گرداب/ 'نینجاهای کتاب‌دار' چگونه به سازمان سیا خدمت می‌کنند + سند + عکس

گرداب/ 'نینجاهای کتاب‌دار' چگونه به سازمان سیا خدمت می‌کنند + سند + عکس
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۱

"نینجاهای کتاب‌دار" نام مثبتی است که این کارمندان برای خود برگزیده‌اند؛ ولی در دنیای آی‌تی آن‌ها به "کتابداران کینه‌توز" مشهورند، که البته هویت واقعی آن‌ها را نیز نشان می‌دهد.

'نینجاهای کتاب‌دار' چگونه به سازمان سیا خدمت می‌کنندبه‌ گزارش گرداب‌، بنا‌به اذعان بسیاری از خبرگزاری‌ها و سایت‌های خارجی؛ شبکه‌های اجتماعی‌ عموما ابزار موثری برای برپایی راه‌پیمایی‌ها و براندازی دولت‌ها هستند. در این خبر بر آن شده‌ایم تا یکی از سندهای این ادعا را برای شما ارائه کنیم.

در یک پارک صنعتی ناشناخته در ویرجینیای آمریکا، مرکزی با نمای آجری بسیار ساده به نام "مرکز منابع آزاد(OSC)" وجود دارد که در آن روزانه بیش از 5000000 توییتر بررسی می‌شود.

البته این تنها یکی از کارهایی است که این "نینجا‌های کتاب‌دار" به طور روزانه انجام می‌دهند؛ به گفته رئیس این مرکز اکثر ماموران کارکشته آن، فارغ‌التحصیلان رشته کتابداری‌ هستند که البته به یک یا چند زبان نیز مسلط هستند. 

این نام مثبتی است که این کارمندان برای خود برگزیده‌اند؛ ولی در دنیای آی‌تی آن‌ها به "کتابداران کینه‌توز" مشهورند، که البته هویت واقعی آن‌ها را نیز نشان می‌دهد.

این نام برگرفته از ماموریتی است که آن‌ها بطور روزانه مشغول انجام آن‌ هستند: از یک توییت گرفته تا یک نظر در وبلاگ، از پست‌های فیس‌بوک گرفته تا صحبت‌های شخصی چت‌روم‌ها در سرتاسر دنیا توسط این مرکز بررسی می‌شود.

بنا‌به اذعان خبرگزاری‌های اسوشیتد‌پرس و هافینگتون‌پست؛ آن‌ها تمامی کانال‌های خبری، رادیوهای محلی، روزنامه‌ها، صفحات فیس‌بوک، توییت‌های توییتر، چت روم‌ها و حتی وبلاگ‌های شخصی افراد را در سرتاسر دنیا مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهند و مکالمات افرادی را که بخواهند، به صورت مخفیانه شنود می‌کنند.

این مرکز اغلب تحلیل‌هایش را به زبان مادری خود آن کشورها تولید می‌کند و پس از آماده کردن یک گزارش کامل و مبسوط، آن را در اختیار مقامات ارشد و سپس کارشناسان مربوط به آن منطقه در سازمان سیا قرار می‌دهند.

این گزارش بایستی تصویر جامع و شفافی از فضای آن کشور و یا قاره را برای دولتمردان آمریکا و روسای سازمان‌های جاسوسی فراهم نماید تا آن‌ها بتوانند اتفاقات آینده را پیش‌بینی کرده و راهی را برای دخالت و یا سودجویی در آن کشورها بیابند.

به طور مثال بنا‌بر ادعای هافینگتن پست، آن‌ها با بررسی فضای شبکه‌های اجتماعی تا حدودی احتمال می‌دادند که انقلابی در مصر به وقوع خواهد پیوست.

این مرکز در زمان فتنه سبز بسیار فعال و پرکار واقع شد به‌طوری که "داگلاس ناکویین" رئیس این مرکز در این‌باره چنین می‌گوید: "در زمان فتنه سبز، زبان فارسی سومین زبانی بود که در فضای شبکه‌های اجتماعی، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت."

این مرکز پس از جریان فتنه هم هنوز دست از کار نکشیده است و به ارائه تجزیه و تحلیل‌هایی در مورد فضاهای ایران پرداخته است.
در یکی از مقالات خود به بررسی روزنامه‌های ایران، هیئت رئیسه، حوزه خبری، وابستگی سیاسی، میزان تاثیرگذاری و حتی تعداد شمارگان (تیراژ) آن پرداخته است. در دیگر مقاله خود به بررسی و تحلیل متون و محتوایی که در کتاب‌های درسی ایران تدریس می‌شود پرداخته‌اند و تاثیر آن را بر جامعه ایران و تفکر مردم بررسی کرده است.

