Gerdab.IR | گرداب

رابطه "ویکی‌لیکس" و "انانیمس" شکراب شد

تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۱

گروه هکرهای نا‌شناس گفته که ویکی‌لیکس از هدف اصلی خود که اطمینان حاصل کردن از شفافیتهای دولتی بوده، فاصله گرفته و اکنون این اسناد را به فروش می‌رساند.

به گزارش گرداب، مجموعه هکرهایی که در سراسر دنیا خود را به عنوان هکرهای نا‌شناس (Anonymous) معرفی می‌کنند، بین خود و ویکی‌لیکس یک خط جدایی رسم کردند و رویکرد جدید ویکی‌لیکس برای فروش اسناد خود را مغایر مأموریت‌ها دانستند.

گروه هکرهای نا‌شناس در یکی از حسابهای کاربری خود در یک شبکه اجتماعی اعلام کردند که این گروه خود را از ویکی‌لیکس جدا می‌داند، چرا که ویکی‌لیکس با درخواست پول از کاربران پیش از ارائه دسترسی به میلیون‌ها سند خود نشان داد که این دو گروه مأموریتهای یکسانی ندارند.

گروه هکرهای نا‌شناس اظهار داشته است که ویکی‌لیکس از هدف اصلی خود که اطمینان حاصل کردن از شفافیتهای دولتی بوده، فاصله گرفته و اکنون این اسناد را به فروش می‌رساند.

بر اساس اعلام گروه هکرهای نا‌شناس، ایده اصلی در پس ویکی‌لیکس ارائه اطلاعاتی بوده که از سوی صاحبان صنایع و دولت‌ها مخفی نگاه داشته می‌شدند و عموم مردم حق داشتند که از این اطلاعات مطلع شوند، اما اخیرا این اهداف کنار گذاشته شده است. ما بیشتر به شفافیت دولت‌ها و ارائه اسناد و اطلاعاتی علاقمند هستیم که آن‌ها می‌خواهند از مردم مخفی کنند.

گروه هکرهای نا‌شناس یکی از وفادار‌ترین متحدان ویکی‌لیکس و "جولیان آسانژ" بوده است. حامیان هکرهای نا‌شناس نیز از آسانژ حمایت کرده و ستادی را علیه منتقدان ویکی‌لیکس تشکیل دادند.

سایت ویکی‌لیکس با بودجه عمومی کار می‌کند، اگرچه تغییر موضع ناگهانی آن و درخواست برای کمک پیش از دسترسی به اسناد فاش شده برای برخی‌ها و ظاهرا گروه هکرهای نا‌شناس ناخوشایند بوده است. درحال حاضر کاربران نمی‌توانند به اسناد دسترسی پیدا کنند، مگر اینکه پیش از آن مبلغی را بابت این اسناد پرداخت کنند.

این اقدام جدید ویکی‌لیکس بنابر اعلام خود راهی برای مقابله با هزینه‌های سنگین دادگاه‌های نظامی است.

اما هکرهای نا‌شناس اظهار داشته است که این مسئله را قبول ندارد و این سایت پیش‌تر ایده شگفت‌انگیزی بود که اکنون از بین رفته است.

منبع: مهر