Gerdab.IR | گرداب

یک ارائه دهنده خدمات دیتاسنتری:

از ارائه دهندگان خدمات دیتاسنتر حمایت نمی‌شود

تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۳۹۴

یک ارائه دهنده خدمات دیتاسنتری گفت: در حالیکه دیتاسنترها یکی از زیرساخت‌ها شبکه ملی اطلاعات هستند؛ اما ایجاد دیتاسنتر داخلی توجیه اقتصادی ندارد. دولت می تواند حداقل با مشوق‌های غیرمالی بازگشت سرمایه گذاری‌ در این حوزه را تضمین کند.

جشنواره ملی فاوا هر ساله توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف شناسایی و ارزیابی برترین های حوزه ICT در کشور برگزار می شود و در محورهای تعیین شده به ارزیابی شرکت های حوزه می پردازد. یکی از محورهای جشنواره امسال به دیتاسنترها (مراکز داده) اختصاص داشت.

دیتاسنترها مراکز نگهداری امن و مطمئن اطلاعات هستند؛ با ایجاد شبکه‌ ملی اطلاعات، داده های داخل کشور در داخل نگهداری می شوند و وجود مراکز داده به عنوان مکمل و جزئی از زیرساخت شبکه ملی اطلاعات محسوب می شود؛ در واقع دیتاسنترها نقطه (node) نگهداری و پردازش شبکه ملی اطلاعات هستند.

حمید رضا ابوطالبی که رتبه نخست را بین ارائه دهندگان خدمات دیتاسنتر پنجمین جشنواره فاوا کسب کرده، با انتقاد از عدم حمایت مسئولان از ایجاد چنین مراکزی در سال‌های اخیر، گفت: تاکنون 250 میلیارد ریال در این پروژه سرمایه گذاری شده؛ اما هنوز طرح های تجاری ایجاد و بهره‌برداری از دیتاسنترهای داخلی به علت هزینه‌های سنگین سرمایه‌گذاری و جاری، توجیه اقتصادی ندارد.

وی ادامه داد: وجود دیتاسنترها بیش از همه برای دولت صرفه اقتصادی خواهد داشت. از این رو دولت حداقل می تواند از راه تشویق عمومی برای استفاده از امکانات داخلی به صورت غیر مستقیم از سرمایه گذاران این حوزه حمایت کند و بازگشت سرمایه گذاری‌های انجام شده در این حوزه را تضمین کند.

مدیرعامل آریافون با اشاره به تاثیر دیتاسنترها در کاهش هزینه های سرمایه گذاری و جاری بخش های خصوصی و دولتی، توضیح داد: سازمان ها می توانند به جای خرید تجهیزات سخت افزاری و افزایش هزینه های جاری در نگهداشت، تعمیرات و صرف انرژی برق، سرورهای مورد نیاز را از ارائه‌دهندگان دیتاسنتر دریافت کنند و روی تولید نرم افزارها و خدمات الکترونیکی متمرکز شوند. همچنین با بی‌نیازی از انتقال داده ها به خارج از کشور از خروج غیرضرور ارز از کشور برای خرید اینترنت جلوگیری می‌شود.

وی با اشاره به صحبت اخیر وزیر ارتباطات مبنی بر اخذ تصمیماتی برای رونق صنعت دیتاسنتر از طریق کاهش هزینه‌های پهنای باند برای آنها، اظهار امیدواری کرد: عزم دولت برای رونق این صنعت از طریق تسهیل مقررات دیتاسنترها و استفاده از پتانسیل بخش خصوصی در این حوزه جدی باشد.