Gerdab.IR | گرداب

راه خروج از مصرف کنندگی فضای مجازی

تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۳۹۴

عضو فراکسیون فرهنگ، هنر و رسانه مجلس شورای اسلامی بر لزوم گسترش شبکه ملی اطلاعات برای خروج از شرایط مصرف کنندگی فضای مجازی تاکید کرد.

به گزارش گرداب عباس مقتدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در خصوص تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به فضای مجازی و تولید محتوای آن در سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسعه، اظهار کرد: با توجه به پیشرفت‌های شگرف در دهه‌های گذشته در حوزه ارتباطات و توفیق از بین بردن فواصل زمانی و مکانی لازم است تا ما نیز با سرعت بیشتری فاصله خود را با سرعت دنیا کاهش دهیم اما در این زمینه باید مواضع اصولی و ارزش‌ها مدنظر باشد.

وی ادامه داد: دامنه تحولات در فضای مجازی خود را در قالب زیرساخت ماهواره‌ای، اینترنت، فیبر نوری و... نشان می‌دهد و ما نیز برای تاثیرگذاری بیشتر در این فضا باید بر اساس دیپلماسی رسانه‌ای، سند چشم‌انداز 20 ساله و تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسعه عمل کنیم.

عضو فراکسیون فرهنگ، هنر و رسانه مجلس همچنین گفت:‌ سیاست‌های ابلاغی یک برش 5 ساله و منطبق با اهداف کلان نظام جمهوری اسلامی است، ما می‌توانیم با فیلترهای هوشمند برای سالم‌سازی فضای مجازی و آپلود اطلاعات سالم نسبت به بومی‌سازی آن اقدام کنیم ضمن اینکه شبکه ملی اطلاعات با مختصات و زیرساخت داخلی می‌تواند کمک‌کننده باشد تا فقط مصرف‌کننده نباشیم.

وی تصریح کرد: دنیای غرب به واسطه زیرساخت‌ها و تسلط در فضای مجازی تلاش می‌کند علوم انسانی را به عنوان پروژه اجتماعی و فرهنگی دنبال کند و ما باید تلاش کنیم تا رویکردهای خود را در علوم انسانی اسلامی به دنیا بشناسانیم تا اسیر برنامه‌ریزی غرب نشویم.

مقتدایی در پایان گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با برگزاری جلسات متعدد در تلاش است تا بالاترین سطح ممکن برنامه‌ریزی را برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در این خصوص داشته باشد.