مرکز بررسی جرایم سازمان یافته:
اطلاعات جدید از پروژه عنکبوت2/ پاسخ مرکز بررسی جرایم سازمان یافته به درخواست خانواده‌های ایرانی برای پالایش اخلاقی اینستاگرام و سایر سرویس های پرکاربرد خارجی
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۳
کد خبر: ۲۰۷۹۶
به گزارش گرداب مرکز بررسی جرایم سازمان یافته اعلام کرد پس از حدود دو سال کار مستمر و فشرده اطلاعاتی و در پی وصول تعداد فراوانی شکایت و گزارش از جانب خانواده های مختلف از شهرهای گوناگون ایران مبنی بر ضرورت پالایش اخلاقی سرویس های پر کاربرد ارتباطی و اجتماعی خارجی به ویژه اینستاگرام، پروژه عنکبوت 2 را در این محیط با موفقیت به پایان برده و گام بلندی در جهت بهبود نسبی فضای این نرم افزار برای خانواده های ایرانی برداشته است.

در اطلاعیه این مرکز اهداف اصلی اجرای پروژه عنکبوت 2، موارد زیر اعلام شده است:

1- حمایت از کیان خانواده و جامعه اسلامی

2- دفاع از هویت ملی و اسلامی

3- پالایش و سالم سازی محتوای ناسالم برای نوجوانان، جوانان و خانواده‌های ایرانی

4- زمینه سازی برای استفاده از فرصت های اینترنت

فاز صفر: چرا اینستاگرام؟

بر اساس اطلاعیه منتشره، مهم ترین نتیجه به دست آمده از پژوهش های اولیه این پروژه را می توان "هدف گذاری تغییر سبک زندگی ایرانی- اسلامی" از سوی حامیان و گردانندگان پنهان اینستاگرام اعلام و نشانه آن را در اشغال 20 درصدی فضای این شبکه با موضوعات مدلینگ و ابتذال حرفه ای یافت.


فاز 1؛ رصد، شناسایی و تشکیل بانک اطلاعاتی

بر اساس گزارش این مرکز محصول فاز اول پروژه عظیم عنکبوت 2، اشراف بر تمامی صفحات ایرانی شاخص در اینستاگرام بوده است. در این رصد نتایج قابل توجهی از جمله کشف چگونگی جذب کاربران ایرانی با استفاده از انتشار تصاویر مبتذل و در مواردی مستهجن مدل های حرفه ای و نیزآماتور ایرانی در پی داشته است. پس از پایان فاز اول، بانک اطلاعاتی دقیق بیش از 300 صفحه شاخص در اینستاگرام تشکیل شد که در این بانک مواردی چون مختصات قابل رصد هر صفحه اینستاگرامی از جمله پست ها، دنبال کنندگان، دنبال شوندگان و لایک کنندگان و کامنت نویسان، آدرس سایر حساب های اینترنتی مانند فیس بوک، لاین، تلگرام، کیک، ایمیل، شماره تلفن، نشانی، شماره حساب های بانکی مندرج در هر صفحه به صورت هوشمند جمع آوری شده است. بررسی این بانک اطلاعاتی نشان می دهد اغلب اقدامات فعالان این حوزه کاملا هوشمند و دارای ساختار شبکه ای بوده است.


فاز 2؛ شناسایی تخصصی و پنهان

اقدام راهبردی دیگر در این پروژه، یافتن خطوط اصلی هدایت گر اجرای پروژه اغواگرانه شهروندان ایرانی بود که با تلاش فشرده و پیچیده کارشناسان مرتبط این مرکز "اتاق فکر هوشمند تغییر سبک زندگی و پوشش ایرانیان" و اعضای اصلی آن شناسایی و در فرایند اقدامات بعدی قضایی و اطلاعاتی قرار گرفتند. این اتاق فکر مرکب از فعالان فضای واقعی و مجازی است که گام به گام اقدامات سازمان یافته خود را طراحی کرده و به پیش می بردند. در این مرحله، اطلاعات مردمی دریافتی کمک قابل توجهی به کارشناسان مرکز بررسی جرایم سازمان یافته کرد.

بر این اساس مجموعا 170 نفر از مدیران و اداره کنندگان صفحات فوق الذکر (شامل 58 مدل، 51 مدیر مزون و طراح لباس، 59 عکاس و آرایشگر و 2 موسسه فعال در عرصه مد) که موفق به اغوای تعداد قابل توجهی از جوانان شده و خسارات عظیم اخلاقی به بار آورده بودند، شناسایی و شبکه ارتباطی آنها کشف شد. از این تعداد برای 29 تن از مدیران اصلی و مرتبطین آنها پرونده قضایی تشکیل شد که منجر به بازداشت 8 نفر و احضار بقیه افراد گردید و اماکن مرتبط با جرایم ایشان نیز با حکم قضایی پلمپ شد.

