در چند روز گذشته برخی با هجوم به صفحه اینستاگرام‌ بازیگران سریال «نفس گرم» نسبت به لهجه‌ او در این سریال واکنش منفی نشان داده‌اند.
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۴ - ۰۱:۱۷
کد خبر: ۱۷۷۳۰
به گزارش گرداب، در چند روز گذشته برخی از اهالی کاشان به طنز و حتی جدی نسبت به گویش بازیگران سریال «نفس گرم» اعتراض کردند. سیما تیرانداز که در این سریال با گویش کاشانی به ایفای نقش پرداخته، با تایید این موضوع  می‌گوید که در چند روز گذشته برخی با هجوم به صفحه اینستاگرام‌اش نسبت به لهجه‌ او در این سریال واکنش منفی نشان داده‌اند.


سیما تیرانداز بازیگر نقش ناهید در مورد اعتراض کاشانی ها نسبت به گویش او در سریال «نفس گرم» به آی سینما گفت: «اتفاقا برخی از دوستان در اینستاگرام من، کامنت هایی می‌گذارند که نشان می‌دهد گروهی از گویش ما در این سریال راضی هستند و عده‌ای هم نسبتا به لهجه ما موضع منفی گرفتند، اما خیلی از دوستان کاشانی من، گفتند که این لهجه را خوب ادا کرده‌ام.»

تیرانداز درباره لهجه این شخصیت تاکید کرد: «اصلا قرار نبود ناهید در این سریال به شکل غلیظ کاشانی صحبت کند، چون او دختر جوانی است و قرار نیست مانند خانم بوبانی که در این سریال به نقش یک پیرزن درآمدند، کاشانی غلیظ صحبت کنند.»

بازیگر «نفس گرم» می‌گوید در این سریال مشاور لهجه کاشانی وجود داشت که تمام دیالوگ‌ها با هماهنگی مشاور لهجه جلوی دوربین می‌رفت: «ما که در این سریال به ساحت مقدس گویش کاشانی توهین نکرده‌ایم! اگر برخی از دوستان نسبت به این سریال اعتراض دارند واقعا با خود فکر کنند و ببینند که آیا اعتراض های آنها منطقی است یا غیر منطقی؟! من از کاری که انجام داده‌ام دفاع می‌کنم چون ما در این سریال مشاور لهجه کاشانی داشتیم و تمام بازیگرانی که در این سریال به گویش کاشانی صحبت می‌کردند با نظر مشاور لهجه جلوی دوربین می‌رفتند.»

بازیگر «بانو» می گوید تا به حال نقش های زیادی را بازی کرده است که در آن با گویش‌های مختلفی صحبت می کرده ، اما تاکنون هیچ اعتراضی درمورد آن نقش‌ها به وجود نیامده است: «من پیش از این در کار «سایه‌های هجوم» در نقش یک زن عرب و در «حلقه سبز» به عنوان یک دختر لر با گویش‌های مختلفی صحبت کردم که هیچ اعتراضی هم نسبت به این موضوع پیش نیامد، در حالی که لری و عربی یک زبان جداگانه هستند اما کاشانی تنها یک لهجه است. من فکر می کنم اگر کمی با انصاف به این مسئله نگاه کنیم، مردم کاشان می توانند خوشحال باشند که چند بازیگر فارسی زبان تمام تلاش خود را کرده‌اند که با گویش آنها صحبت کنند.»

تیرانداز، صداوسیما را مقصر اصلی تمامی این اعتراضات می‌داند و این ارگان را به عدم حمایت از هنرمندان متهم می‌کند: «به نظر من صدا‌وسیما مقصر اصلی تمامی این حواشی است که پیش‌تر هم برای «فیتیله» و «سرزمین کهن» به وجود آمد. صداوسیما هیچ‌گونه حمایت و دفاعی از کار هنرمندان انجام نمی‌دهد و به راحتی اجازه می‌دهد این‌گونه اعتراض ها و حرف‌های غیر منظقی به وجود بیاید.»

بازیگر «دودکش» معتقد است در بیشتر سریال‌ها، تهرانی‌ها را دزد و کلاهبردار نشان داده می‌شوند، اما تا به حال اهالی تهران هیچ اعتراضی نسبت به این موضوع نکرده‌اند: «من نمی‌دانم این چه رویه‌ای است که این‌روزها باب شده است؟! برفرض تلاش‌های ما برای درآمدن گویش کاشانی مفید واقع نشده است، حال مگر چه اتفاقی افتاده است؟! کاشان زلزله آمده؟ چیزی از شهر کاشان کم شده است؟! ما باید بریم از کره مریخ بازیگر بیاوریم؟! من خودم اصالتا تهرانی هستم اما این همه سریال و فیلم ساخته شده که در آن‌ها همه دزدها، قاتل‌ها و کلاهبردارها تهرانی بوده‌اند، مگر ما اعتراضی کردیم!؟»

سیما تیرانداز درپایان در مورد بازخوردهایی که برای بازی در این سریال دریافت کرده است، می‌گوید: «به هر حال در مورد هر فیلم و سریال مردم نظرات گوناگونی دارند چون هر کس سلیقه خاص خودش را دارد. این سریال ماحصل یک کار گروهی 5 ماهه است و ما سعی کردیم در حد توان صدا‌و‌سیما یک کار آبرو مند را به روی آنتن بفرستیم که به نظرم توانسته‌ایم این کار را انجام دهیم.»

منبع:آی سینما

نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد