Gerdab.IR | گرداب

با تبعات شبکه‌های اجتماعی چه کنیم؟

تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۴

شبکه‌های اجتماعی امروز واقعیتی مهم در زندگی مردم به حساب می‌آیند که در صورت کم ‌توجهی تبعات جبران‌ناپذیری را در بر می‌گیرد.

به گزارش گرداب، با انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات، شبکه‌های اجتماعی و مجازی تاثیر بسیار جدی در زندگی فردی و اجتماعی انسان گذاشته است. رشد روز افزون و گسترده شبکه‌های اجتماعی و دنیای مجازی تحولات بسیار شگرفی در زمینه ارتباطات و رفتار انسانی در جوامع مختلف و حتی در سطح جهانی ایجاد کرده است. 

در حال حاضر جمعیت زیادی در دنیا، از این فناوری استفاده می‌کنند که همین موضوع باعث افزایش تاثیر شبکه‌های اجتماعی در زندگی انسان شده است. 

هر چند پیشرفت و تکنولوژی جنبه‌های مثبت را برای امکان ارتباط با بهترین کیفیت برقرار می‌کنند اما جنبه منفی آن زندگی هزاران خانواده که در اثر استفاده مفرط از شبکه‌های ازهم پاشیده شده است را تحت شعاع قرار داده و باعث حاکم شدن روابط سرد و کاهش فضای محبت و گرمی کانون خانواده‌ها می‌شود. 
 
*کاهش تعاملات فرد به فرد یا رودررو  
 
استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی نه تنها باعث گذراندن اوقات کمتری با افراد نزدیک می‌شود بلکه به سبب وجود نرم‌افزارهای مختلف باعث کم‌رنگ‌تر شدن افراد در محافل دوستانه و اعضای خانواده می‌شود و افراد تنها به دیدارهای مجازی بسنده می‌کنند و در نهایت ارتباطات، تعاملات و یا صله‌ارحام کم کم رنگ می‌بازند. 

بخش عمده‌ای از جامعه ایرانی با استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی و ارائه مطالب غیراخلاقی، غیردینی و سیاست زده که در صفات اجتماعی رد و بدل می‌کنند باعث می‌شوند هر از چندگاهی کاربران با سانسور شدن این شبکه‌ها و نرم‌افزارها مواجه و مسئولان خود را موظف می‌دانند تا نسبت به محتواهای غیراخلاقی موجود دراین فضاها حساسیت نشان داده و آن‌ها را حذف کنند اما بخش عمده‌ای از کار به خود افراد و خانواده‌ها باز می‌گردد. 
 
*اعتیاد و وابستگی به شبکه‌های اجتماعی  
 
استفاده اعتیادگونه افراد از فضاهای مجازی باعث بوجودآمدن احساسات منفی از جمله افسردگی می‌شود زیرا فرد تنها از طریق شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود ارتباط دارد و به مرور به شخصی منزوی و گریز از اجتماع تبدیل خواهد شد. 
 
*راهکارهای اساسی برای حل معضلات فضاهای مجازی  
 
با توجه به اینکه شبکه‌های مجازی در کنار اثرات منفی و مخرب فواید بی‌نظیری برای پیشرفت و ترقی جوامع، سازمان‌ها و افراد دربردارد افراد باید با انتخاب بعد مثبت آن از تبعات جبران ناپذیری که به بنیان خانواده‌ها و به‌خصوص زندگی زوج‌های جوان وارد و سبب از بین رفتن اعتماد و اطمینان دوطرفه می‌شود را از زندگی خود حذف کنند و با آموزش‌های اصولی و درست به دانش‌آموزان و زوج‌های جوان درباره شبکه‌های اجتماعی که یک واقعیت مهم در زندگی روزمره‌ افراد به‌حساب می‌آیند، مدیریت کنند و کاربران این شبکه‌ها نیز باید نسبت به نوع استفاده خود بیاندیشند و والدین نیز نظارت خود را بر کودکان و نوجوانان خود افزایش دهند.