تمام افرادی که اطلاعات شخصی خود را در شبکه‌های اجتماعی عرضه می‌کنند و باقیمانده حریم خصوصی خود را تسلیم این شبکه‌ها می‌کنند، قربانی نقشه‌های شبکه‌های اجتماعی شده‌اند.
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۷:۳۱
کد خبر: ۱۱۱۰۴
به گزارش گرداب به نقل از سی‌نت، "اندرو کین" (Andrew Keen) در کتاب جدیدش با عنوان "سرگیجه دیجیتالی" (Digital Vertigo) به زیاده‌روی افراد در به اشتراک‌گذاری آن‌لاین پرداخته و عنوان می‌کند که این امر به جامعه آسیب رسانده و بشریت را با چالش جدی مواجه می‌کند.

وی که در سال 2007 با تالیف کتاب "مکتب آماتورها: چگونه اینترنت امروزه فرهنگ ما را می‌کُشد؟"، وارد این عرصه شده، نظریه جدیدی در این زمینه دارد. کین معتقد است که زیاده‌روی در نشر محتوا در وبلاگ‌ها، "یوتیوب" و دیگر رسانه‌های اجتماعی از این دست؛ رسانه‌های اصلی، کپی رایت‌ و اعتماد عمومی را با مخاطره جدی مواجه ساخته است.

کین که در کتاب جدیدش به "فیس‌بوک" و "وب اجتماعی" پرداخته ، در ادامه به تشریح این نکته می‌پردازد که حجم انبوه به اشتراک‌گذاری آن‌لاین، در حال "از بین بردن نوع بشر" است و این امر بشریت را با چالش جدی مواجه کرده است.

وی تاکید می‌کند که نوعی "خود پرستی دیجیتالی" یا خودنمایی در حال تبدیل شدن به ویژگی غالب در فرهنگ ما است و فیس‌بوک در حال "سرقت معصومیت حیات دورنی" ما است.
 

به اشتراک‌گذاری یا به اشتراک‌گذاری بیش از حد اطلاعات فردی منجر به پدید آمدن نسلی از افراد می‌شود که "راز"ی ندارند، زندگی منزوی‌تری دارند و جیب کمپانی‌های شبکه‌های اجتماعی که اطلاعات شخصی آن‌ها را به سود مبدل می‌سازند، پُر می‌کنند.

کین معتقد است وب اجتماعی تمدن را به لبه پرتگاه می‌کشاند و می‌گوید ما هرگز در دوره‌ای زندگی نکرده بودیم که بتوانیم تا این اندازه به جهان درباره خودمان بگوییم.

در واقع ابزارهای شبکه‌های اجتماعی به اشتراک‌گذاری را آسان‌تر کرده‌اند و یک ذهنیت گروهی آسان‌تر پخش می‌شود. البته تمام افراد احساس نمی‌کنند که مجبورند در فیس‌بوک تمام هویت درونی خود را فاش کنند یا در برابر نمادهای دیجیتال سر تعظیم فرود آورند.

وی در ادامه به شخصیت "جیمی استوارت" در فیلم "آلفرد هیچکاک" به نام "سرگیجه" (عنوانی که نام کتاب جدیدیش را از آن برگرفته است)، اشاره می‌کند و می‌گوید ما نیز بر روی نوار فیلم زندگی می‌کنیم؛ ما فردی که سقوط می‌کند هستیم؛ ما جیمی استوارت در فیلم قرن بیست و یک هستیم و افراد حقیقتا از این موضوع آسیب می‌بینند.

به عبارت دیگر، تمام افرادی که اطلاعات شخصی خود را در شبکه‌های اجتماعی عرضه می‌کنند و باقیمانده حریم خصوصی خود را تسلیم این شبکه‌ها می‌کنند، قربانی نقشه‌های شبکه‌های اجتماعی شده‌اند. اینجاست که متوجه می‌شویم هیچ چیز واقعا "رایگان" نیست و شبکه‌های اجتماعی چون فیس‌بوک "فرصت طلب" هستند نه شیطان.

کین به کاربران توصیه می کند تا حدی خود سانسوری داشته باشند و خود درباره نحوه استفاده‌شان از شبکه های اجتماعی تصمیم گیری کنند. وی همچنین اقدامات حاکمیتی نظیر وضع قوانینی در این زمینه را در حفاظت از حریم خصوصی افراد موثر می‌داند.

وی معتقد است از آنجایی که ما بیش از گذشته در فضای اینترنت زندگی می‌کنیم  و از آنجایی که اینترنت بستر زندگی قرن بیست و یکم است، باید مطابقت بیشتری با آنچه ما می‌خواهیم و دنیایی که با آن خو گرفته ایم، پیدا کند.

این در حالی است که فیس‌بوک روز گذشته اعلام کرده در حال بررسی چگونگی وارد کردن کودکان زیر 13 سال به فضای شبکه اجتماعی خود است.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۷
'گرداب عزیز به خدا اگر این حرف را من گفته بودم میگفتید این اقا از شبکه و سایبر و فیسبوک! و این چیز های جدید مطلع نیست و بنابراین از رسانه تاثیر گذار و امروزی!!! بدش میاید. مثل جمشید خان که میگفت صدای امریکا بو میدهد. شما هم میگفتید این بشر سرش نمی شود پس چاره ای ندارد جز اینکه از دست این چیز!!ها بنالد.

ولی حالا که اندرو کین" (Andrew Keen) در کتاب جدیدش این حرف را زده بسیاری از روشنفکران و لائیک های ما هم میگویند شبکه های اجتماعی و فیس بوک و این چیز ها جیززه!!! و خیلی بده و حتی مثال میاورند که دختر عمویشان از دست فیسبوک! دق کرده و مرده!!!

والله بسیاری از اصول علمی را که اکنون بشر با این علم ناقصش بدست اورده سالها قبل حکمای اسلامی گفته و ساخته و پرداخته اند.

حیف که گوش شنواو چشم بینایی نیست.


شوخی با اقای کین:

اقای کین در مملکت ما ادمهایی هستند که به خودسانسوری!!! ایراد دارند و مدام بهانه میگیرند که ما کتاب نوشته ایم در داخل این کتاب چیزهای خصوصی را شرح و تفصیل داده ایم ولی حالا می گویند خودت !!!سانسورش کن. و به هنر!!! لطمه میزنند و جریان ازاد اطلاعات را برنمی تابند!!!

حالا اقای کین تو از این هنرمند!!! ها نمیترسی که توصیه میکنی:
کاربران تا حدی خود سانسوری داشته باشند و خود درباره نحوه استفاده‌شان از شبکه های اجتماعی تصمیم گیری کنند؟؟؟؟ ما که میترسیم!!!
gdwfpwxk
|
UNITED STATES
|
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۳۰
20
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
افرادی که با این سایت شیطانی در ارتباط هستند آینده خیلی بد و خطرناکی منتظرشان است..چه از لحاظ پخش اطلاعات و عکس های خصوصی و چه از لحاظ تغییر افکار و بی بندوباری های اخلاقی و ترویج فساد و مسائل دیگر.
متاسفانه مانند دیگر جوانب زندگی به منجلابی که در آن گرفتار میشوند و زود گذر بودن این مسائل توجهی ندارند و نمی دانند که چه خسران بزرگی در انتظارشان است و البته ممکن است راضی باشند به کار خود ولی حسرت زیادی چه در این دنیا و چه در آخرت خواهند خورد.
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد