Gerdab.IR | گرداب

جزئيات جديد از فساد اخلاقي در شركت‌هاي هرمي

تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۳۸۹

هم‌اكنون برخي افراد كه با وثيقه از زندان آزاد شده و پرونده كلاني براي فعاليت‌هاي هرمي آنان در حال رسيدگي است، متنبه نشده و دوباره نسبت به فعاليت‌هاي هرمي و كلاهبرداري از مردم اقدام كرده‌اند!

به گزارش گرداب، به دنبال دستگيري 150 نفر از اعضاي شركت هرمي "پالينور" در فرودگاه امام خميني(ره) كه در تايلند مشغول آموزش و بازيابي ويژه! روحيه خود بودند، برخي از اين افراد كه با قيد وثيقه از زندان آزاد شده‌اند، اقدام به كلاهبرداري از مردم در قالب شركت‌هاي هرمي براي به دست آوردن پول براي پرداخت به مال باختگان پيشين كرده‌اند.
متأسفانه به دليل نبود رويه مشخص در دستگاه قضائي براي برخورد با اين تروريست‌هاي اقتصادي كه با جان و مال و زندگي مردم بازي مي‌كنند، عده‌اي از اين افراد دستگير شده به رغم اثبات جرمشان از سوي برخي دادسراها با قيد وثيقه آزاد شده و به جامعه بازمي‌گردند كه اين بازگشت آنان گاه با اصرار براي انجام جرم، همراه مي‌شود؛ از جمله اينها، مي‌توان به آزادي افرادي كه در شركت‌ هرمي "پالينور" فعاليت مي‌كردند، اشاره كرد كه توسط دادسراي رشت با قيد وثيقه آزاد شده‌اند.

بنا بر اين گزارش، از ميان 150 نفر دستگيرشده سركرده‌هاي هرمي كه از بانكوك به ايران بازگشته بودند، چند نفر از آنها كه با قيد وثيقه توسط دادسراي رشت آزاد شده‌اند، به فعاليت هرمي دوباره روي آورده و اين بار نيز در عمليات دستگيري كه توسط وزارت اطلاعات انجام شده، 150 نفر در جنگل‌هاي سوادكوه دستگير شدند.
در اين‌باره بايد گفت، اين افرادي كه با وثيقه آزاد بوده و در حال كلاهبرداري دوباره بوده‌اند، سعي در به دست آوردن مال جديد براي پرداخت بدهي‌هاي خود به شكات مي‌كرده‌اند!
در اين باره گفتني است، به دليل وجود شمار ده‌ها هزار نفري شكات شركت هرمي "پالينور" در استان‌هاي شمالي كشور و تمركز برخي از پرونده‌ها در دادسراي رشت، دادسراي رشت توان رسيدگي به اين تعداد از متهمان و شكات را نداشته و عمدتا اين كلاهبرداران را با قيد وثيقه آزاد گذاشته‌اند.
همچنين درباره شركت هرمي "پالينور" بايد گفت، اين شركت هم‌اكنون در حال فعاليت نبوده و ورودي اطلاعات و عضوگيري نيز در آن ميسر نيست؛ اما به رغم همه اطلاعيه‌ها و هشدارها و... باز هم مردم ساده‌لوح با اعتماد به اين افراد، فريب آنان را خوره و اموال بي‌زبان خود را در اختيار آنان قرار مي‌دهند و با اين اوصاف، هر روز شاهد افزايش مالباختگان هستيم.
از سوی دیگر، اطلاعات جالبي را از سفر اين 150 عضو هرمي به تايلند به دست آمده است كه از فضاحت‌ها و بي‌بندوباري‌هاي گسترده در فعاليت‌هاي شركت‌هاي هرمي حكايت دارد.
در ميان اين 150 نفر عضو شركت هرمي "پالينور" كه به بانكوك براي بازيابي و تقويت روحيه آن هم به صورت ويژه! به مدت يك هفته سفر كرده بودند، هجده دختر مجرد بودند كه در سايه بي‌توجهي و نبود نظارت خانواده، به اين منجلاب گرفتار شده‌اند كه در فيلم‌ها و تصاوير كشف‌شده، صحنه‌هاي وقيح و مبتذل از بي‌بندوباري اين افراد ثبت شده است.
از سوي ديگر، از اين هجده بانوي مجرد مجرب! وسايل و ابزاري كشف شده كه حتي در وسايل افراد متأهل نيز يافت نمي‌شود.
با اين همه، اين مسأله، تنها گوشه‌اي بسيار كوچك از بي‌بندوباري مباحث غيراخلاقي چگونگي فعاليت شركت هاي هرمي است كه متأسفانه با توجه به اين خيل عظيم اطلاع‌رساني و هشدار در رسانه‌هاي جمعي و... باز هم خانواده‌ها و مردم به آن بي‌توجهي كرده و زماني درمي‌يابند كه علاوه بر از بين رفتن مال و سرمايه با موارد متعدد فساد اخلاقي ـ كه قابل جبران و بازگشت نيز نيست ـ روبه‌رو مي‌شوند و آن هنگامي است كه كار از كار گذشته است!
با اين اوصاف، در پيش گرفتن يك وحدت رويه مناسب در دستگاه قضايي براي برخورد با شركت‌هاي هرمي و همچنين تجميع اين پرونده‌ها در دادسراي خاص، باعث مي‌شود تا ديگر شاهد وقوع چنين رخدادهايي نباشيم.

منبع: تابناك