Gerdab.IR | گرداب

دادستان تهران:

خبرنگاران بازداشت‌ شده جرایم امنیتی داشته‌اند/ وجود ۶ هزار زندانی خارجی در ایران

تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: هیچ خبرنگاری به‌ صرف خبرنگار بودن بازداشت نمی‌شود و خبرنگاران بازداشت شده جرایم امنیتی یا جرایم مرتبط با امنیت داخلی و خارجی کشور داشته‌اند.

به گزارش گرداب، عباس جعفری دولت‌آبادی در نشست هم‌اندیشی نقش دادسرا در حفظ حقوق متهمان و حقوق شهروندی که با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی برگزار شد راجع به اقدامات دادستانی تهران در راستای حفظ حقوق متهمان و حقوق شهروندی گفت: در این مدت اقدامات بسیار خوبی در این راستا صورت گرفته که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی دادسرای فرهنگ و رسانه و دادسرای حقوقی و بین‌الملل اشاره کرد.

دادستان تهران در ادامه درباره ایجاد کمیته انتقال محکومان در وزارت دادگستری گفت: دادستانی تهران نیز در این کمیته یک نماینده دارد و اقدامات خوبی در آنجا صورت گرفته است. اتباع بسیاری از کشورهای خارجی در ایران زندانی هستند که در این کمیته موضوع نقل و انتقال آنها به کشورشان مورد بحث و بررسی قرار گرفته و سپس تصمیم‌گیری می‌شود.

دولت‌آبادی از دیگر اقدامات دادستانی تهران نظارت بر زندان‌ها به‌ویژه زندان زنان و اطفال را ذکر کرد و گفت: در حال حاضر نمایندگان دادستانی در زندان‌های زنان و اطفال مستقر هستند و حقوق اینها را رصد و گزارشات خود را به‌طور مستمر ارائه می‌کنند.

این مقام قضایی همچنین در خصوص تشکیل کمیته پیگیری محکومان به سلب حیات گفت: به‌خلاف ادعاهایی که کشورهای غربی علیه ایران در خصوص اعدام دارند، علاوه بر سیر مراحل قانونی پرونده‌ها که بعضاً چندین سال و چند مرحله مختلف به طول می‌انجامد در دادستانی کمیته‌ای تشکیل شده تا مبادا حقی از شاکی یا متهم این نوع پرونده‌ها ضایع شده باشد.

دادستان تهران همچنین با اشاره به نظارت بر بازداشتگاه‌ها و کلانتری‌ها و زندان‌ها اضافه کرد: در کنار کارهای ساختاری صورت گرفته یک‌سری اقدامات ایجابی نیز از سوی دادستانی تهران انجام شده است به‌عنوان مثال هرساله معمولاً به محکومان امنیتی عفو داده می‌شود یا عفو‌های موردی به‌ویژه در مورد اتباع خارجی لحاظ می‌شود و یا از طریق توافقنامه‌های موجود به کشورشان منتقل می‌شوند.

وی تصریح کرد: همچنین بر دادگاه‌های اتباع خارجی نظارت کافی وجود دارد تا حتماً این‌گونه متهمان ضمن داشتن وکیل مترجم در دادگاه داشته باشند تا بتوانند از خود دفاع کنند.

دولت‌آبادی همچنین به همکاری گسترده با ستاد حقوق بشر برای پاسخ به ادعاهای حقوق بشری کشورهای غربی علیه ایران اشاره کرد و گفت: همواره مقامات کشورهای غربی در ارتباط با مسائل حقوق بشری ادعاهایی را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌کنند که این ادعاها هیچ بویی از واقعیت ندارد و همه می‌دانند که امروز حقوق بشر در دنیا تبعیض‌آمیز اعمال می‌شود. امروز در سوریه، یمن، عراق و بحرین این‌همه جنایت صورت می‌گیرد اما کشورهای غربی ادعایی درباره آنها ندارند.

دادستان تهران با بیان اینکه برخی ادعاها واقعاً سیاسی است، گفت: معمولاً محکومان مواد مخدر در همه‌جای دنیا محاکمه می‌شوند و در ایران نیز این کار صورت می‌گیرد اما بعضاً اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را سیاسی تلقی می‌کنند در حالی که در شرایط فعلی و طبق قانون جدید پرونده‌های محکومان مواد مخدر در عالی‌ترین سیستم قضایی یعنی دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دولت‌آبادی همچنین درباره ادعای کشورهای غربی مبنی بر بازداشت خبرنگاران در ایران گفت: خبرنگاران بازداشت شده در ایران جرایم امنیتی و جرایم مرتبط با امنیت داخلی و خارجی کشور انجام داده‌اند و ما بیشترین امنیت را برای خبرنگاران داریم.

وی تأکید کرد: اگر خبرنگاری دستگیر می‌شود یا به‌خلاف جرایم حقوقی اقدام می‌کرده یا علیه امنیت داخلی و خارجی کشور اقداماتی را صورت داده است و هیچ‌کس صرفاً به‌خاطر خبرنگار بودن بازداشت نمی‌شود.

دادستان تهران تصریح کرد: ما همواره سعی کرده‌ایم هیچ جایی در زندان از چشم دادستانی دور نباشد و در حفظ حقوق متهمان بیشترین اصرار را داریم زیرا اینها آموزه‌های دینی ماست و هیچ‌وقت اجازه نداریم به متهمان اهانت و حقوقشان را پایمال کنیم.

دولت‌آبادی در ادامه پیشنهادهایی را خطاب به وزیر امور خارجه مطرح کرد و گفت: در حال حاضر در ایران حدود 6 هزار زندانی خارجی که نیمی از آنها اتباع افغان هستند وجود دارد که در خصوص زندانیان خارجی می‌توانیم با کشورهایشان تعامل برقرار و بر اساس توافقنامه‌های موجود آنها را به کشورهای خودشان منتقل کنیم.

وی ادامه داد: در بحث مواد مخدر نیز معتقدیم وزارت امور خارجه می‌تواند کمک زیادی به ما بکند و امروز مبارزه با مواد مخدر در ایران، مبارزه‌ با یک جرم سازمان‌یافته است و ما هیچ‌گاه به‌دنبال تجاوز به حقوق افراد نیستیم.

دادستان تهران پیشنهاد کرد یک کارگروه مشترک با وزارت امور خارجه در دادستانی تهران تشکیل تا کارها و اقدامات مشترک در این کارگروه به‌سرعت به اتخاذ تصمیم منتهی شود.