Gerdab.IR | گرداب

توسط‌ ورزشکارمسلمان آمریکایی؛

اعتراض اینترنتی به اعمال تبعیض به خاطر حجاب

تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۴

South by Southwest یا SXSW رویدادی برای نمایش تازه‌ترین خلاقیت‌ها و دستاوردها در تگزاس است که امسال به علت اعمال تبعیض علیه یک زن مسلمان آمریکایی خبرساز شده است.

به گزارش گرداب به نقل از مشبل، ابتهاج محمد قهرمان مسلمان شمشیربازی آمریکا و فارغ التحصیل دانشگاه دوک، از حساب کاربری خود در توییتر برای بیان جزییات تلاش برای ثبت نام در این رویداد سالانه و مشکلاتی که برایش پیش آمده استفاده کرد.

وی اظهار داشته که برای ثبت نام در این رویداد از وی خواسته شده تا حجابش را بردارد تا بتواند فرایند ثبت عکس خود را تکمیل کند. این در حالی است که رعایت حجاب اسلامی و پوشاندن موی سر برای زنان مسلمان یک تکلیف دینی است. ابتهاج محمد تصریح کرده که من چنین کاری انجام ندادم و حتی پس از توضیح دلایل مذهبی این کار، فرد مسئول ثبت نام اصرار کرد که من باید برای تایید عکسم حجابم را بردارم تا بتوانم کارت شرکت در SXSW را دریافت کنم.

به دنبال ارسال این پیام ها در توییتر در مورد رفتار توهین آمیز صورت گرفته، موجی از پیام های حمایت آمیز از سوی کاربران خطاب به وی ارسال شد. انتشار این خبر منجر به تغییر موضع مسئولان برگزار کننده SXSW شد و کارت صدور در این همایش برای وی با عکس باحجابش صادر شد. هر چند نام و محل کار او در این کارت به اشتباه درج شده است.

ابتهاج محمد با ارسال پیامی دیگر در توییتر در این مورد نوشت: کارت شناسایی اشتباهی به من داده شده است. از حالا به بعد اسم من تمیر است و من برای شرکت تایم وارنر کار می کنم!

وی توضیح نداده که در نهایت چگونه با حفظ حجاب عکاسی کرده و در این همایش پذیرفته شده، اما انتشار این خبر منجر به دلگرمی مسلمانانی شده که نگران برخی رفتارهای تبعیض آمیز بر علیه خود در ایالات متحده هستند. محمد ابتهاج اولین زن مسلمان آمریکایی است که قرار است با رعایت حجاب اسلامی در المپیک تابستانی ریودوژانیرو سال 2016 به نمایندگی از این کشور به رقابت با دیگر ورزشکاران بپردازد.

به دنبال این رویداد توهین آمیز سخنگوی SXSW با صدور بیانیه ای این اقدام را ناشی از عملکرد نادرست یک فرد داوطلب همکار دانست و از کنار گذاشتن وی خبر داد. در این بیانیه از محمد ابتهاج نیز عذرخواهی شده است.