Gerdab.IR | گرداب

اینترنت2؛ شبکه‌ای برای دانشمندان

تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۴

شبکه‌ی اینترنت 2 جایگزین اینترنت برای استفاده در موارد تحقیقاتی است. این شبکه توانایی انتقال اطلاعات با سرعت 10 تا 100 گیگابیت در ثانیه را دارد.

به گزارش گرداب، کشور آمریکا از 19 سال پیش شبکه‌ای به نام اینترنت2 (Internet2) را ایجاد کرده است. اینترنت2 نوعی شبکه‌ی ون (WAN) است که توانایی ارائه سرعت 10 تا 100 گیگابیت در ثانیه را دارد؛ اما این شبکه برای کاربران عادی غیرقابل دسترسی است.

اینترنت2 در سال 1996، زمانی که شاخه‌های تجاری و غیرتجاری اینترنت ازهم جدا شد، با همکاری محققین 34 دانشگاه آمریکا ایجاد شد.


هدف از ایجاد اینترنت2، ایجاد و ارائه پهنای باند قابل‌اعتماد، امن و اختصاصی برای حمایت از جوامع تحقیقاتی و آموزشی است. این کار باعث توسعه فناوری‌های اینترنت می‌شود. این شبکه توسط گروهی از محققین، جوامع آموزشی، صنعت و دولت حمایت می‌شود. دفتر مرکزی اینترنت2 در آن آربور (Ann Arbor)، میشیگان قرار دارد. همچنین دفاتر دیگر این شرکت در واشنگتن دی. سی، امری ویل و کالیفرنیا واقع شده است.


بر اساس آخرین آمار گزارش شده، در ماه ژانویه سال 2016، این شبکه بیش از هزار عضو دارد.
اعضلی اینترنت2 شامل:

•    282 آموزش عالی ایالت‌های آمریکا
•    86 شرکت صنعتی
•    66 عضو وابسته، از جمله سازمان‌های دولتی
•    42 شبکه‌ی آموزش دولتی و محلی
•    بیش از 65 شرکت تحقیقاتی بین‌المللی به نمایندگی از 100 کشور

شبکه‌ی اینترنت2 با استفاده از فیبر نوری و در لایه‌ی سوم اینترنت ارائه می‌شود. این شبکه توانایی ارائه اینترنت تا سرعت 400 گیگابیت در ثانیه را دارد. سرعت دانلود در این شبکه از 10 تا 100 گیگابیت در ثانیه است. این شبکه ارتباطی بین دانشمندان نیز محسوب می‌شود؛ به‌عنوان مثال، دانشمندانی که در آزمایش‌های شتاب‌دهنده‌ی ذرات هادرون کولیدر (Hadron Collider) شرکت می‌کنند توانایی دسترسی و کار با آن را بدون استفاده از اینترنت2 ندارند.

تصویری از پراکندگی و نقشه‌ی اینترنت2