Gerdab.IR | گرداب

شکایت تازه از گوگل در اروپا

تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۳۹۵

شرکت نیوز شکایت حقوقی تازه ای را از گوگل تقدیم کمیسیون اروپا کرده و آن را به استفاده نامناسب از محتوای تولیدی خود در نتایج جستجوگر گوگل متهم کرده است.

به گزارش گرداب به نقل از سی نت، شرکت نیوز که مالک برخی غول های رسانه‌ای مانند روزنامه تایمز لندن، نیویورک پست و دهها نشریه و شبکه تلویزیونی در دنیاست در شکایت خود اظهار داشته که گوگل اخبار منتشر شده توسط رسانه های متعلق به شرکت نیوز را از طریق جستجوگر خود منعکس می کند و این کار معمولا منجر به آن می شود که کاربران برای مطالعه اصل خبر دیگر به سایت اصلی تولیدکننده اخبار یاد شده مراجعه نکنند و این کار به کسب وکار سایت های یاد شده ضربه می زند. پیش از این سایت هایی مانند TripAdvisor  و  Yelp هم به دلایل مشابهی از گوگل شکایت کرده بودند.

اقدام بخش های مختلف گوگل در انعکاس بخش هایی از اخبار سایت های مختلف بارها با اعتراض مالکان آنها مواجه شده که می گویند چنین اقدامی بازدید از سایت های اصلی تولیدکننده محتوا را کاهش می دهد.

کمیسیون اروپایی نیز در سال 2010 تحقیقاتی در این زمینه به عمل آورد تا مشخص شود آیا گوگل از تسلط خود بر بازار جستجوگرهای اینترنتی برای کنار زدن ناعادلانه رقبا استفاده کرده یا خیر. اما پس از وعده گوگل در جهت جلب رضایت این کمیسیون تحقیقات یاد شده متوقف شد.

مارگارت وستگر کمیسیونر امور رقابت در کمیسیون اروپا می گوید تحقیقات در زمینه اقدامات غیررقابتی گوگل در حوزه سیستم عامل اندروید و قرارداد با شرکت آمازون برای فروش کتب ناشران الکترونیک کماکان ادامه دارد. گوگل در مورد ادعاهای شرکت نیوز  علیه خود اظهارنظری نداشته است.