Gerdab.IR | گرداب

در تجمع ضد انقلاب‌ها؛

ارزیابی تاثیر شبکه های اجتماعی در ایران در نشست موسسه آمریکایی کارنگی

تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۵

موسسه کارنگی در نشستی با حضور شماری از فعالان عرصه حقوق زنان در ایران با دخالت در امور داخلی ایران به بررسی نقش جامعه مدنی در ایران پرداخت.

به گزارش گرداب به نقل از پایگاه اینترنتی موسسه کارنگی، این موسسه در نشستی با حضور شماری از فعالان عرصه حقوق زنان در ایران با دخالت در امور داخلی ایران به بررسی نقش جامعه مدنی در ایران پرداخت.

کریم سجاد پور، کارشناس و عضو ارشد موسسه کارنگی (وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا سیا) مجری گری این نشست را برعهده داشت و مسیح علی نژاد، فعال حقوق زنان و مجری صدای آمریکا، مینا انصاری نویسنده ایرانی و فرزند سفیر اسبق ایران در آمریکا در دوران پهلوی و لورا سکور؛ مهمانان این برنامه بودند.

 لورا سکور که روند تاثیرپذیری جوانان ایرانی را بررسی کرده است، باور دارد ایرانیانی که در دهه هفتاد از علی شریعتی، در دهه هشتاد از آیت الله خمینی و دهه نود از سروش الهام می گرفتند، اکنون روندی سکولار را در بررسی ها و مطالعات خود دنبال می کنند. به باور وی مردم ایران پیشتر در زمان انقلاب به دنبال کسب اخلاق فاضله بودند و اکنون واقع نگر هستند. وی مدعی شد اگر زمانی از طریق انقلاب می خواستند به مردمسالاری دست یابند، اکنون مردمسالاری بدون انقلاب را می خواهند.

مینا انصاری دیگر مهمان این نشست با طرح این ادعا که انقلاب اسلامی نه به خاطر وجود یک جنبش واقعی اسلامی بلکه به خاطر نبود یک جنبش واقعی اسلامی ایجاد شد تصریح کرد برای همین می بینیم شیرین عبادی که اولین قاضی زن ایران در زمان پهلوی به شمار می آید، از آموزه های آیت الله خمینی حمایت می کند و با پیروزی ایشان، بلافاصله شاهد کنار گذاشته شدن عبادی از منصب پیشینش هستیم. وی گفت اگر چه من از مخالفان شبکه های اجتماعی هستم ولی باید این را نیز پذیرفت که نمی توان بدون شبکه های اجتماعی، خواسته و حرف خود را به شکلی موثر در جامعه منتشر کرد و همین امر نیز باعث شد که در ایران شبکه هایی مانند فیس بوک مسدود شوند اما مقاومت در برابر این اقدام سبب شد که شبکه های دیگری مانند اینستاگرام دیگر فیلتر نشود.