این مرکز همچنین از برخورد با مدیران چند صفحه فعال در زمینه تبلیغات اینترنتی در شبکه های ارتباطی خارجی نیز خبر داده است.

مرکز بررسی جرایم سازمان یافته در اطلاعیه خود به حضور و رفت و آمد قابل توجه برخی عناصر در کشورهای همسایه و غربی اشاره کرده و از انجام اقدامات مقتضی و همچنین عملیات برون مرزی چند مرحله برای اشراف و برخورد قاطع با این شبکه خبرداده است که مستندات تصویری آن متعاقبا منتشر خواهد شد.


فاز3؛ ترسیم مختصات پیاده نظام نفوذ فرهنگی

گزارش منتشره مرکز بررسی جرایم سازمان یافته نشان می دهد که جریان ابتذال حرفه ای در کشور که یکی از بهترین بسترهای فعالیت و تبلیغ محصولات خود را اینستاگرام یافته است، سه زیر شاخه اصلی دارد:

اول: سیاستها و رویکردها

1- ترویج ابتذال فراگیر با رواج مدلینگ حرفه ای و با هدف عادی سازی بی بند و باری

2- تولید و تبلیغ پوشش های خلاف عرف جامعه ایرانی و لباسهای نیمه عریان در فضای اجتماعی

3- ایجاد جذابیت برای دختران و پسران جوان جهت حضور موثر دراین فرآیند از طریق پیشنهادات فریبنده کسب درآمد، کسب شهرت و ارضای شهوات

4- حمایت همه جانبه رسانه ای و تبلیغی خارج کشور از مدل های حرفه ای و ستاره سازی از آنها و تشویق افراد غیر حرفه ای به ورود به این چرخه برای بالا بردن مصرف تولیدات تبلیغ شده

دوم: بسترهای شکل گیری:

1- موسسات طراحی مد و پوشش در داخل و خارج کشور

2- آرایشگاه های زنانه حرفه ای و نیمه حرفه ای

3- مزون ها و فروشگاه های البسه زنانه

4- برگزاری مراسم متناسب با مدلینگ، نظیر شوی لباس و جشنواره زن شایسته ایرانی در کشورهای مختلف

5- استودیوهای زیرزمینی تولید موسیقی و کلیپ های مبتذل

6- تبلیغ و پوشش کامل رسانه ای مدلینگ از سوی ضد انقلاب در شبکه های ماهواره ای و پایگاه های خبری

7- صفحات پر بازدید با استفاده از نام افراد مشهور یا موضوع خاص و جذاب

سوم: فعالان و کاربران

1- عکاسان

2- آرایشگران

3- مدل های حرفه ای و آماتورها


فاز 4: جمع بندی و هشدار به متخلفان

مرکز بررسی جرایم سازمان یافته در پروژه عنکبوت 2 موفق به شناسایی سرپل های خارجی و مدیریت جریان داخلی این پروژه شده و در اقدامات خود به مجموعه تفصیلی از ارتباطات بین المللی فعالان داخلی مدلینگ با مؤسسات فعال و سازمان های مردم نهاد با پوشش فرهنگی در سطح بین المللی دست یافته است. نگرانی فزاینده خانواده های ایرانی که منجر به وصول هزاران نامه و ایمیل به این مرکز شده، باعث شد تا این مرکز رسیدگی به این مسئله را در اولویت های خود قرار دهد.

در بخش دیگر از این اطلاعیه آمده است برخی افراد بکارگیری شده به عنوان مدل در این پروژه دارای سوء سابقه قضایی و از آسیب دیدگان اجتماعی هستند.

این مرکز در پایان اطلاعیه خود، چند نکته را متذکر شده است:

1- برخورد ها با افراد و جریان های ضد فرهنگی و هنجارشکن در حوزه پیام رسان های تلفن همراه به خصوص تلگرام با جدیت در دستور کار قرار دارد. هیچ حاشیه امنی برای مدیران، دست اندرکاران تولید محتوا و شبکه های تبلیغاتی مرتبط با ایشان وجود ندارد. این افراد منتظر برخوردهای قضایی متناسب از جانب دستگاه قضا باشند.

2- مرکز بررسی جرایم سازمان یافته بر خود لازم می داند با کاربران و عواملی که با فعالیت های خاص خود، نام ایران و ایرانی را در کشورهای حاشیه خلیج فارس خدشه دار می کنند؛ نیز به صورت جدی برخورد نماید. این مرکز بر بخش های گوناگون این موضوع، اشراف کامل اطلاعاتی دارد و به زودی ابعاد مختلف آن را اطلاع رسانی خواهد کرد.

3- لازم است با برنامه ریزی های ضروری دستگاه های ذیربط، بستر مناسب برای فعالیت و رشد ابزارها و نرم افزارهای ارتباطی بومی فراهم شود و فرصت برای بهره برداری مطلوب از این امکانات بدون آسیب به بنیان های اخلاقی و خانوادگی فراهم گردد.

