Gerdab.IR | گرداب

وای‌فای تا آخر سال عمومی می‌شود

تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۴

مدیر عامل یک شرکت FCP با اشاره به اینکه بیزینس کلان ما بر مبنای تلفن ثابت نیست، گفت: رگولاتوری همچنان شماره‌های لازم برای ارائه خدمات ثابت و موبایل را ارائه نداده و تنها گفته شده قرار است روی سرشماره ۰۹۴ ارائه خدمات صورت گیرد.

به گزارش گرداب، محمد علی یوسفی‌ زاده در نشستی خبری با اشاره به اینکه در حال حاضر تمام توان مجموعه ما و سایرین روی پیاده‌سازی بسترهای جدید ارتباطی مورد خطاب در  پروانه‌های FCP است، اظهار کرد:با این حال و برخلاف تمامی اقداماتی که تاکنون داشته‌ایم اما هنوز ناپخته‌ایم و باید بیش از پیش در این عرصه فعالیت کنیم.

وی عنوان کرد: اکنون در حال بازنگری کل زیرساخت‌های شرکت هستیم زیرا زیرساخت‌های ما کاملا بر مبنای پروانه‌های PAP و سرویس‌های DSL و ثابت بود که اکنون با این بازنگری بخشی از ساختارهای نرم‌افزاری و تجاری ما متحول شده است.

او افزود: علاوه بر این با شرکت‌های دیگر نیز برای کارهای زیربنایی در حال مذاکره هستیم تا به شکلی ترکیبی کارهای اجرایی را با یکدیگر پیش برده و در زیرساخت‌های زمینی و بیسیم FCP سرمایه‌گذاری کنیم.

*نامبرینگ تلفن ثابت معطل رگولاتوری است*

یوسفی‌زاده با بیان اینکه مسائل مربوط به تخصیص فرکانس و جانمایی‌ها کند، ابراز کرد: چند ماهی می‌شود راجع به تعیین تکلیف نامبرینگ تلفن ثابت معطل رگولاتوری هستیم که البته اخیرا دکتر عباسی شاهکوه قول داده‌اند موضوع را ظرف یکی دو ماه آینده حل کنند؛ اتفاقی که ما را اذیت‌ می‌کند این است که رگولاتوری بعد از اعطای پروانه‌های جدید تازه سراغ تعیین تکلیف منابع موبایل و تلفن ثابت رفت.

این فعال بازار ICT با اشاره به اینکه یکی از بندهای اصول پروانه‌های ما این بود که رگولاتوری موظف است نامبرینگ تخصیص دهد، گفت: در حال حاضر جهت تعیین تکلیف همین موضوع دو ماهی می‌شود که هر روز فردی را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) می‌فرستیم اما کاری از پیش برده نمی‌شود.

*حاکمیت خارج از مدل مخابرات به ما نگاه می‌کند*

وی درباره نحوه عرضه تلفن ثابت با شماره‌های جدید در کنار مخابرات نیز گفت: یکسری شماره‌های داخل استانی مانند مخابرات خواهیم داشت که با کد داخل استانی کار می‌کند و یکسری شماره با کد خاص داریم که شبیه پیش شماره‌های موبایل است و منتظر هستیم تا اگر رگولاتوری تخصیص دهد.

او درباره تعرفه‌های تلفن ثابت که قرار است از سوی شرکت‌های FCP ارائه شود نیز عنوان کرد: تعرفه‌ها براساس مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خواهد بود. هشت پروانه صادر شده FCP داریم اما هنوز فرصت نشده با یکدیگر صحبت کنیم و تعرفه‌های پیشنهادی در این حوزه برای کمیسیون تنظیم ارسال کنیم هرچند به کرات در جلسه کمیسیون تنظیم مقررات پیشنهاد شده که برای این بخش قیمت‌های فلت داشته باشیم زیرا خارج از مدل مخابرات روی ما حساب می‌کنند.

او درباره سرشماره‌ای که FCPها روی آن تلفن واگذار می‌کنند نیز گفت: می‌خواستند کد 094 را به شرکت‌های FCP بدهند به این شکل که کد داخل استانی و بیرون استانی ما یکی می‌شد اما درخواست کردیم کد لوکال (داخل استانی) از رنج 9 داخل استانی مثل کدهایی که قبلا به پروانه‌های PSTN داده بودند نیز به ما بدهند تا بتوانیم تعرفه‌های بیرون و درون استانی را متفاوت لحاظ کنیم.

