Gerdab.IR | گرداب

اعلام‌ زمان‌ ثبت دامنه های فارسی

تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۴

مدیرثبت دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی گفت: ثبت دامنه های اینترنتی فارسی از مهمترین برنامه های این مجموعه در سال جاری است که تا پایان فروردین ماه 95 فعالیت اش آغاز می شود.

به گزارش گرداب، علیرضا صالح  افزود: با راه اندازی طرح ثبت دامنه های اینترنتی به زبان فارسی، کاربران می توانند نشانی و پسوند اینترنتی خود را به زبان فارسی وارد و ثبت کنند.

وی با اشاره به اینکه اقدامات لازم برای ارتقا کیفیت این امکان، سبب کندی کار شده، اظهار کرد: محققان این مجموعه با تمام توان تلاش کردند تا خدمات مطلوبی در اختیار کاربران قرار گیرد.

صالح بیان کرد: با راه اندازی این سرویس، امکان جدیدی برای کاربران فراهم می شود و آنها هم می توانند از دامنه های اینترنتی به زبان فارسی استفاده کنند و هم از همان روش های قبلی بهره ببرند.

وی با اشاره به اینکه در ثبت دامنه های غیرلاتین پیشرو هستیم، اظهار کرد: ما در دامنه هائی که با خطی به غیر از انگلیسی نوشته می شود، معمولا پیشرو هستیم.

صالحی، تعداد دامنه های اینترنتی فعال در ایران را 755 هزار و 369 مورد اعلام کرد و گفت: پسوند ir با 746 هزار و 605 مورد بیشترین ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.

وی به رشد چشمگیر ثبت دامنه های اینترنتی در ایران در سال جاری اشاره کرد و افزود: رشد ثبت دامنه های دات IR همواره جزء برترین های دامنه کشور در دنیا بوده است.
منبع: ایرنا