Gerdab.IR | گرداب

محدودیت چاره فضای مجازی نیست

تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۴

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به این که سیاست گذاری در فضای مجازی از جنس سیاست گذاری تکنولوژی نیست بر عدم پاسخگویی سیاست هایی که براساس آن بخش‌هایی از تکنولوژی محدود می‌شوند تاکید کرد.

به گزارش گرداب، سید ابوالحسن فیروز آبادی دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: ما باید در حوزه سیاست گذاری مشکلات را با توافق و اجماع حل کنیم البته اجماع کلی امکانپذیر نیست اما باید تا قبل از شکل گیری فضای مجازی به یک اجماع نسبی در تصمیم گیری ها دست یابیم چرا که هر گونه عدم اجماع باعث عدم توفیق در سیاست گذاری می‌شود.

وی با اشاره به این که  باید در دستگاه‌های حاکمیتی, درحاکمیت و همچنین میان دستگاه‌های حاکمیتی, بخش خصوصی و جامعه مدنی از طریق فرآیند مشارکت و با درک و شناخت مبتنی بر عقلانیت مجازی حرکت کنیم, افزود: باید مبانی روشن برای سیاست گذاری در فضای مجازی داشته باشیم. اسناد بالادستی و گزاره های مذهبی باید مورد توجه قرار گیرند اما واقعیت این است که بعد از توافق نسبی باید مبانی ارزشی مشخصی برای این حوزه تعیین شود.

دکتر فیروزآبادی با بیان این که ذی نفعان کلیدی حوزه فضای مجازی باید شناخته شده و نقش مناسب به آنها داده شود, تاکید کرد: برخی احساس می‌کنند در سیاست گذاری ها می توانند هر آنچه در فضای جغرافیایی اعمال حاکمیت می شود در فضای مجازی هم  انجام شود همچون شبکه های اجتماعی اما آیا شبکه های اجتماعی در چارچوب سرزمینی ما شکل  گرفته و بازی می کند و آیا هر گونه اعمال سیاستی بر آنها می تواند عقلایی باشد.