*شماره‌های جدیی موبایل و ثابت با سرشماره 094*

یوسفی زاده تأکید کرد: بعد از تخصیص نامبر و طراحی قسمت اول شبکه می‌توانیم بگوییم که صرفا داخل استانی باشیم یا اینکه به شکل تجمیعی در کل کشور برای ارائه خدمات تفن ثابت ورود کنیم؛ مشخص شدن الگوی این بخش بسیار تأثیرگذار روی قیمت‌ها خواهد بود هرچند که جلسات بسیاری برگزار شده اما هنوز مدل نهایی را به ما ابلاغ نکرده‌اند.

وی درباره چگونگی ساختار فنی ارائه سرویس تلفن ثابت نیز گفت: سرویس ما بر مبنای IP خواهد بود تا مشترکان با هر تجهیزاتی که بخواهند یا حتی اپلیکیشنی روی موبایل خود بتوانند از این بستر استفاده کنند؛ در مدل خانگی هم پیش‌بینی شده دیوایس‌های AP ساده‌ای تخصیص دهیم تا با دستگاهی مثل اسپیلیتر، مشترکان هم تلفن و هم اینترنت داشته باشند.

او خاطر نشان کرد: در حال حاضر که سرشماره 094 برای FCPها در نظر گرفته شده، پیش‌بینی‌های لازم را برای عملیات مربوط به این سرشماره انجام داده‌ایم.

مدیر عامل آسیاتک درباره حجم سرمایه‌گذاری‌ها در این موضوع گفت: یک مدل کلی نرم‌افزاری که در واقع بیلینگ و اکانتینگ اینترنت و سرویس‌های ارزش افزوده است را باید می‌داشتیم و از آن منظر که سهم درآمدی دولت از محل درآمدهای ما دیده شده، پلت‌فرم کلانی را بر مبنای زیرساخت اولیه ERP که درون سازمانی است، ایجاد کردیم.

*30 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نرم‌افزاری کردیم*

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر این امکان وجود دارد که کل ساختمان‌های شرکت و دفاتر به بستر تدارک دیده شده، متصل ‌شوند و روی آن دو هسته کلان OSS/BSS شرکت وجود دارد.

به گفته او OSS شامل مانیتورینگ شبکه بیسیم و فیبرنوری می‌شود که در حال حاضر پیاده‌سازی شده و باقی موارد در حال توسعه هستند. حجم سرمایه‌گذاری‌ها نیز بالای 30 میلیارد تومان جهت توسعه این نرم‌افزار به شکل بومی خواهد بود که طی این دو سال باید پیاده‌سازی شود.

*راه‌اندازی وای‌فای عمومی در اماکن خاص*

یوسفی‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود به خدمات وای‌فای عمومی که مسئولیت اجرای آن از طرف رگولاتوری به این شرکت واگذار شده، اشاره کرد و گفت:  تیم طراحی و اجرایی این کار مشخص و 100 نقطه برای اجرا در نظر گرفته شده است که امیدواریم تا عید امسال به بهره‌برداری برسد. در ابتدا اماکنی چون هتل‌ها، مراکز تجاری، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن با سرمایه‌گذاری ما، زیر پوشش خواهند رفت و بر این اساس امکان آپلود کردن ترافیک در آن مکان‌ها به وجود خواهد آمد.

وی درباره مزیت به وجود آمده در این نوع خدمت نسبت به سابق گفت: هر کس فضایی داشته باشد اعم از فروشگاه تا اماکن بزرگ دیگر، قادر به احصای طرح پیاده‌سازی وای‌فای عمومی در آن نقاط خواهیم بود و هر تعداد SSID و ارتباط با شبکه‌های دیگر مثلا چند اپراتور داشته باشند، امکان استفاده از تمامی آنها در معماری ما دیده شده است.

او با بیان اینکه پهنای باند در نظر گرفته شده برای هر نقطه حداقل یک STM1 است که از طریق فیبر و مایکروویو پشتیبانی می‌شود، گفت: کار را با دو وندور بین‌المللی پیش برده‌ایم و اکنون در تهران پایلوت آن در شبکه فرودگاه مهرآباد پیاده‌سازی شده است.

سرویس وای‌فای عمومی را پیش از ورود آسیاتک به بحث توسعه، بعضا ISPها به شکلی پراکنده در مناطقی به صورت کوچک پیاده‌سازی کرده بودند اما در این پروژه ساختار کار از نظر فنی تفاوت‌های بسیاری کرده است که آسیاتک آن را با پروانه FCP انجام می‌دهد.

*چطور با موبایل از وای‌فای شهری استفاده کنیم؟*

وی درباره نحوه استفاده از این سرویس برای مردم عادی گفت: برای مشترک می‌شود سرویس تعریف کرد تا هزینه اکسس را کمتر بپردازد اما قیمت فضا همان نرخ‌های مصوب برای هر گیگابایت است. فعلا درصدد نیستیم این خدمت را به فضای خیابانی بکشانیم.

