Gerdab.IR | گرداب

معاون وزیر ارتباطات خبر داد:

حمایت 100 درصدی از تولیدکنندگان محتوای خط و زبان فارسی

تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۳۹۳

معاون وزیر ارتباطات ازحمایت 100 درصدی از تولید ابزارهای فناوری در حوزه خط و زبان فارسی در فضای سایبر خبرداد و گفت: در این بخش به سوددهی توجهی نداریم وفرهنگسازی محتوای فارسی در وب در درجه نخست اهمیت است.

نصرالله جهانگرد با اشاره به برنامه های حمایتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تولید ابزارهای بومی در حوزه فناوری اطلاعات اظهار داشت: حمایت از ایده ها و کسب و کارهای نو در حوزه فناوری اطلاعات در برنامه وزارت ارتباطات قرار دارد و براین اساس از ایده ها و ابزارهای تولیدی تا زمانی که به مرحله تجاری برسد حمایت خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ما نمی توانیم با اعلام بخشنامه از مردم بخواهیم از تولیدات بومی و داخلی استفاده کنند، افزود: اما با حمایت از تولیدکنندگان می توانیم زمینه را برای حضور آنها در این فضا ایجاد کنیم اما در نهایت این شرکتها هستند که با ارائه خدمات با کیفیت می توانند کاربران را ترغیب کنند به جای استفاده از ابزارهای خارجی از تولیدات بومی استفاده کنند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حمایت این وزارتخانه از موتورهای جستجو و مرورگرهای بومی گفت: این ابزارها در کاربرد می توانند پا بگیرند؛ در همه جای دنیا نیز به همین شکل حمایت صورت می گیرد و از هر یکهزار ایده ممکن است ۲ ایده به کسب و کار موفق تبدیل شود اما مهم این است که ایده ها از ابتدا مورد حمایت واقع شوند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با تاکید براینکه در ابتدای حمایت از کسب و کارهای نو در حوزه فناوری اطلاعات تضمینی وجود نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: اگر ابزارهای بومی با شناسایی بازار و کیفیت در تکنیک عرضه شوند قابلیت جذب بازار را خواهند داشت؛ استراتژی ما این است که به عنوان دولت تنها نقش حمایتی داشته باشیم و دخالتی در ارائه سرویس نخواهیم داشت.

جهانگرد با بیان اینکه ممکن است در صورت موفقیت یک طرح، در حوزه سرمایه گذاری و مشارکت نیز وارد شویم گفت: اما در حال حاضر تنها نقش حمایتی از بیزنس مدلهایی داریم که ضروری به نظر می رسند و ممکن است ظرف چند سال به نقطه تجاری موفق و سوددهی برسند.

معاون وزیر ارتباطات گفت: اما در حوزه تولید ابزار و محتوا برای توسعه خط و زبان فارسی بدون هرگونه محدودیتی به صورت 100 درصدی حمایت را در برنامه داریم و به طور کل در این پروژه ها سرمایه گذاری 100 درصدی می کنیم.

وی توسعه خط و زبان فارسی در محیط وب را مانند کشیدن خیابان برای مردم عنوان کرد که ضروری است و تصریح کرد: در حمایت از این قبیل پروژه ها به سوددهی توجهی نداریم چرا که تولید ابزار خط و زبان فارسی می تواند پلتفرم اولیه برای سایر پروژه های بومی در حوزه فناوری اطلاعات باشد.