله احتمالی آمریکا به ایران ایجاب می‌کند که یک قدم جلوتر رویم و در فضایی کاملا واقعی این پرسش را مطرح سازیم که آیا آمریکا اساسا قدرت حمله به ایران را دارد یا خیر؟
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۵
کد خبر: ۹۵۴۷
گرداب- فضای رسانه ای این ایام و تکرار پیاپی عبارت "حمله احتمالی آمریکا به ایران" ایجاب می کند که یک قدم جلوتر رویم و در فضایی کاملا واقعی این پرسش را مطرح سازیم که آیا آمریکا اساسا قدرت حمله به ایران را دارد و می تواند از عهده چنین جنگی برآید یا خیر؟

گام اول در پاسخگویی به پرسش فوق تعیین نوع جنگ احتمالی آمریکا علیه ایران است. یعنی باید روشن سازیم که واشنگتن قصد دارد، دست به حمله گسترده علیه تهران بزند یا اینکه جنگ محدود (Limited War)‌ را در دستور کار خود قرار داده است. آن‌ها که می پندارند هدف آمریکا و متحدانش "متوقف ساختن برنامه هسته ای ایران" است، خواهند گفت که چنان جنگی یک جنگ محدود خواهد بود و آمریکا با نیروی هوایی و موشکی خود،‌ سایت ها و تاسیسات هسته ای ایران را منهدم خواهد ساخت. اما باید گفت این نوع نگاه به روابط بین الملل و مسائل ایران و آمریکا حقیقتا نوعی تقلیل گرایی است.

اسناد و شواهد فراوانی وجود دارند که نظریه "جنگ محدود" را رد می کنند. روشن ترین استدلال این که دست زدن به یک جنگ مقوله ای ماهیتا راهبردی است و یک بازیگر بین المللی جز در چارچوب اهداف بلند مدت خود توپخانه نظامی خود را فعال نمی کند. هدف راهبردی و اعلام شده آمریکا درباره ایران "تغییر نظام سیاسی" است که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با در اشکال گوناگون و حتی "جنگ گسترده با هدف تصرف سرزمینی"- از طریق صدام حسین- خود را نشان داده است. اخیرا مقامات امنیتی آمریکا به صراحت اعلام کردند که مسائلی چون برنامه هسته ای نیز بهانه ای بیش نیستند و حتی هدف تحریم ها نیز ‌ تغییر رژیم است.

بنابراین،‌ اگر قرار است آمریکا وارد درگیری نظامی با ایران شود، ‌خطاست تصور کنیم واشنگتن به طور مثال نیروگاه ها و تجهیزات اتمی ایران را بمباران خواهد کرد. آمریکا جز با هدف تغییر نظام سیاسی به ایران حمله نخواهد کرد و تغییر نظام سیاسی ایران در چارچوب تئوری جنگ محدود و بمباران چند نقطه خاص، عملیاتی نیست. لذا اگر بناست جنگی صورت بگیرد، آمریکا ناگزیر باید به نیروهای پیاده و زمینی خود متوسل شود، چرا که تغییر نظام سیاسی جز با اشغال سرزمینی میسر نیست.

هم اکنون و در گام دوم پاسخگویی به پرسش یادداشت حاضر باید به ارزیابی توان آمریکا برای جنگ گسترده با ایران پرداخت. بر اساس آخرین مطالعات علمی انجام شده در زمینه اهداف و فرجام جنگ‌های نظامی، صاحب نظران این حوزه دو عامل را در پیروزی یا شکست طرف‌های درگیر در جنگ، حیاتی می دانند؛ نخست، اتخاذ استراتژی صحیح جنگی و دوم، برتری در موازنه قدرت نظامی.

برای واقعی تر شدن فضای تحلیل،‌ چون از استراتژی های جنگی دو طرف به دلیل در جریان نبودن جنگ بی اطلاعیم،‌ ترجیحا به مقوله دوم یعنی بررسی موازنه قدرت نظامی دو کشور می پردازیم.

