Gerdab.IR | گرداب

گروگان‌گیری در فضای مجازی!

تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۴

باج افزارها در سال 2016، آمریکا را گروگان خواهند گرفت. محققان تهیه فایل پشتیبان را بهترین راهکار مقابله با باج افزارها می‌دانند.

به گزارش گرداب، گزارش‌های جدید آمارهای نگران‌کننده‌ای از رشد باج افزارها در سال 2016 را ارائه می‌کنند. موسسه فناوری زیرساخت‌های حیاتی در آمریکا با انتشار گزارشی، ضمن معرفی باج افزارها و نحوه عملکرد و اهداف مورد توجه آن‌ها، هشدار داد که باج افزارها تهدیدات بالقوه‌ای برای امنیت آمریکا در سال جاری میلادی هستند و در صورت عدم توجه به آن‌ها، معضلات جدی دامن‌گیر مقامات آمریکایی خواهد شد.

بنابر این گزارش، سابقه تولید اولین باج افزار، به سال 1989 برمی‌گردد. در آن سال‌ها، این خطر، تهدید جدی امنیتی به حساب نمی‌آمد، اما امروز و با گسترش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، خصوصاً اینترنت اشیا، این تهدید بسیار پررنگ‌تر شده است.

نکته دیگری که این گزارش بر آن تأکید کرده است، نبود قانون مشخصی برای مقابله با این تهدیدات در سطوح داخلی و بین‌المللی است. به اعتقاد نویسندگان گزارش، اینترنت حدومرز مشخصی ندارد و ازاین‌رو قانون در برابر آن توانایی ایستادگی ندارد و این ضعف بزرگی محسوب می‌شود. مقامات امنیتی آمریکایی مدت‌ها است که در تلاش برای کشاندن موضوع امنیت سایبری به مجامع بین‌المللی هستند و اعتقاد دارند که باید به صورت جهانی با این معضل مقابله کرد. البته برخی دیگر معتقدند که آمریکا قصد دارد تا از این طریق راه را برای اعمال فشار به مخالفین خود در عرصه بین‌المللی نظیر ایران و یا روسیه هموار کند.

به اعتقاد کارشناسان امنیتی، بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی و خدمات وابسته، به یکی از جذاب‌ترین اهداف برای باج افزارها در سال 2016 تبدیل شده است. بعد از آن‌ها مؤسسات علمی و دانشگاه‌ها و زیرساخت‌های حیاتی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. کارشناسان امنیتی، تهیه مرتب فایل پشتیبان را یکی از بهترین روش‌های مقابله با باج افزارها در فضای مجازی عنوان می‌کنند.