Gerdab.IR | گرداب

مراقب آژانس‌های مجازی‌ها باشید

تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۳۹۴

معاون گردشگری استان تهران نسبت به فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی در فضای مجازی هشدار داد و گفت: تایم‌شرینگ هتل‌های خارج از کشور توسط دفاتر خدمات مسافرتی مورد تائید سازمان میراث نیست.

به گزارش گرداب، مهدی عنبر، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به مسافران نوروزی و کسانی که از دفاتر خدمات مسافرتی خدمات می گیرند درباره تخلفات موردی آنها هشدار داد و گفت: اطلاعات دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران و تمام تاسیسات گردشگری که از اداره کل میراث فرهنگی استان تهران مجوز دارند، در پورتال این اداره آمده است و مسافران می‌توانند به آن مراجعه کرده و مطمئن شوند آژانسی که با آن قرارداد بسته‌اند، مجوز دارد یا نه. نکته‌ای که آژانس‌های مسافرتی را تا لغو مجوز پیش می‌برد، این است که مردم از خدمات‌رسانی‌ها ناراضی هستند و یا کسر خدمات در قرارداد مسافران دیده می‌شود.

وی افزود: به‌عنوان مثال گفته می‌شود که هتل پنج ستاره به مسافر می‌دهند اما در زمان سفر، مسافر در هتل چهار ستاره اقامت می‌کند. این موضوع منجر به محکومیت آژانس می‌شود. در مرحله بعد آژانس‌دار از پرداخت جریمه استنکاف می‌کند. بعد که به مرحله تعلیق می‌رسد، از ضمانت‌نامه آژانس برای مسافری که رأی به نفع او صادر شده است، برداشت می‌شود و در نهایت مجوز آژانس لغو خواهد شد.

وی گفت: تخلفات آئین‌نامه‌ای دفاتر یکی دیگر از مشکلات آژانس‌داران است؛ یعنی آژانس‌دار باید مدیر فنی و مدیرعامل را معرفی می‌کرده، اما این کار را انجام نداده است. برخی از آژانسداران هم انصراف از فعالیت می دهند که منجر به لغو مجوز می شود.

معاون گردشگری تهران بیان کرد: برخی از آژانسداران در شبکه‌های مجازی فعال هستند آنها را در صورتی که  آدرس پستی داشته باشند، به اداره اماکن ارجاع می‌دهیم اما اگر نداشته باشند با پلیس فتا مکاتبه می‌کنیم. فضای مجازی بسیار غیرقابل اعتماد است اگر امروز پلیس فتا یک سایتی را مسدود کند فردا همان افراد سایت دیگری را باز می‌کنند. قوانین ما در حوزه کسب و کار در فضای مجازی کارآمد و به روز نیست به خصوص در حوزه خدمات سفر. مردم اصلا نباید به تبلیغات خدمات سفر در فضای مجازی اعتماد کنند بلکه باید با متولی امر گردشگری در کشور تماس بگیرند. ما هم در حوزه استان تهران می توانیم این خدمات را به مسافران بدهیم.

عنبر درباره خدمات متفاوتی که دفاتر خدمات مسافرتی به مسافران می‌دهند، گفت: به آژانسی مراجعه کردیم که در کنار دفترش، اتاقی را برای صدور بیمه‌نامه مسافرتی اختصاص داده بود  در صورتی که نباید این کار را انجام می‌داد و یا اینکه با مجوز وزارت کار اقدام به کاریابی و اعزام نیروی کار می‌کرد. در حالی که طبق آئین‌نامه نظارت، دفاتر خدمات مسافرتی صرفاً می‌توانند به اخذ روادید، انجام مسافرت‌های گروهی داخلی و خارجی، رزرو هتل و هر گونه خدمات گردشگری بپردازند و هر چه غیر از این کار در دفاتر مجاز نیست.

عنبر درباره تایم‌شرینگ هتل‌های خارج از کشور توسط دفاتر خدمات مسافرتی، گفت: این کار مورد تائید سازمان میراث فرهنگی نیست چون از مسافر پول می‌گیرند و قراردادهایی مقابل او می‌گذارند و می‌گویند که اگر مسافر تا یک ساعت بعد منصرف شود باید ۳۰ درصد مبلغ را به عنوان جریمه بپردازد. این کار از نظر سازمان میراث فرهنگی کاملاً مردود است. ما در سال‌های گذشته با دو مورد از این تخلفات برخورد کردیم که منجر به لغو آژانس شده است.