او درباره احراز هویت مشترکان در این پروژه نیز گفت: سامانه‌ای ارتباطی بین اپراتورها و سازمان تنظیم مقررات به تازگی راه‌اندازی شده و براساس دیتابیس اپراتورهای موبایل، عملیات احراز هویت انجام می‌شود هر چند که راه‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد.

*یک فول MVNO مشخص شد*

یوسفی زاده درباره اقداماتی که در راستای دریافت پروانه اپراتورهای مجازی موبایل یا همان MVNOها نیز داشته‌اند گفت: یکسری مذاکرات اجرایی را بین اپراتورهای فیکس و موبایل با یکی از اپراتورهای سیار که رایتل است داشته‌ایم و این کار را از این جهت انجام دادیم که سیم‌کارت‌های رایتل 100 درصد دیتا است. نمی‌توانیم در آینده سیم‌کارت دیتایی از اپراتورهایی را واگذار کنیم که قابلیت دیتا نداشته باشد.

او با اشاره به اینکه 85 امتیاز لازم برای فول MVNO را کسب کرده‌ایم، گفت: از رگولاتوری خواسته‌ایم ما را ملزم نکنند تا برای دریافت این پروانه شریک خارجی بیاوریم زیرا تا بخواهیم آن را محک بزنیم، طول می‌کشد. با چند شرکت خارجی مذاکره کرده‌ایم که بدون فروش سهام به آنها با چند متد وارد این سرمایه‌گذاری شوند.

یوسفی زاده همچنین گفت: می‌توانستیم طبق اصول، شریک خارجی بیاوریم و می‌توانستیم بدون آن برای دریافت پروانه اقدام کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چطور می‌خواهید سرویس‌های پابلیک وای‌فای، DSL، تلفن ثابت و MVNO را تجمیع کنید تا مردم با یک اکانت قابلیت استفاده از تمامی آنها را داشته باشند؟ گفت: تمام توان ما همین است و سرمایه بزرگی می‌طلبد تا سیستم BSS/OSS را توسعه دهیم. از این طریق هم ریز کانکشن‌ها و هم ریز مکالمات را خواهیم داشت تا مشترک تنها از طریق یک اکانت، به سرویس‌های مختلف با ضرایب گوناگون پرداختی دسترسی داشته باشد. انتهای سال 95 می‌شود به این سیستم بالید.

*کندن خیابان‌ها از فردا توقعی بی‌جاست!*

او درباره عضویت در کنسرسیوم FCP نیز گفت: با تعدادی از شرکت‌ها واقعا به جای خوبی رسیده‌ایم که زمینه سرمایه‌گذاری مشترک وجود دارد تا بتوانیم لایه بالاتر B2B را خودمان بسازیم. دیگر نباید مثل بلاتکلیفی که با ایرانیان‌نت داریم یکی شبکه بسازد و در اختیار سایرین قرار دهد لذا سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش باید مدیریت شده پیش رود و اینطور نباشد که توقع ایجاد شود تمام FCPها از فردا باید خیابان را بکنند و فیبر بکارند.

این مدیر بخش خصوصی خاطر نشان کرد: زمینه استفاده مشترک از داکت‌های مخابرات دیده شده و باید فضای کار FCPها با شهرداری‌ها نیز تعیین تکلیف شود تا وظایف در این حوزه مشخص گردد. در حال حاضر شرکتی درصدد انجام کارهای مربوط به این حوزه است که ظاهرا اولین قراردادها را نیز منعقد کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا متقاضی پروانه‌های ServCo هستید؟ گفت: تعدادی از نماینده‌های ما قبلا مدل کاری‌شان شبیه همین پروانه بود و لذا از استان‌های مختلف و تهران درخواست‌هایی را برای دریافت این پروانه داشته‌اند که منتظر صدور پروانه‌شان هستیم و در BSS/OSS دیده شده چطور یک ServCo روی شبکه ما سرویس بگیرد. کل فرآیندها دیده شده و هر زمان پروانه بگیرند، قابل اخذ قرارداد است.

*تلویزیون اینترنتی به الکامپ می‌آید*

وی درباره قرارداد این شرکت با وزارت ارشاد برای راه‌اندازی IPTV نیز گفت: دو سه قرارداد به موازات هم بسته شد و در برنامه الکامپ هم داریم تا یکی دو مدل از VOD را ارائه کنیم. تجهیزات در 10 مرکز مخابراتی تهران به صورت پایلوت نصب شده و باقی در حال ترخیص و نصب کردن است.

