Gerdab.IR | گرداب

به گفته رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران:

نظام پالایش اینترنت در کمیسیون شورای عالی فضای مجازی تصویب شد

تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۳

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از تنظیم نظام پالایش ارتباطات اینترنتی در مرکز تحقیقات مخابرات خبر داد.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از تنظیم نظام پالایش ارتباطات اینترنتی در این مجموعه (مرکز تحقیقات مخابرات) خبر داد و گفت: کلیات آن در کمیسیون عالی امنیت شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید.

محمد خوانساری با بیان این موضوع اظهار کرد: مسیر اجرایی نظام پالایش ارتباطات اینترنتی را به دقت دنبال می‌کنیم تا مردم با امنیت کامل و طیب خاطر از فضای مجازی همچون اینترنت استفاده صحیح کنند.

وی با اشاره به اینکه دولت باید ابزارها و زیرساخت‌های لازم را برای حفاظت و صیانت فرهنگی اجتماعی اقشار مختلف جامعه فراهم کند، گفت: این مجموعه به دنبال تحقق این هدف مهم، اقدام به تدوین نظام پالایش ارتباطات اینترنتی کرده است.

او اجرای مناسب هوشمندسازی فیلترینگ یا صیانت فرهنگی و اجتماعی مردم در فضای مجازی را نیازمند الزامات قانونی، ابعاد فناورانه و هماهنگی تمامی متولیان دانست و افزود: در این زمینه تمایلی به استفاده از کارهای سلبی نداریم.

خوانساری با اشاره به اینکه سیاست دهه 80 ورود اینترنت به کشور به صورت متمرکز بود، ادامه داد: پالایشی که در اینترنت شکل گرفت، پالایش مبتنی بر آدرس بود و به روش‌های هوشمند و محتوی محور توجه چندانی نشده است.

وی ابراز کرد: این مجموعه با تمام توان و ظرفیت درصدد است تا مردم به صورت هوشمند، ساده، راحت و با امنیت کامل و کارایی مناسب و همچنین در نظر گرفتن تمام الزامات قانونی و فرهنگ دینی و ملی، از فضای مجازی به صورت صحیح و مناسب استفاده کنند.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گام دوم برای اجرای صحیح هوشمندسازی فیلترینگ را بهره‌گیری از فناوری‌های نوین اعلام کرد و گفت: صیانت یا پالایش در این حوزه باید براساس محتویات، ساختار و پروفایل‌های کاربر صورت گیرد.

او به انجام 7 پروژه در این زمینه در مرکز تحقیقات مخابرات ایران اشاره کرد و گفت: این مرکز از سال 87 سعی کرده برای تولید فناوری‌های مورد نیاز مبتنی بر مبانی دانشی با شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و فعالان این حوزه قراردادهایی منعقد کنیم تا کار به صورت کارشناسانه به پیش رود.

وی با اشاره به اینکه هدف ما این است که در 5 حوزه بتوانیم به صورت هوشمند ساماندهی و پالایش محتوی را انجام دهیم، افزود: محتویات متنی، تصویرها، ویدئوها، پروفایل‌ها از جمله مواردی است که باید پالایش صورت گیرد.

خوانساری از ایجاد آزمایشگاه ارزیابی و اعتبارسنجی محصولات پالایشی در این مرکز خبر داد و گفت: طراح و تحلیل متدولوژی انجام کار، ارزیابی عملکرد محصول، عملیات مختلف حوزه پالایش را از مهمترین وظائف این مجموعه است.

رییس مرکز تحقیقات مخابرات ایران با اشاره به اینکه هماهنگی نسبتا خوبی بین دستگاه‌های دست اندر کار در این حوزه وجود دارد اظهار کرد: شورای عالی فضای مجازی با توجه به جایگاه فراقوه‌ای امکان هم‌گرایی و هم‌افزایی دستگاه‌های متولی را ایجاد کرده است.