حقیقت آن است که شاید در ظاهر امر گفته شود آمریکا قدرت نخست نظامی جهان است و در مقایسه با ایران قطعا موازنه قدرت نظامی به نفع واشنگتن خواهد بود. اما باید توجه داشت که اگر آمریکا رتبه نخست قدرت نظامی را در اختیار دارد،‌ ایران نیز از قدرت قابل توجهی برخوردار است و با قرار گرفتن در رده دوازدهم جهان، یعنی حتی بالاتر از آلمان،‌ استرالیا،‌ هلند،‌کانادا،‌ سوئد و اسپانیا و...،‌ این پیام روشن را مخابره می کند که درگیری احتمالی تهران با واشنگتن یک درگیری هژمونیک و سطح بالاست؛‌ اگر دوری هزاران کیلومتری نیروهای آمریکایی از سرزمین مادر،‌ و قرارگرفتن پایگاه های منطقه ای استقرار این نیروها در محدوده آتش موشک های ایران را به این معادله بیفزاییم،‌ رتبه قدرت ایران در قیاس با آمریکا قطعا دیگر 12 نخواهد بود و موازنه بیشتر به حالت تعادل نزدیک خواهد شد. این معادله البته وجوه دیگری نیز دارد. در آخرین انتخابات برگزار شده در ایران،‌ درصد مشارک بیش از 80 بوده (انتخابات دهم ریاست جمهوری) و در آخرین انتخابات برگزار شده در آمریکا(انتخابات کنگره)،‌ این رقم زیر40 بوده است، یعنی حمایت عمومی از نظام سیاسی دو کشور اساسا قابل قیاس نیست. از دیگر سو،‌ ایران در فضای داخلی خود در حال تجربه یک محیط آرام است،‌ اما دولت "باراک اوباما" نه می تواند از بحران اقتصادی خود را رهایی بخشد و نه اینکه حتی با سرکوب‌گرانه ترین شیوه ها مردم معترض به فقر و تضاد طبقاتی و لیبرال سرمایه داری را از خیابان ها جمع کند. در همین رابطه، اقتصاد آمریکا در وضعیتی نیست که تحمل فرود حتی یک موشک ناقابل بر شاهراه نفتی جهان را داشته باشد.

اوضاع سیاسی منطقه و معادلات آن نیز در حال دگرگون شدن است. هم پیمانان آمریکا در حال سرنگونی اند و به تبع همین روند،‌ ایران در حال خروج از محاصره. واشنگتن همه هم خود را مصروف قطع بازوی ایران در سوریه کرده و از قضا در این مورد،‌ قادر به پیش بردن اهداف خود نیست. امروز چین و روسیه دیگر با "کارت ایران" وارد بازی با آمریکا نشده اند؛ ‌آن ها در سوریه منافع استراتژیک دارند و با حفظ سوریه از گزند توطئه های آمریکا، خواسته یا ناخواسته در حال ارائه خدمات قابل توجهی به تهران هستند. لذا شرایط منطقه ای نیز به سود آمریکا نیست.

