پیش‌بینی‌های جدید گارتنر برای سال آینده میلادی

پیش‌بینی‌های جدید گارتنر برای سال آینده میلادی
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۳۹۱

پیش‌بینی جالب گارتنر آن است که محبوبیت ویندوز نزول کرده و این سیستم عامل پس از اندروید و iOS رتبه سوم را به خود اختصاص می‌دهد.

ویندوزبه گزارش گرداب، گارتنر سال گذشته محبوبیت تبلت‌ها، برنامه‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی را اعلام کرده بود و حال پیش‌بینی‌هایی در مورد سال ۲۰۱۳ به عمل آورده است.

بر این اساس در سال ۲۰۱۳ نبرد میان شرکت‌های سازنده گوشی‌ها و تبلت‌ها کماکان داغ و پرهیاهو خواهد بود و گوشی‌های همراه برتری خود بر رایانه‌های شخصی را کماکان حفظ خواهند کرد. گارتنر پیش‌بینی کرده که ظرف سه سال آینده ۸۰ درصد گوشی‌های به فروش رفته از نوع هوشمند خواهند بود و تا سال ۲۰۱۵ نیز ۵۰ درصد از رایانه های قابل حمل به فروش رفته از نوع تبلت خواهند بود.

پیش‌بینی جالب دیگر گارتنر آن است که محبوبیت ویندوز نزول کرده و این سیستم عامل پس از اندروید و iOS رتبه سوم را به خود اختصاص می‌دهد. این شرکت معتقد است محبوبیت HTML۵، مسنجرها حفظ شده و در دراز مدت بر محبوبیت برنامه‌های تحت وب نیز افزوده می‌شود.

علاوه بر این استفاده از سرویس‌های کلود شخصی کم‌کم جایگزین روش ذخیره سازی محلی اطلاعات برروی رایانه‌های شخصی می‌گردد. همچنین به تدریج نسل جدید اینترنت موسوم به اینترنت اشیا شکل می‌گیرد که از شاخص‌هایی مانند استفاده از حسگرها برای دریافت اطلاعات در مورد انواع حواس، فناوری‌های شناسایی و تشخیص چهره و سازگاری با فناوری ان‌اف‌سی برخوردار است.

منبع: فارس