4- لازم است شورای عالی فضای مجازی به عنوان قرارگاه راهبردی و عملیاتی فضای مجازی در کشور، نقش فعال و موثری ایفا کرده و فضای فعالیت سالم و امن را برای جوانان و خانواده ها فراهم آورد تا آسیب های این حوزه به حداقل برسد و امکان بهره برداری از فرصت های فضای مجازی در دسترس قرار گیرد.

5- خانواده ها نیز به عنوان رکن رکین جامعه لازم است حضور موثر در کنترل این فضاهای جدید داشته باشند. مسئولیت پیشگیری و کنترل فقط بر عهده حاکمیت نبوده و لازم است ورود خانواده در این حوزه جدی باشد.

6- مرکز بررسی جرایم سازمان یافته همچنان آماده دریافت گزارش ها و اطلاعات مردمی، پیرامون موضوعات اشاره شده در این اطلاعیه است. این گزارش ها نقش بسیار موثری در اجرای پروژه عنکبوت 2 داشته است. هم وطنان عزیز می توانند گزارش های خود را از طریق سامانه تعاملی گرداب به آدرس (my.gerdab.ir) به این مرکز ارسال نمایند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۳
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
عالیست واقعا از رزمندگان سایبری سپاه این سبزپوشان نهایت تشکر را دارم عزیزان برادران من خواهشا یک سری هم به تلگرام بزنید به خدا تلگرام هم وحشتناک است
پاسخ ها
صادق
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
با سلام
خدا قوت
واقعا این نظر درسته ،در تلگرام هرزه نگاری خیلی زیاد شده و وقیحانه و بدون ترس این فیلمها و عکسها را منتشر میکنند
حاج حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
بابا دم شما گرم ایول واقعا دست مریزاد خدایش اینا گندشو در آورده بودند انگار اینجا سرزمین کفر است و از هیچ کسی هم نمی ترسیدند خدایش دلمون به شماها خوش است
جواد شیرازی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
جانم درود بر شما به خدا حال کردم سپاه حافظ انقلاب و امنیت اخلاقی و اجتماعی انقلاب اسلامی است بی خود نبود که امام عزیزمان می گفت اگر سپاه نبود کشور هم نبود
سادات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
سلام و درود بر شما دلاور مردان غرور افرین مدتها بود از این پدیده زشت در این فضا و اثراتش در زندگی اطرافیانمان رنج میبردیم دستتان را میبوسیم...پایدار و سربلند باشید ان شالله
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
سلام بر غرور افرینان خستگی ناپذیر به عنوان یک مادر از شما سپاسگزاری میکنم.. ان شالله موفق و مستدام باشید
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
خداقوت عزیزان
خداقوت جوانان رشید ملت ایران
خداقوت ای یاران امام زمان..
حق نگهدارتان
عشق ايران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
آقايون كارتون ايول داره هر چند زياد ازتون خوشم نمي ياد ولي اين كارتون به خاطر اينكه وإقعا داشتن نام ايران و إيراني رو خراب مي كردند خوب بود. عزت مزيد
مرتضی احمدزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
سلام چه مطلب جالبی دست شما درد نکنه
علی
|
Germany
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
از خداوند متعال برای تمام افرادی که در به ثمر نشاندن این پروژه مایه گذاشتند توفیق روزافزون خواستارم
محمد
|
Germany
|
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
خداوند به شما اجر دهد که نام ایران و ایرانی را بلندآوازه کردید
مریم
|
Germany
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
درود بر حافظان فضاهای مجازی این مرز و بوم
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
درود بر حافظان فضاهای مجازی این مرز و بوم
حمیدرضا فرضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
سلام خیلی جالب بود ، اسم سایت شما رو توی تی وی شنیدم
امیدوارم بخاطر مطالب خوبتون از بازدیدکنندگان همیشگی گرداب باشم.
سکوت شب
|
Germany
|
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
باید مجموعه هایی که مسئول کار فرهنگی و آگاه سازی نسل جوان از این خباثتها را برعهده داشته اند و کم کاری کرده اند که بازهم سپاه مجبور به برخورد شده است نیر توبیخ شوند در ضمن من پیشنهاد می دهم حتما در این رابطه برای آگاه سازی فیلم و کلیپ و کلا کار رسانه ای خوبی انجام شود در پایان از تلاش همه سربازان گمنام در سپاه که فضای سایبری کشور را در رصد خود دارند تشکر می کنم هر چند دیر بود اما خوب بود
علی همایون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
باتشکر فراوان از شما در پناه قرآن کریم باشید ان شاءالله
نصرتی
|
Germany
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
تشکر این کار لازم بود
ANONYMOS
|
United States
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