اگر همه آنچه درباره حمایت مردمی از دولت و شرایط اقتصادی و منطقه ای  گفتیم را نیز از این تحلیل فاکتور بگیریم،‌ پرسش بعدی این است که با توجه به ضروت تصرف سرزمینی برای یک جنگ گسترده و ساقط کردن یک نظام سیاسی،‌ آیا آمریکا توان تصرف خاک ایران را دارد؟ اهمیت تصرف سرزمینی به اندازه ای بالاست که "جان مرشایمر" استاد مطرح امنیت بین الملل در کتابی به نام "تراژدی سیاست قدرت های بزرگ"،‌ اساسا برای نیروهای هوایی و دریایی نقش پشتیبان قائل بوده و سرنوشت جنگ را در دستان نیروی زمینی می داند. او می نویسد: "نیروی زمینی شکل قطعا مسلط قدرت نظامی در جهان مدرن است و نیروهای دریایی و هوایی،‌ نیروی زمینی را پشتیبانی می کنند. به عبارت ساده،‌ قدرتمندترین دولت ها صاحبان مستحکم ترین و کوبنده ترین نیروهای زمینی است." اینجاست که باید به ارزیابی توان رویارویی نیروی زمینی آمریکا با نیروی زمینی ایران پرداخت. نکته اول در این باره اینکه،‌ آمریکا اگر بخواهد نیروی زمینی خود را وارد خاک ایران کند، باید این اقدام از طریق هوا یا دریا صورت گیرد. نه از عراق و نه از افغانستان این امکان برای واشنگتن وجود ندارد. آن‌ها از عراق خارج شده اند و افغانستان به اندازه ای در تسلط ایران است که پنتاگون حضور نیروهایش در خاک افغان را بیشتر یک دردسر جنگی می داند تا توان. حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به یک دلیل روشن نمی توانند میزبان نیروهای جنگی آمریکا باشند و آن اینکه پایتخت های عربی چنان آبستن شورش های اجتماعی در پی بیداری اسلامی هستند که به طور مثال اگر پدر معنوی شان عربستان تاکنون توانسته با سرکوب بر سر کار بماند،‌ با اولین موشکی که در خاک ریاض فرود بیاید،‌ این قدرت سرکوب را از کف خواهد داد و ناآرامی سراسر این کشور را فراخواهد گرفت. اوضاع دیگر کشورهای مهم برای آمریکا چون بحرین نیز نیازی به توصیف ندارد. اما نکته دوم اینکه به راستی وضعیت موازنه نیروهای زمینی ایران و نیروهای زمینی آمریکا در منطقه چگونه است؟ چه از لحاظ تعداد و چه از لحاظ انگیزه و قدرت جنگاوری؟ آمریکایی ها به خوبی بر تجربه هشت سال جنگ علیه ایران از طریق رژیم بعث عراق اشراف دارند و نتیجه رویارویی زمینی با ایران را نیک می دانند. سایت "گلوبال ریسرچ" چندی پیش در یک بررسی از این وضعیت نوشت که آمریکایی ها در روز اول جنگ با ایران 20 هزار قربانی خواهند داد. قدرت بی نظیر ارتش و سپاه ایران در جنگ های نامتقارن است که اساسا عده ای را وادار ساخته این گونه تحلیل کنند که آمریکا وارد جنگ گسترده با ایران نخواهد شد و به جنگ محدود اکتفا خواهد کرد.

حتی اگر بر فرض محال آمریکایی ها بخواهند جنگ نامحدود را بیازمایند، قدرت واکنش ایران با توجه به گستره اختاپوسی منافع ملی آمریکا در منطقه، بسیار کوبنده و ویرانگر است و کاخ سفید به خوبی این موضوع را می داند. آمریکا 25 پایگاه هوایی و دریایی در منطقه دارد که همه در حوزه آتش موشک های مخرب ایران قرار دارند. قلب استراتژیک آمریکا در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی عمق استراتژیک ندارد و  نداشتن وسعت سرزمینی یعنی ویرانی قریب به 100 درصدی در ساعات اولیه جنگ. مقامات ارشد ایران اعلام کرده اند که هیچ حمله ای را بی پاسخ نخواهند گذاشت و این یعنی،‌ حتی حمله محدود به تاسیسات اتمی ایران برابر است با موشک باران شدن سرزمین های اشغالی و پایگاه های آمریکایی.

