Gerdab.IR | گرداب

مجلس وارد شد:

ممنوع التصویری بازیگران اینستاگرامی

تاریخ انتشار : ۲۲ تير ۱۳۹۴

در حالی ممنوع‌التصویر شدن برخی از هنرمندان به دلیل انتشار تصاویر نامناسب در رسانه ملی اعلام شده بود که روابط عمومی سازمان صداوسیما این محدودیت را نکذیب کرده است.

به گزارش گرداب به نقل از تسنیم، جنجال جدید این روزهای صداوسیما، ممنوع التصویر شدن بازیگران است. ماجرا از یک مصوبه شورای عالی نظارت بر صداوسیما آغاز شده است.

در اواسط هفته گذشته سیدرمضان شجاعی کیاسری عضو ناظر مجلس در شورای عالی نظارت بر صداوسیما اعلام کرد که در جلسه شورای نظارت بر صداوسیما مصوب شد که همکاری رسانه ملی با هنرمندانی که عکس خلاف شرع از خود در فضای مجازی منتشر کرده‌اند جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: بسیاری از هنرپیشه‌ها در صفحات اجتماعی خود عکس خلاف شرع منتشر می‌کنند. اینها کسانی هستند که چون می‌خواهند از طریق صداوسیما نان بخورند با پوشش مناسب در رسانه ملی ظاهر می‌شوند ولی در صفحات اجتماعی ارزش‌ها را زیر پا می‌گذارند و حرمت همکاری با رسانه جمهوری اسلامی را زیر سؤال می‌برند.

شجاعی کیاسری خاطر نشان کرد: همه جای دنیا مرسوم است کسانی که می‌خواهند با رسانه ملی همکاری کنند باید اصولی را رعایت کنند و آزاد نیستند هر کاری انجام دهند.

اما این شروع ماجرا بود.یک روز بعد از این اتفاق روابط عمومی سازمان صداوسیما در اقدامی دیگر ممنوعیت حضور هنرمندان و مجریان رسانه ملی در شبکه‌های اجتماعی را تکذیب کرد.

در این تکذیبیه آورده شده بود که رسانه ملی هیچ تصمیمی مبنی بر اعمال محدودیت برای حضور هنرمندان و مجریان صداوسیما در شبکه‌های اجتماعی نگرفته است.

در پی ادعای برخی سایت‌های خبری در خصوص ابلاغ تصمیم رسانه ملی به هنرمندان، مجریان و گویندگان سازمان صداوسیما مبنی بر ممنوعیت حضور در شبکه‌های اجتماعی، مدیرکل روابط عمومی سازمان با تکذیب این خبر، تأکید کرد: هیچ‌گونه تصمیم یا بخشنامه‌ای در این خصوص توسط رسانه ملی صادر نشده است.

نعمتی انارکی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما خاطر نشان کرد: آنچه در برخی سایت‌ها در این‌باره نقل شده، کذب محض است و به‌کلی عاری از صحت است.

این اخبار در حالی از سوی روابط عمومی سازمان صداوسیما تکذیب شد که از طرفی شورای نظارت بر صداوسیما در جلسه خود در دو روز گذشته بر اساس مصوبه‌ای، رسانه ملی را موظف کرد تا با هنرمندانی که شئونات اخلاقی و رسانه ای را در شبکه های اجتماعی رعایت نمی کنند قطع همکاری کند.

به این معنا که در جلسه یاد شده شورای نظارت اعلام کرد که بر اساس مصوبه اخیر شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با عنایت به حضور کارمندان و هنرمندان متعهد و پاک سیرت در رسانه ملی، متاسفانه تعداد قلیلی از هنرمندان با حضور هنجار شکنانه خود در این شبکه‌ها و با انتشار تصاویر نامناسبی از خود، شئونات اخلاقی و ضوابط سازمانی را رعایت ننموده‌اند و موجبات دلخوری خیل عظیم هنرمندان متعهد و اهالی فرهنگ و هنر را فراهم آورده‌اند.

از اینرو و بر اساس این مصوبه سازمان صدا و سیما موظف شد تا با هنرمندانی که در این شبکه ها خلاف شئونات حاضر شده اند قطع همکاری کند.

شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما استفاده و حضور در شبکه های اجتماعی را فرصت تعامل هرچه بهتر هنرمندان با مردم و مخاطبان دانسته و صرفاً حضور نامناسب و انتشار تصاویری که باعث نادیده انگاشته شدن ارزش ها می شود را خلاف ضوابط و مقررات می‌داند.

اما این پایان ماجرا نبود، روز گذشته، یک نماینده مجلس از ورود مجلس به این ماجرا خبر داد.

 حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی طاهری سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس  دیروز در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت: این کمیسیون در نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سیما خواستار شد که مصوبه شورای نظارت بر این سازمان در مورد استفاده نکردن از مجریان و هنرمندانی که در شبکه های اجتماعی تصاویر خلاف اخلاق منتشر کرده اند، اجرا شود.

وی در توضیح جلسه دیروز کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: کمیسیون فرهنگی نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما در حمایت از مصوبه اخیر شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما نوشته است مبنی بر اینکه اگر هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی تصاویر خلاف اخلاق منتشر کرده اند نباید از آن‌ها به عنوان مجری و هنرمند استفاده شود.

حجت‌الاسلام طاهری ادامه داد: از آنجا که صدا و سیما نسبت به این مصوبه بی‌اعتنایی کرده است کمیسیون فرهنگی در این نامه از محمد سرافراز مدیر سازمان صداوسیما خواسته است که نسبت به آن اقدام کند.

این ماجرا ظاهرا همچنان دنباله‌دار است.