ماشاالله سرباز های گمنام امام زمان دمتون گرم
محمدرضا
|
United States
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
سردمداران gold quest ادمهای باشخصیتی هستند که منابع درامد روشن دارند اما بعضیها که ادعای انها بادکنک ترکانده بدون رعایت قوانین اجتماعی و اثبات رعایت حقوق اجتماعی اقدام به تبلیغاتی میکنند که اجتماع نیازی ندارد.
رحمتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
با درود
ای کاش لینکی برای اعلام صفحات مخالف با عفت عمومی از سوی مردم هم وجود داشت. چرا که کاربران عمومی بسیار بیشتر در معرض این صفحات قرار میگیرند و چه بسا کمک مردمی هم در پیشبرد این فعالیت خداپسندانه مثمر ثمر واقع شه
در پناه حق
یا علی
مدیر پایگاه با سلام و تشکر
برای این کار می توانید به سامانه تعاملی گرداب به آدرس (my.gerdab.ir) مراجعه فرمایید
البرز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
با سلام و تقدیم احترام
این همت والا ، تلاش مستمر و خستگی ناپذیر شما در عرصه فرهنگی با هدف خشکانیدن ریشه های فساد و پیشگیری از تبلیغ و ترویج بی بند و باری ، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر و سپاس فراوان است.
خداوند متعال شما بزرگواران و عزیزان را حفظ کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
موافق هستم افرادي هستن با اراستن خودشون و هزينه هاي ميليوني افراديو در دام خود ميندارند كه متاسفانه با انداختن ادم ها در خود دنبال اخاذي و نابود كردن زندگي شخصي و خانوادگي و اجتماعي طرف است. انشا الله موفق باشيد و خدا بهتون عزت بدهد
چرا بقیه نظرات را تایید نمی کنید
|
Germany
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
چرا بقیه نظرات را تایید نمی کنید
یوسف
|
United States
|
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
با سلام و خسته نباشید خدا خیریتون بده من دیگه داشتم ناامید میشدم و میگفتم مسولین ما چشمشون رو روی خرابکاریهای فضای مجازی بستن و داره فساد و خرابکاری و اشوب تو این کانالا رواج پیدا میکنه کاش یه فکری هم به حال تلگرام میکردید که داره کم کم میشه تهدید امنیت ملی اگر بیشتر بررسی کنید متوجه میشید در اخر ممنون و خدا رو شکر شما هستید
محسن
|
United States
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
سلام.چرا برای راه اندازی اینترنت ملی هم کمک نمی کنید تا راه بیفتد و امنیت اخلاقی برقرار شود؟؟
امینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۱
سلام وخداقوت میگوئیم به شما جهادگران فضای مجازی وتشکرمی کنیم ازاقدام واقعا لازم شما ان شاء الله درفضای تلگرام هموشبکه های دیگرهم ادامه بدهید ...مردم واقعاازاین کارشما خوشحالند وآمادگی همکاری دارند ، آدرس شماراانتشاردادیم واطلاع رسانی کردیم...... موفق ومؤیدباشید درپناه امام زمان عج .
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
متاسفانه کارکردهای اینستاگرام محدود به تخلفات فوق نبوده وبه بستری برای ایجاد فاحشه خانه وکارهای روسپی گری تبدیل شده است.
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
لطف کنید از طریق انواع رسانه ها،بیشتر به مردم آموزش دهید که از چه طرقی میتوانند تخلفات منافی سلامت روانی و دینی مردم را گزارش کنند..بدون تردید مشارکت حداکثری مردم میتواند بازوی شما عزیزان دست اندرکار باشد..موفق و موید باشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
با سلام روز گذشته در ساختمانی کارگری که پرده نصب کرد به نقل از BBC می گفت که آمریکا سندی ارائه کرده که امام خمینی ره از عوامل آمریکا بوده است و شهید بهشتی .... که به اوگفتم این اخبار کذب است زیرا امام ره پدر آمریکا را درآورد این یک دروغ بزرگ است ولی این یک هشدار است که در بین عده ای جوانان چه می گذرد برای مقابله با این وضعیت راه عملی وجود دارد که آقا در مراسم ارتحال مشروح بیان فرمودند ولی باور ندارم که اقدام درست در این زمینه صورت پذیرد
SarA
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
سلام.ممنونم از زحمات شما بزرگواران.اجرتون سيدالشهدا.کارتون عاليه
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
سلام

ای ول دمشون گرم از دولت که آبی گرم نشد واقعا دم سپاه گرم
یه شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
سلام خسته نباشید یه سر هم آپارات قسمت فیلم و موسیقی برید میبینید اینستاگرام پیشش لنگ میندازه. تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۰
با سلام اگر شاخک های حساس عمومی از کار بیفتد تشکلات رسمی کاری از پیش نخواهند برد
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد