Gerdab.IR | گرداب

افتتاح مرکز میان‌رشته‌ای امنیت سایبر آمریکا

تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۴

دانشگاه ایالتی آریزونای آمریکا، مرکزی جدید میان‌رشته‌ای برای امنیت سایبر و جرم یابی قانونی دیجیتال ایجاد کرده است.

به گزارش گرداب از سایبربان؛ با توجه به استفاده‌ی روزافزون از اینترنت و ذخیره‌ی اطلاعات حساس بر روی رایانه‌ها و آسیب‌پذیری این اطلاعات، دانشگاه ایالتی آریزونای آمریکا، مرکزی به نام امنیت سایبر و جرم یابی قانونی دیجیتال (Center for Cybersecurity and Digital Forensics) تأسیس کرد. این مرکز یک رویکرد میان‌رشته‌ای و فعال نسبت به امنیت سایبر خواهد داشت.

ستورامان پانچاناتان (Sethuraman Panchanatan)، یکی از معاونین ارشد این دانشگاه، گفت: «قدرت دانشگاه ما در زمینه‌ی ارتباط برقرار کردن میان بخش دولتی و خصوصی به ما این اجازه را می‌دهد که مشکلات جهانی را برطرف کنیم. این مرکز جدید موجب ارائه‌ی راه‌حل‌های حل مشکلات امنیت سایبر برای آمریکا و سراسر جهان می‌شود.»

حدود 30 دانشکده از این دانشگاه، با این مرکز جدید همکاری خواهند کرد.

محققان امنیت سایبری تمایل دارند تا بیشتر بر روی مسائل نرم‌افزاری در این حوزه تمرکز کنند. اما با توجه به اینکه همیشه ممکن است یک عامل انسانی در حمله‌ی سایبری وجود داشته باشد، محققان مرکز مذکور در مورد ابعاد اقتصادی، فرهنگی، قانونی و سیاسی پیرامون امنیت سایبر مطالعه خواهند کرد. به‌علاوه این مرکز جدید، با سایر دانشگاه‌ها، سازمان‌های دولتی و بخش صنعتی برای تحقیقات پیشرفته همکاری خواهد کرد.

مرکز امنیت سایبر این دانشگاه بر سه ‌پایه‌ی آموزش، تحقیق و خلاقیت استوار است تا نیروهای برجسته‌ای را برای امنیت ملی تربیت کند، مشکلات امنیتی را مرتفع سازد و با نوآوری در فناوری، موجب رشد اقتصادی شود.

بنا بر گفته‌ی یکی از مقامات این مرکز، تعیین اولویت مناطقی که باید روی امنیت سایبر آن‌ها تمرکز شود، از اقدامات مرکز مزبور است و این کار منجر به افزایش توانایی‌های این دانشگاه در امنیت سایبر می‌شود. همچنین نادیا بلیس (Nadya Bliss)، یکی از مدیران دانشگاه آریزونا، اظهار داشت: «در عصر ارتباطات متقابل، امنیت سایبر به‌عنوان خط مقدم امنیت ما محسوب می‌شود.»

تفاوت مهمی که در این مرکز جدید وجود دارد، در نظر گرفتن ابعاد مختلف امنیت سایبر برای پژوهش است.