Gerdab.IR | گرداب

تایم‌لاین فیس‌بوک؛ تهدیدی امنیتی

تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۳۹۰

ده‌ها میلیون نفر از کاربرانی که از این قابلیت استفاده می‌کنند، در برابر حملات هکری آسیب‌پذیر خواهند بود.

به گزارش گرداب، موسسه امنیتی "ESET" می گوید قابلیت تازه "فیس‌بوک" به نام "تایم‌لاین" خطر جدی تازه ای برای امنیت کاربران این شبکه اجتماعی است.

این قابلیت به کاربران امکان می دهد رویدادهای مختلف مربوط به زندگی خود را به ترتیب زمانی در طول دوره زندگی به نمایش درآورند.

ESET در بررسی های خود به این نتیجه رسیده که ده ها میلیون نفر از کاربرانی که از این قابلیت استفاده می کنند در برابر حملات هکری آسیب پذیر خواهند بود و امکان دارد اطلاعات شخصیشان افشا شود.

با راه اندازی این قابلیت صدها مورد کلاهبرداری و ویروس نویسی برای سوءاستفاده از آن اجرا شده است. یکی از متداول ترین روش ها عرضه برنامه های قلابی برای از کار انداختن قابلیت تایم لاین است.

برخی کاربرانی که نمایه خود را از حالت عادی به این حالت تبدیل می کنند، از آن خوششان نمی آید و تصمیم می گیرند به حالت قبلی بازگردند. در حالی که در فیس بوک برای این کار هیچ تمهیدی اندیشیده نشده است، کلاهبرداران نرم افزارها و برنامه های جاسوسی خود را به اسم نرم افزارهای بازگشت به حالت عادی کاربری فیس بوک عرضه می کنند.

برخی هکرها هم دکمه های لایکی طراحی کرده اند و مدعی هستند با فشردن آن ها نمایه یک کاربر به حالت تایم لاین وارد می شود یا از این حالت خارج می شود. اگر کاربر این دکمه ها را فشار دهد بعد از مدتی پیامی ظاهر می شود و ادعا می شود که درخواست یاد شده در حال بررسی است. این در حالی است که عملا اطلاعات شخصی کاربر به سرقت رفته است.

ESET به کاربران هشدار داده فریب این برنامه ها و نرم افزارهای قلابی را نخورند و به هیچ وجه بر روی آن ها کلیک نکرده و از آن ها استفاده نکنند.

منبع: فارس