Gerdab.IR | گرداب

تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۳۹۴

دادستان کل کشور گفت: برای ما و برای هیچ نظامی قابل تحمل نیست که یک شبکه اجتماعی بخواهد به مقررات، نظامات و ارزش های آن نظام بی توجه باشد.

به گزارش گرداب، سیدابراهیم رئیسی پس از جلسه با مدیران عامل  بانک های کشور در جمع خبرنگاران گفت: موسسات مالی غیرمجاز باید خود را با نظام پولی و بانکی کشور تطبیق دهند،درچارچوب بانک مرکزی قرار گیرند ومجاز شوند یا حتماً تعطیل شوند و راه سومی وجود ندارد. نباید اجازه داد چنین موسسه ای وجود داشته باشد و در نظام پولی و مالی کشور اخلال ایجاد کند.

وی با بیان اینکه ساماندهی نظام موسسات بانکی و اعتباری از محورهای جلسه امروز بود ، گفت: موسسات مالی غیرمجاز ، خسارت زیادی زده است زیرا این موسسات خود را مکلف نمی دانند که در چارچوب و مقررات بانکی عمل کنند.
 
رئیسی افزود: به عنوان مثال درباره سود سپرده که باید طبق بخشنامه های شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی اجرایی شود در موسسات غیرمجاز تخلفاتی صورت می گیرد و آنها خود را موظف به کار در چارچوب نظام قانونی بانکی نمی دانند.

وی گفت: به بانک مرکزی و به شورای پول و اعتبار تاکید کرده ایم که هر چه زودتر باید وضع مالی موسسات غیرمجاز روشن شود.

دادستان کل کشور افزود: ساماندهی نظام پولی و بانکی در کشور در گرو آن است که ما وضعیت موسسات پولی و اعتباری را سامان دهیم.

وی گفت: یکی از ارکان مهم این ساماندهی آن است که موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز واقعاً تعطیل شود یا در چارچوب قانونی بانک مرکزی تطبیق یابد.

رئیسی افزود : اگر این موسسات مجاز شود در چارچوب بانک مرکزی رفتار خواهد کرد.

وی گفت: رونق اقتصادی و اقتصاد مقاومتی در گرو نظام مالی و پولی سازمان یافته ، است.
 
دادستان کل کشور درباره اینکه آیا برای تطبیق این موسسات غیرمجاز به موسسات مجاز ، مهلت خاصی در نظر گرفته شده است؟ افزود: در شورای پول و اعتبار بحث ضرب الاجل برای اینها مطرح شده است که دنبال می شود و البته مسئولیت آن با بانک مرکزی است.وی گفت: قرار است اینها در مهلت تعیین شده خودشان را با قانون وقف دهند در غیر اینصورت شرایط دیگری حکمفرما خواهد بود و قانون هم تکلیف را روشن کرده است.

نظام سلطه از هیچ کشوری گره گشایی نکرده است    
 
دادستان کل کشور گفت: نظام سلطه از هیچ کشور و ملتی تاکنون گره گشایی نکرده است.

سیدابراهیم رئیسی پس از جلسه با مدیران عامل بانک ها در جمع خبرنگاران افزود: نظام بانکی تابع نظام اقتصادی در کشور است و ما حل مشکلات اقتصادی را در گره گشایی دشمنان نمی دانیم چون آنها نه از ما گره گشایی می کنند و نه برای هیچ کشوری در دنیا تا حالا گره گشا بوده اند.
 
وی با اشاره به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: طبق این قانون ما باید نگاه به درون و توانمندی های خودمان ، نظام اقتصادی و نظام بانکی خودمان داشته باشیم.
 
رئیسی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی از سیاست های مصوب و از تاکیدات رهبر معظم انقلاب و دلسوزان نظام است ، افزود:‌ حتماً نظام بانکی به عنوان رکنی که می تواند در رونق تولید کشور نقش داشته باشد باید سامان بسیار خوب و قابل توجهی پیدا کند.
 
وی گفت : نباید دیگر شاهد مشکلاتی مانند مطالبات معوق یا اعطای تسهیلات به مشتریان بدحساب نداشته باشیم.
 
دادستان کل کشور افزود: اینکه یک بدحساب بتواند در یک بانک دیگر تسهیلات بگیرد به هیچ وجه قابل تحمل نیست.

قابل تحمل نیست که یک شبکه اجتماعی به ارزش های نظام بی توجه باشد     

دادستان کل کشور گفت: برای ما و برای هیچ نظامی قابل تحمل نیست که یک شبکه اجتماعی بخواهد به مقررات ، نظامات و ارزش های آن نظام بی توجه باشد.
 
سیدابراهیم رئیسی پس از جلسه با مدیران عامل بانک ها در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ما در نظام اسلامی ارزش ها ، نظامات و مقرراتی داریم ، افزود: شبکه های اجتماعی که بخواهند در نظام و کشور ما فعال باشند باید به مقررات ، نظامات و ارزش های این نظام پایبند باشند.وی گفت: وگرنه ادامه کار آنها به هیچ عنوان در این کشور امکان پذیر نیست.
 
بحث معوقات بانکی امروز با مدیران عامل بانکها بررسی شد  

دادستان کل کشور با اشاره به جلسه مشترک امروز خود با مدیران عامل بانکها گفت: در این جلسه بحث معوقه های بانکی و کسانی که تسهیلاتی گرفتند اما اقساط آن را پرداخت نمی کنند در دستور کار قرار داشت.
 
سیدابراهیم رئیسی پس از این جلسه در جمع خبرنگاران افزود: ما در این رابطه اسنادی را از نظام بانکی درخواست کردیم که چه افرادی تسهیلات گرفته اند و پرداخت نمی کنند.
 
وی با بیان اینکه طبق آماری که قبلا ارائه شده بود تعداد این افراد 570 نفر اعلام شده بود، گفت: اما ما از نظام بانکی خواستیم که درباره هر یک از این افراد مشخصات دقیق تری ارائه دهد مثلا میزان تسهیلات، میزان معوقه ها و وثایق آنها.
 
رئیسی افزود: درباره معوقه های بانکی ابتدا باید مشخص شود که فرد تسهیلات را برای چه موضوعی می خواسته و بعد آیا اعتبارسنجی شده و آیا ضامن وی نیز اعتبارسنجی شده است یا خیر تا ما با معوقه های بانکی کمتری مواجه شویم.
 
وی گفت: بجز موارد غیرعادی که برای شخص پیش بیاید و ما بگوییم که این فرد نتوانسته تسهیلات را پرداخت کند در شرایط عادی علی القاعده نباید معوقه بانکی وجود داشته باشد.
 
رئیسی افزود: خود نظام بانکی هم در برخی موارد که به مشکل برخورده است قبول دارند که وثایق دقیق ارزیابی نشده است و یا اعتبارسنجی نشده است و یا ممکن است فرد پول را برای تولید گرفته و برای غیرتولید هزینه کرده است.

وی گفت: مساله معوقات بانکی مورد تاکید این جلسه بود که باید به صورت ویژه پیگیری شود و از این به بعد تلاش شود اصلا معوقه ای بوجود نیاید.
 
رئیسی افزود: در این جلسه مدیران عامل بانکها اتفاق نظر داشته اند که طوری تلاش شود که معوقه بانکی دیگری ایجاد نشود.
 
وی با بیان اینکه برخی از افراد بدهکار اظهار ورشکستگی می کنند تا از پرداخت اقساط خود طفره بروند، گفت: اگر این امر پوششی برای پرداخت نکردن تسهیلات باشد باید جلوی آن گرفته شود. 

دادستان کل کشور افزود: طبق برخی گزارشات ما این افراد از طریق برخی مراجع قضایی به دنبال گرفتن حکم ورشکستگی هستند که باید این امر کارشناسی شود و فرق بین ورشکسته واقعی و کسی که می خواهد از این امر برای خود پوششی برای ندادن اقساط ایجاد کند قائل شد.
 
رئیسی گفت: با نظام بانکی هم صحبت کردیم که این دو موضوع باهم فرق دارد و مثل فرار مالیاتی است و این هم نوعی فرار از پرداخت حقوق بانکی محسوب می شود.
 
وی افزود: اینکه برخی از این افراد برای پرداخت نکردن اقساط احکامی می گیرند نیز را باید متوقف کنیم.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برخی از افراد که معوقه داشته اند در زندان هستند و مطالبات آنها از طریق توقیف اموال آنها درحال وصول است، گفت: در برخی موارد نظام بانکی از کسانی که به آنها تسهیلات داده وثایقی را دریافت کرده که درست ارزیابی نشده است و این کوتاهی غیرقابل گذشت است.وی افزود: مثلا دیده شده که وثیقه کسی که از نظام بانکی تسهیلات گرفته یک زمین بوده که معارض دارد و یا قیمت چندانی ندارد و لذا گرفتن مطالبات از آنها می ماند که باید در این زمینه ارزیابی کارشناسی صورت بگیرد.