Gerdab.IR | گرداب

دادگاه فدرال استرالیا:

گرداب/ گوگل جستجوگران را گمراه می‌کند

تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۳۹۱

دادگاه فدرال استرالیا کمپانی گوگل را به فریب دادن کاربران از طریق نتایج ارائه شده در این موتور جستجو، متهم کرد.

به گزارش گرداب به نقل از بلومبرگ، کمپانی گوگل، صاحب بزرگترین موتور جستجوی دنیا کاربران استرالیایی خود را با آگهی‌های تبلیغاتی تجاری فریب داده است.

بنا بر حکم دادگاه تجدیدنظر این کشور، در سال 2007 کاربران اینترنت هنگام جستجوی اطلاعات در مورد یک موضوع یا نام تجاری در گوگل، با آگهی‌های تبلیغاتی رقیب وی در نتایج جستجو مواجه می‌شدند.

دادگاه فدرال تجدیدنظر در سیدنی، حکم یکی از دادگاه‌های این کشور را لغو کرد و همچنین دستور داد این کمپانی پروتکلی را برای جلوگیری از وقوع مجدد نتایجی از این دست، وضع کند.

این تصمیم، کمپانی گوگل را در مورد آگهی‌های تبلیغاتی به نمایش درآمده مسئول دانسته و اعلام کرده است که این کمپانی نباید صرفا آلت دستی  برای انجام آن‌چه که آگهی‌دهندگان می‌خواهند، باشد.

گوگل برای نمایش این نتایج جریمه نمی‌شود، زیرا در قانونی که طبق آن این کمپانی مورد اتهام قرار گرفته بود، برای رفتار گمراه کننده، جریمه‌ مالی  پیش بینی نشده است.

"راد سیمس"، رئیس کمیسیون رقابت و مصرف‌کنندگان استرالیا (ACCC) در این باره گفت: «این مسئله دارای اهمیت بسیار بالایی است، زیرا به نقش ارائه‌دهندگان موتورهای جستجو به عنوان منتشرکنندگان آگهی‌های تبلیغاتی در عصر ارتباطات آن‌لاین می‌پردازد.»

شنیده‌ها حاکی از آن است که گوگل قصد دارد نسبت به این حکم از دادگاه عالی استرالیا درخواست تجدید نظر کند.

این نخستین بار نیست که گوگل به دلیل اعمال سیاست‌هایی در نتایج حاصل از جستجوهای خود مورد اتهام قرار می‌گیرد. این کمپانی پیش از این نیز به دلیل ارائه نتایج فریب دهنده، غیر اخلاقی و غیر مرتبط با موضوع جستجو شده، از سوی دادگاه‌ها، کارشناسان حقوقی و کمپانی‌های مختلف مورد انتقاد و پیگرد قرار گرفته بود.