Gerdab.IR | گرداب

نقض حریم شخصی کار دست فیس‌بوک و توئیتر داد

تاریخ انتشار : ۰۸ فروردين ۱۳۹۱

کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای به 31 شرکت فعال در زمینه فناوری‌های رایانه‌ای، آن‌ها را نسبت به نحوه غیر قانونی جمع‌آوری و ذخیره‌سازی اطلاعات کاربران تلفن‌ همراه، مورد مواخذه قرار داد.

به گزارش گرداب به نقل از روزنامه "دیلی تلگراف"، 31 شرکت فعال در زمینه فناوری‌های رایانه‌ای، از جمله "فیس‌بوک" و "توئیتر"، نسبت به نحوه جمع‌آوری و نگهداری اطلاعات شخصی کاربرانی که از تلفن‌ همراه استفاده می‌کنند، از سوی کمیته تحقیق کنگره آمریکا مورد سوال قرار گرفتند.

مسئولین این کمیته تحقیق می‌گویند بعد از شایعاتی که از ذخیره غیر قانونی اطلاعات کاربران گوشی‌های شرکت "اپل" خبر می‌دادند، آنها در تلاش هستند مطلع شوند که چه اطلاعاتی و به چه دلیل از کاربر در این سایت‌ها ذخیره می‌شود و سایت برای ذخیره این اطلاعات چطور از کاربر اجازه می‌گیرد.

دیلی‌تلگراف افزود: سیستم عامل "ios" در گوشی‌های شرکت اپل استفاده می‌شود و نحوه عملکرد آن موجب بروز نگرانی‌هایی شده است. به همین دلیل، این شرکت هم مورد بازخواست در مورد جزئیات عملکرد این سیستم عامل، قرار گرفته است.

ماه گذشته مشخص شد که توئیتر بدون اطلاع کاربرانش، تمام اطلاعات شخصی آن‌ها شامل آدرس‌های موجود در گوشی تلفن‌ همراه را کپی و ذخیره کرده است.

در پی این اتفاق و تحت بازرسی قرار گرفتن این شرکت، مسئولین توئیتر وعده دادند تا با بروز رسانی قوانین حفظ حریم خصوصی کاربر، از تکرار چنین اتفاقی جلوگیری کند.

به گزارش این روزنامه انگلیسی، این نشت امنیتی تنها به توئیتر محدود نیست، چرا که یک هفته پیش از این مشخص شد که یک شبکه اجتماعی جدید در آمریکا به نام "پث"، بدون کسب اجازه از کاربر تمام آدرس‌های موجود در تلفن همراه کاربرانش را کپی و در سرورهایش ذخیره کرده است.

بر اساس این گزارش، "دیو مورین" مدیر اجرایی این سایت، بعد از این افشاگری مجبور به عذرخواهی شد و این شبکه هم تنظیمات امنیتی سایت خود را به نحوی تغییر داد که از این پس اطلاعات تنها با اطلاع کاربر قابل ذخیره‌سازی در سرورهای سایت باشد.

سخنگوی شرکت اپل مدعی شده است که ذخیره‌سازی و انتقال اطلاعات کاربر بدون کسب اجازه از او، خارج از خط‌ مشی کاری این شرکت است.

منبع: فارس