سید یاسر جبرائیلی/ منبع: فارس


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۲۱
انتشار یافته: ۳۲
غلامرضا مرادی
|
United States
|
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۲
وای اگر امام خامنه ای حکم جهادم دهد.
پاسخ ها
علي مرادي
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
منم بانظر شما كاملا موافقم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۳
اماده اییم مرگ بر اسراییل مرگ بر امریکا... گورشونو میکنیم و خوراک کوسه های خلیج فارس میکنیم ... لبیک یا رهبری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۳
ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند - ما منتظر اشاره ی خفیف آقا هستیم تا همونطور که بقیه عزیزان گفتند ایران رو گورستان آمریکایی ها و اسراییلی ها کنیم.
محبوبه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۳
هر ایرانی یک بمب هسته ایه! اگه جرات دارن بیان جلو تا ضامنمو بکشم!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۴
بمب هسته ای مگه ضامن داره؟!
اونی که ضامن داره نارنجک و امثال اونه ها...!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۳
یاعلی
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۷
وای به حالت امریکا اگر رهبرم دستور جهادم دهد
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۸
وای اگر خامنی حکم جهادم دهد ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۸
آمریکا خودش می دوند اگر به ایران حمله کرد
بزرگ ترین خسارت را می بیند.
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۸
آمریکا حمله نخواهد کرد چون میداند این هایی که پیشونی بند می بندند از بمب اتم بدترهستند
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۹
کاملا صحیح است ما تا اخرین قطره ی خون خود ایستاده ابم و همیشه مثل کوه پشت رهبر خود ایمایستاده
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
ما فرزندان ایران اسلامی مثل شبرایرانی و یوز ایرانی همچنان غرشی در مقابل دشمن کنیییم که در جا سرجاش میخکوب شه.مگه ایران افغانسستان یا لیبیه؟؟؟؟؟؟
پویا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۸
بابا ایران بایه اشاره اسراییل وبا خاک یک سان میکنه جمع کن بابا اوباما
پویا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۸
بابا ایران بایه اشاره اسراییل وبا خاک یک سان میکنه جمع کن بابا اوباما
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۸
اگه امریکا به ایران حمله کنه امریکارا هم با خاک یکسان میکنیم
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۳۱
اگر خاک کشورم مورد تجاوز قرار بگیره یعنی به ناموس و شرف و ... بی احترامی شه چه فتوا بدن چه ندن مریم به جنگ
اردبيلي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۰
البته كه پشت رهبر و اسلام ايستاده ايم (نه ايران)
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
امریکا بترس از نخبگان و سرمایه های ایرانی که تو و غرب رو نابود میکنه...یاعلی
زنده باد ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۴
مرگ بر امریکا رهبرم حکم جهاد بده تا من تا اخرین نفسم بجنگم
mohammad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۶
ایران قدرت اول موشکی جهانه پس آمریکا جرعت حمله نداره
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
اسراییل جرات چنین کاری رو نداره،عربهاهم هیچی نیستن فقط زن امریکاواسراییل هستند
فرامرز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۲
من خودم تو جامعه ایران کارگرم و وضع بدی دارم اما اگه قرار به جنگ بشه خودم تو لیست اولینها خواهم بود که به جنگ میرن
kurosh
|
United States
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
فکرنمیکنید فرقی بین وطن ودین نیست کسی که از وطنش دفاع میکنه یقینآ داره از دینش هم محافظت میکنه
احمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۳
آمریکا به خاطر اقتصادش حمله نمی کنه چون روابطش با چین و روسیه قطع میشه و اقتصادش میاد پایین و هزینه ی جنگ با ایران را نمی تواند پرداخت کتد نابود کردن ایران برای آمریکا مثل آب خوردن
حاج محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۲
فقط به چیز از امام( ره):آمریکا هیچ غلطی نمی توند اند بکند.تا الان که به حرف امام رسیدیم بعدا هم خواهیم رسید
علی محمودزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۳
رهبر معظم انقلاب : اگر خطایی از اسرائیل سر بزند جمهوری اسلامی تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد . سپاه و دیگر نیروهای مسلح منتظرند که فرمانده کل قوا لب تر کند
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۲
آمریکا و اسرائیل هییییچ غلطی نمیتونن بکنن.....وای به حالشون که اگه ی روزی رهبرم لب تر کنه..... ای رهبره آزاده آماده ایم آماده!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۳
به نظره من آمریکا درحال ورشکست شدن ودیگر توان حمله به این کشوررا به صورت گسترده ندارد واگر آمریکا حمله کند مساوی با نابودی و برهم زدن اعتباراتش
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
به نظر من حمله امریکا به ایران جنگ بین شر و خیر است و همانگونه که در هشت سال مقابل چندین کشور غربی ایستادیم با کمک خداوند متعال شر را از بین میبریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
نابودی دشمنان مسلمانان وعده ی خداست
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
ایران قویه ، مردم ایران هم قوین ، آمریکا هم اینو میدونه .... ولی مشکل اینجاست که جوانان ما در حال حاظر مبتلی به «جنگ نرم» هستند‌..‌‌.این جنگ نرم
برای دولتمان بسیار مشکله .... عقاید مردم رو از بین میبره و وحدت و یکپارچگی و پیروی رهبری رو از بین میبره... این شبکه های مخرب مثل جم تی وی ،
نکست وان، منو تو و ...... از این برنامه ها فقط برای خراب کردن ذهنیت مردمه....
به همه این پیامو میرسونم که باید همه مردم متکی بر خدای تبارک و تعالی و ادامه دادن انقلاب اسلامی ایران و غرق نشدن در دنیای مجازی را به همه توصیه میکم....
یا الله
لبیک یا خامنه ای
مرگ بر آمریکا....
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد