Gerdab.IR | گرداب

نظارت پلیس بر ربات‌های تلگرام

تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۳۹۴

تشریح جزئیات عملیات پانجی‌آ8 و کشف 81 میلیون دلاری داروی قاچاق، برخورد با عرضه دارو اعم مجاز و غیر مجاز در فضای سایبری، هشدار نسبت به شیوع باج‌افزارها، جمع‌آوری مستندات ربات‌های تلگرام و برخورد با عرضه مواد مخدر در فضاهای مجازی و ... از مهمترین مباحث مطرح شده درنشست خبری معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتاست.

به گزارش گرداب از ایسنا سرهنگ حسین رمضانی در نشست خبری صبح روز دوشنبه خود که در مقر مرکزی پلیس فتا برگزار شد، از کشف 81 میلیون دلار داروی قاچاق و غیر استاندارد در عملیات پانجی‌آ 8 در سطح جهان خبر داد و گفت: در این عملیات که با محوریت اینترپل و با مشارکت 115 کشور دنیا برگزار شد و مدیریت هدایت منطقه‌ای آن نیز برعهده پلیس سایبری کشورمان بود پلیس فتا 1634 سایت را رصد کرد که متاسفانه از این تعداد 1439 مورد آن اقدام به عملیات مجرمانه کرده بودند و در این بین 632 مورد را سایت‌های داخلی شامل می‌شدند.
 
وی درباره اهداف اجرایی عملیات پانجی‌آ که هشتمین مرحله آن به اجرا درآمد، گفت: هدف از این عملیات مبارزه با فروش و عرضه داروهای غیرمجاز تقلبی و تبلیغات غیرقانونی داروهای بدون پروانه ساخت در فضای مجازی است.
 
معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا با بیان اینکه عملیات پانجی‌آ 8 به مدت یک هفته با همکاری تمامی عوامل پلیس فتا در سراسر کشور و همزمان با جهان به مرحله اجرا درآمد، گفت: در این مرحله وزارت بهداشت، وزارت اقتصاد و دادستانی کل کشور با ما همکاری داشتند.
 
وی رتبه کشورمان در مرحله قبلی اجرای این عملیات در سال 2013 را 17 در سطح جهان و یک در منطقه اعلام کرد و افزود: این مرحله از عملیات نیز چندین کارگاه تولید محصولات غیربهداشتی انبارهای دپوی داروهای غیر مجاز و تقلبی که تبلیغ آن از سوی افراد سودجو در فضای اینترنت انجام شده بود شناسایی و کشف شد.
 
همچنین چندین باند سازمان یافته در تبلیغ و فروش داروهای تقلبی و غیرمجاز نیز شناسایی و منهدم شد.
 
وی اضافه کرد: عمده تمرکز این عملیات در تهران و مشهد بود و در همین راستا بیش از یک تن روغن نباتی تاریخ مصرف گذشته هزاران برگ چاپی و هولوگرام جعلی برای بسته بندی داروها، 53 هزار قلم دارو شامل قرص، کپسول، پماد، پودر، مکمل ورزشی و ... کشف و ضبط شد.
 
به گفته معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا، ارزش ریالی اقلام مشکوفه حدود پنج میلیارد ریال بود.
 
وی همچنین از دستگیری 156 تن در سطح جهان خبر داد و گفت: از این تعداد 90 نفر آن در ایران بود.
 
به گفته رمضانی، طبق بازجویی‌های انجام شده متهمان صراحتا به تولید بسته بندی و فروش داروهای غیرمجاز یا تاریخ گذشته و فاقد مجوز وزارت بهداشت سازمان غذا و دارو اقرار کردند.
 
وی همچنین درباره دستاوردهای این عملیات در سطح جهانی نیز گفت: بیش از 236 نهاد و سازمان در سراسر جهان از این عملیات پشتیبانی کردند که در هشتمین مرحله از آن بیش از 20 میلیون و 700 هزار داروی غیرقانونی و تقلبی کشف شد که این رقم دو برابر مقدار مشکوفه در سال 2013 است.
 
وی افزود: همچنین در این عملیات 550 میلیون تبلیغ مواددارویی و غیرمجاز در سطح فضای مجازی تعلیق شده و 2414 وب سایت نیز از دسترس خارج شد.
 
ممنوعیت تبلیغ و خرید و فروش دارو در بستر اینترنت
 
وی با اشاره به پیامدهای استفاده از داروهای غیرمجاز، گفت: لازم است هشدار جدی ‌را به هموطنان بدهم. چرخه تولید و عرضه دارو در تمام دنیا دارای ظرافت و حساسیت بالایی و برابر استانداردها و قوانین کشورمان نیز محل عرضه دارو در داروخانه است و نمی‌توان آن را در اینترنت یا از طرق دیگر خرید و فروش کرد. بنابراین مطابق قانون در کشور ما هرگونه عرضه، تبلیغ و خرید و فروش دارو در بستر اینترنت غیرقانونی بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد.
 
وی اضافه کرد: ما به کلیه شهروندان توصیه می‌کنیم که نیازهای دارویی خود در بخش‌های مختلف از مبادی مجاز و قانونی که بیمارستان‌ها، داروخانه‌ و فروشگاه‌های مجاز تجهیزات پزشکی هستند تهیه کنند.
 
رمضانی با بیان اینکه افراد سودجو و فرصت طلب تنها به فکر تامین منابع مالی خود بوده و به هیچ عنوان نگران سلامت خریداران و مشتریان خود نیستند، گفت: پیش از این نیز عرضه داروهای غیرمجاز زیان‌های جانی فراوانی برای برخی از مصرف کنندگان داشته است.
 
هماهنگی با پست برای برخورد با قاچاق دارو
 
رمضانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از سودجویان با سوء استفاده از شرکت پست و ارسال اقلام دارویی به آنان، خاطرنشان کرد: موضوع مهم برای ما و مجموعه پلیس صیانت وحفظ حریم خصوصی افراد در ارسال مرسوله‌های پستی است اما در این خصوص با پست جلساتی را داشته و به نتایجی نیز رسیده‌ایم.
 
هشدار درباره رواج باج افزارها در فضای مجازی
 
معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا در خصوص گسترش باج‌افزارها درفضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز هشدار داد و گفت: یکی از مواردی که در حال افزایش است، شیوع باج افزارها در فضای مجازی است، براین اساس مجرمان از طریق ارسال پیامک یا رایان‌نامه ، لینکی را به شهروندان ارسال کرده و با عناوین جذاب آنها را فریب می‌دهند که در صورت کلیک بر روی این لینک به مطلب خاصی خواهند رسید. همچنین برخی از آنها با موج‌سواری بر روی واقعه‌های خبری چنین اقدامی را انجام می‌دهند، غافل از اینکه با کلیک کردن بر روی این لینک باج‌افزار پنهان‌سازی شده در آن نیز وارد سیستم تلفن همراه یا رایانه شده و منجر به از بین رفتن یا سوء استفاده از اطلاعات کاربر می‌شود.
 
وی افزود: در این شرایط فرد سودجو مجددا پیامی را به کاربر ارسال کرده و این بار تهدید می‌کند که اگر قصد بازیابی اطلاعات خود را دارد می‌بایست مبلغی را پرداخت کند که متاسفانه این شیوه در حال افزایش است و لازم است شهروندان باید نسبت به لینک‌هایی که روی آن کلیک می‌کنند حساسیت لازم را داشته و از بازکردن مواردی که آن را نمی‌شناسند خودداری کنند.
 
جمع‌آوری مستندات ربات‌های تلگرام
 
به گزارش ایسنا، رمضانی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری که سعی داشت درباره نرم‌افراز تلگرام و احتمال انجام اقدامات مجرمانه در این فضا و همین طور ماجرای انتقال سرورهای این نرم افزار به داخل کشور اطلاعاتی را کسب کند، گفت: ما مخالفت توسعه فضای سایبری نیستیم، اما پلیس از مراجعی نیست که در این حوزه وارد شود. ما از شرکت‌های تلگرام، یاهو، گوگل و ... خواسته‌ایم که با ما در برخورد با اقدامات مجرمانه همکاری کنند.
 
وی درباره فعالیت‌های ربات‌های تلگرام نیز گفت: مستندات ربات‌های تلگرام راجمع آوری کرده و به نهادهای مربوطه داخلی و خارجی منتقل کرده و منتظر تصمیم گیری در این خصوص هستیم ضمن اینکه پلیس در هر فضایی که امنیت شهروندان به مخاطره افتاده یا آسیبی به کاربران وارد شود ورود پیدا خواهد کرد.
 
معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا افزود: درباره انتقال سرورها و یا دیگر اقدامات در خصوص شبکه‌های مجازی نیز فتا مسئولیتی نداشته و نهادهای حاکمیتی و دولتی هستند که باید تصمیم‌گیری کنند.
 
وی در ادامه با بیان اینکه قدرت کشف پلیس فتا بیش از 80 درصد است خاطرنشان کرد: این آمار بسیار بالاتر از کشورهای پیشرفته است و البته پیچیدگی جرایم در کشورهای پیشرفته نیز بالاتر است عمده جرم اینترنتی در کشور ما برداشتن غیرمجاز از حساب بانکی است که در اکثر این موارد نیز کوتاهی کاربران و دارندگان حساب موجب این اتفاق شده است.
 
همکاری با پلیس مواد مخدر برای مقابله با فروش مواد در فضای مجازی
 
رمضانی در بخش دیگری از سخنانش موضوع خرید و فروش مواد مخدر در فضای سایبری را به عنوان یک چالش در جهان امروز برشمرد و گفت در این راستا با پلیس مواد مخدر همکاری‌های داشته و ضمن رصد این فضا با متخلفان برخورد خواهیم کرد.