او افزود: هر مرکزی که اضافه شود قابلیت روشن کردن VOD در آن وجود دارد. آرشیو محتوایی نیز از وزارت ارشاد و مراکز آموزشی پشتیبانی می‌شود تا برای مشترکان جذابیت داشته باشد. فعلا تعرفه خاصی برای این بخش ندیده‌ایم تا فرهنگ‌سازی آن انجام شود.

یوسفی زاده درباره نحوه استفاده از بستر VOD نیز گفت: هم مشترکان می‌توانند دیوایس تهیه کنند و هم از اپلیکیشن بهره ببرند؛ یک مدل مثلا اینگونه است که مشترک می‌تواند روی اکانت خود و کانفیگی که روی مودمش می‌شود سرویس مجزا از اینترنت دریافت کند.

*درگیری‌ها با مخابرات همچنان وجود دارد*

او درباره الحاقیه جدید پروانه شرکت مخابرات که آن را ملم به همکاری‌های بیشتر با FCPها می‌کند نیز گفت: در این زمینه باید همچون عصر PAPها دنبال جنگ و دعوا بر سر بسیاری از موضوعات باشیم تا نهایتا به حق‌مان برسیم زیرا اگر یادتان باشد سال 82 پروانه PAP را داشتیم اما اختلافات تا سالیان بعد از آن نیز ادامه داشت.

وی گفت: براساس این الحاقیه مخابرات موظف بود تا شش ماه بعد از آن، قیمت استفاده از بسترهایش را ارائه می‌داد و رگولاتوری نیز نظر خود را روی آن اعمال می‌کرد که ظاهرا مراحل در حال طی شدن است و هنوز تا اجرایی شدن آن اتفاق فاصله داریم. یک ماه پیش نامه‌ای به مخابرات استان تهران زدیم که در تعدادی از مراکز تهران و کرج فیبرمان آماده استفاده است اما هنوز جوابی ندادند و ما نیز رونوشت آن را به رگولاتوری ارسال کردیم.

*با ایرانیان‌نت دوستیم*

یوسفی زاده درباره احتمال خریداری شدن ایرانیان‌نت توسط MTN و تأثیری که این رویه در بازار FCPها می‌گذارد نیز گفت: در پروانه FCP کاملا مشخص است که فیبرنوری غیرانحصاری است لذا درباره اظهارات آقای وزیر ارتباطات هم بعد از اینکه انحصار ایرانیان‌نت را افزایش دادند، جلسه‌ای را با ایشان داشتیم و گفتند که فضای کاری را از شما نمی‌گیریم ولی فرض بر این است که شما نهایتا در 10 شهر می‌روید و ایرانیان‌نت هم می‌تواند در شهرهای دیگر ورود کند.

وی افزود: ما با توجه به اینکه هنوز اقدامی در این راستا نداریم و بازگشت سرمایه‌گذاری در حوزه فیبرنوری حداقل پنج ساله است، نمی‌توانیم به دروغ بگوییم چیزی ایجاد کردیم زیرا تاکنون هم اگر کاری کردیم بر بستر شهرداری‌ها به جهت ارزان بودن کار، بوده است.

او گفت: به نظر من سرمایه‌گذاری‌های بسیاری طی این چند سال در ایرانیان‌نت شده و از این حیث باید در بازار حضور داشته باشد. روز اول که پروانه را امضا کردیم موضوع غیر انحصاری بودن را قبول کردیم.

وی بار دیگر در پاسخ به سوالی در ارتباط با تلفن ثابت مبنی بر اینکه شرکت‌های بسیاری در این زمینه وجود داشتند که شکست خوردند، شما چطور می‌خواهید در این بستر سرمایه‌گذاری کنید؟ گفت: ما شرکت‌های خصوصی قطعا دنبال مدل‌هایی هستم که صرفه اقتصادی داشته باشد و از این جهت هیچگاه در بیزینس کلان خودمان، درآمد اصلی از تلفن ثابت نخواهد بود.

*TD-LTE درست پیاده‌سازی شود، اپراتور اکسس راه می‌افتد*

یوسفی زاده درباره شرکت در مزایده TD-LTE هم گفت: به تنهایی شرایطی نداریم که در این زمینه ورود کنیم اما اگر درست پیاده‌سازی شود در نهایت اپراتور اکسس TD-LTE را خواهیم داشت که باید روی آن B2C را FCPها انجام دهند؛ مثلا یک اپراتوری راه می‌افتد که همه دکل‌ها و زیرساخت‌ها را توسعه می‌دهد اما کار رجیستر و فروش کانکشن را FCPها انجام می‌دهند.

وی افزود: اصلا ممکن است شرکتی غیر از همه ما FCPها بیاید و شرکت کند و این کار را انجام دهد.