Gerdab.IR | گرداب

چرا گوشی‌های قدیمی دوباره رو آمدند؟

تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۹۴

در حالی که بسیاری از مردم علاقمند به استفاده از گوشی‌های هوشمند و برنامه های مختلف قابل نصب بر روی آن هستند، عده ای هم هستند که به دلایل مختلف علاقه‌ای به این کار ندارند.

به گزارش گرداب به نقل از کومونیوز، یکی از این افراد زاک سامرفیلد 35 ساله است که به عنوان تحلیل گر نرم افزار در شهر نیویورک فعالیت می کند. وی 5 سال است که از یک گوشی قدیمی تاشوی شرکت ال جی بهره می گیرد و در حالی که بسیاری از همکارانش وی را دست می اندازند به هیچ وجه حاضر نیست از استفاده از این گوشی دل بکند.

وی در توضیح دلیل این سرسختی خود می گوید: من از گوشی های هوشمند متنفرم. من از کنترل زندگی مردم با استفاده از این گوشی ها و اینکه مردم همه وقتشان را صرف نگاه کردن به گوشی های هوشمندشان می کنند متنفرم. من عاشق این هستم که همیشه همین گوشی تاشو را داشته باشم.

امروزه افرادی مانند این تحلیل گر نرم افزار در اقلیت هستند، اما هیچ بعید نیست که این وضعیت به خاطر نگرانی از نقض حریم شخصی و سرقت اطلاعات حساس افراد تغییر کند. بر اساس بررسی های موسسه تحقیقاتی آی دی سی، هم اکنون بیش از 90 درصد از کاربران گوشی های هوشمند تنها دو سال از گوشی‌های خود استفاده می‌کنند و بعد از دو سال گوشی هوشمند تازه تری خریداری می کنند. با این حال افرادی دیگری هم هستند که حدود سه تا چهار سال هر گوشی را نگهداری می کنند.

تولیدکنندگان گوشی های هوشمند هنوز نتوانسته اند همه مردم دنیا را به استفاده از تولیدات خود ترغیب کنند. هنوز هم کم نیستند شهروندانی که گوشی های ساده دارای نمایشگرهای کوچک را ترجیح می دهند و تا زمانی که گوشی های ساده شان کار بکنند آنها را حفظ می کنند.

این وضعیت با توجه به تازه ترین آمار منتشر شده در مورد میزان فروش گوشی های هوشمند تا حدی نگران کننده است. فروش کلی این نوع گوشی ها در جهان کند شده و بسیاری از بازارهای کشورهای در حال توسعه مانند بازار آمریکا  از گوشی های هوشمند اشباع شده است. بر اساس تحقیقات آی دی سی، رشد فروش گوشی های هوشمند در سال 2015 تنها 10 درصد خواهد بود که در مقایسه با رقم رشد 27 درصدی سال 2014 ناچیز است.

در بازار کشورهای در حال توسعه نیز به علت عدم درآمد مناسب مردم استقبالی از گوشی های هوشمند گران قیمت نمی شود. لذا شرکت های سازنده ترجیح می دهند بعد از گذشت حدود یک سال گوشی های قدیمی تر و پیشرفته خود را با تخفیف های مناسب عرضه کنند.

یک راه حال دیگر کاربران کم درآمد به روزرسانی نرم افزارها و سیستم عامل های گوشی های هوشمند است تا بتوانند تا حدی از امکانات جدید گوشی ها بهره مند شوند. البته این راه حال تنها برای یک تا دو سال پاسخگوست و باید منتظر ماند و دید سازندگان گوشی های هوشمند از چه روشی برای اقناع مشتریان سرسخت استفاده می‌کنند.

منبع: فارس