تجزیه و تحلیل روزنامه‌ها و کتب درسی توسط این مرکز

تجزیه و تحلیل روزنامه‌ها
برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی روی آن کلیک کنید

تجزیه و تحلیل کتب درسی
برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی روی آن کلیک کنید

مقاله بعدی آن‌ها در مورد صدا و سیمای ایران، انواع شبکه‌ها، مسئولین و مجریان آن‌ها، محتوای صوتی و تصویری که به مردم ارائه می‌دهند؛ و در نهایت بودجه‌ای که این سازمان در اختیار دارد را ارائه داده‌اند، آن‌ها حتی به بررسی مدیران شرکت‌هایی پرداخته‌اند که با ایران داد و ستد تجاری دارند.

تجزیه و تحلیل صدا و سیما و بخش‌های مختلف آن

تجزیه و تحلیل کامل صدا و سیمای جمهوری اسلامی و بخش‌های مختلف

تجزیه و تحلیل کانال های تلویزیونی

تجزیه و تحلیل کامل صدا و سیمای جمهوری اسلامی و بخش‌های مختلف

این تنها گوشه‌ای از بررسی‌هایی است که آن‌ها در مورد فضای ایران کرده‌اند، اما مشکل آن‌جاست که در کنار این تحلیل و بررسی‌ها و داده‌های اطلاعاتی بایستی بصیرت هم وجود داشته باشد تا بتوان آینده سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن کشور را پیش‌بینی کرد و این چیزی است که تحلیل‌گران این مرکز، روسای سازمان‌های جاسوسی آمریکا و در راس آن، دولتمردانشان از آن بی‌بهره‌اند. همین امر هم باعث شد که تمامی تلاش‌های آن‌ها در اکثر برهه‌های تاریخی بی‌مورد و عبث باشد؛ چیزی که آینه تمام عیار آن را می‌توان شکست این کشورها در فتنه سبز دانست.

بسیار قبل‌تر از وقوع فتنه سبز، رهبر عزیزمان امام خامنه‌ای‌(حفظه‌ الله تعالی) خبر از این اتفاق داده بودند و این بصیرت و راهنمایی‌های مدبرانه رهبری بود که توانست راهگشای ملت ایران در عبور از فتنه باشد. بنا‌بر اذعان هافینگتن پست، در زمانه فتنه سبز بیشترین تمرکز این مرکز بر روی فضای شبکه‌های اجتماعی بود و بیشتر به بررسی توییت‌های انجام شده در توییتر می‌پرداختند.

آن‌ها نه تنها با بررسی فضای شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها به جاسوسی از دیگر نقاط دنیا می‌پردازند، بلکه حتی مردم خود را از این قاعده مستثنی نمی‌دانند. در این‌جا مثالی را از یک گفتگوی خبری برای شما خوانندگان ارائه می‌کنیم تا با مطالعه‌‌ی آن‌ها پی به دروغ‌بودن شعارهای این مدعیان دروغین آزادی ببرید.

"کریستین فرازو" مجری برنامه "آرتی آمریکا" در انتهای مکالمه تصویری خود با "وین مدسن" روزنامه‌نگار پژوهشگر و نویسنده مشهور ایالت فلوریدای آمریکا سوال جالبی می‌پرسد:

کریستین فرازو: "خب اگر کسی هیچ کار ناپسندی انجام نداده باشد که بخواهد آن را مخفی کند، چه عیبی دارد که از شبکه‌های اجتماعی استفاده کند و همواره اطلاعاتش را به روز نگه دارد؟"

 'نینجاهای کتاب‌دار' چگونه به سازمان سیا خدمت می‌کنند

وین مدسن: "مشکل زمانی مشخص خواهد شد که فرضا یک شهروند آمریکایی بخواهد در جنبش %99 وال استریت شرکت کند و این خبر را برای دوستانش توییت کرده باشد. آن‌وقت، این شبکه‌ها که همواره اطلاعاتشان در اختیار سرویس‌های جاسوسی قرار می‌گیرد؛ نام وی را در لیست سیاه خود قرار می‌دهند و هنگامی که بخواهد با هواپیما به عنوان مسافر به کشور و یا شهر دیگر مسافرت کند، وی را به عنوان عامل تروریست‌ بازداشت خواهند کرد.