Gerdab.IR | گرداب

نامشخص بودن میزان استفاده علمی از تلگرام

تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۳۹۴

کارشناس ارشد مرکز تحقیقات کاربردی پلیس فتای فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با اشاره به بیش از 20 میلیون کاربر فعال در تلگرام گفت: آمار دقیقی در مورد استفاده علمی از تلگرام وجود ندارد و بسیاری از کاربران نمی‌دانند فعالیت‌هایشان جرم محسوب می‌شود.

به گزارش گرداب، سرگرد نریمان در سخنرانی علمی «معرفی کاربردهای علمی شبکه‌های اجتماعی: تلگرام، ریسرچ‌گیت و انجمن» که در آن ضمن معرفی کاربردها و قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی علمی، آسیب‌شناسی شبکه‌های اجتماعی به صورت عمومی صورت گرفت، به معرفی پلیس فتا پرداخت و گفت: در فضای تلگرام افزون بر مزیت‌ها ناامنی‌هایی برای کاربران وجود دارد.

وی گفت:‌ کاربران تلگرام از همه اقشار هستند و ما با تشکیل کلاس‌های آموزشی اقدام به آگاهی دادن به مردم بویژه دانش‌آموزان می‌کنیم.

نریمان با اشاره به پرونده‌های موجود در پلیس فتا گفت: باید ببینیم چند درصد استفاده از تلگرام علمی است؟ آماری در این زمینه وجود ندارد؛ اما آنچه که ما می‌بینیم خیلی پایین است.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر پرونده تخلفات گفت: روزانه بیش از 150 پرونده در پلیس فتا داریم که نشان می‌دهد وقوع جرایم در این حیطه محدود به سن خاصی نیست.

نریمان تصریح کرد: ما 20 میلیون کاربر فعال در تلگرام داریم و متاسفانه خیلی از کاربران نمی‌دانند کارهایی که می‌کنند، جرم است.

مرتضی نبی‌میبدی، دانشجوی دکترای مدیریت فناوری اطلاعات ایرانداک نیز در این سخنرانی عملی که در تالار سخن پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) برگزار شد، با معرفی شبکه‌های اجتماعی گفت: شبکه‌های اجتماعی باعث حرکت به سمت وب اجتماعی شده و در بعد حرفه‌ای پژوهشگران می‌توانند با هم تعامل داشته و بعد علمی به اجتماعشان بدهند.

وی در ادامه توضیح داد که تلگرام چگونه می‌تواند به ایجاد یک اجتماع مجازی برای پژوهشگران کمک کند.

وی افزود: تلگرام گروه محور است و استادان و دانشجویان می‌توانند اقدام به ایجاد گروه علمی کنند و بر اساس قوانین علمی که گروه تعریف می‌کند، به سمت اهداف علمی پیش ‌روند.

نبی‌میبدی خاطرنشان کرد: در گروه‌های علمی اخبار روز همایش‌ها و دیدگاه‌های استادان و صاحب‌نظران منتشر شده و پیشنهاد و درخواست کار و پرسش و پاسخ انجام می‌شود.

وی گفت: آموزش مبحث دیگری است که از طریق گروه‌ها انجام می‌شود که پشتیبانی تلگرام از انواع فایل در این زمینه موثر بوده است.

دانشجوی دکتری ایرانداک تصریح کرد: در کانال‌های تخصصی تلگرام نیز امکان ارتباط با گروه وسیعی از افراد وجود دارد؛ اما امکان تبادل اطلاعات به صورت متقابل وجود ندارد.

وی در ادامه به معرفی شبکه ریسرچ گیت پرداخت و گفت: ریسرچ گیت شبکه تخصصی است که برای پژوهشگران ایجاد شده است و هدفش همکاری با دوست و همکار پژوهشی در دنیاست و مهارت‌ها و توانمندی‌های پژوهشگر را معرفی می‌کند.

نبی‌میبدی با اشاره به امکان افزودن آثار منتشر شده و حتی منتشر نشده در شبکه ریسرچ گیت گفت: آمار تولیدات پژوهشگر در نمودار نمایش داده می‌شود و با امتیازی که به افراد داده می‌شود، امکان ارزیابی فرد فراهم می‌شود.

سپس میترا شمسی، مدیر دفتر تحقیق و توسعه ایرانداک به معرفی شبکه اجتماعی انجمن پرداخت و گفت:‌ این شبکه از سال 1389 توسط ایرانداک راه‌اندازی شده و حدود 16 هزار عضو دارد که از اعضای جامعه علمی کشور هستند.

وی از ویژگی‌های انجمن، اتصال قوی به پایگاه اطلاعاتی گنج را عنوان کرد و گفت: انجمن این امکان را به اعضا می‌دهد که حوزه‌های مورد علاقه خود را مشخص کنند و مدارک مرتبط از گنج برایشان فراخوانی شود.

بر اساس این گزارش، در پایان سخنرانی به پرسش‌های حاضران پاسخ داده شد.